A A A

Google pomaga w nauce

14 sierpnia 2020, 09:25
Koncern z Mountain View przygotował kilka ściąg dla... rodziców.
Google pomaga w nauce

Google rozbudowuje oprogramowanie edukacyjne.

Krótko przed rozpoczęciem roku szkolnego przedstawiciele Google'a poinformowali o udostępnieniu narzędzi, które ułatwią życie rodzicom pomagającym dzieciom w nauce. Przynajmniej dwa z nich okażą się przydatne w Polsce.

 

Pstryknij i rozwiąż

Na początku maja br. dało się słyszeć pogłoski, że opracowana przez Google'a aplikacja Obiektyw (Google Lens) zostanie rozbudowana o funkcję służącą do rozwiązywania równań matematycznych. Koncern z Mountain View właśnie potwierdził te przypuszczenia, zapowiadając, że już niebawem wystarczy sfotografować równanie za pomocą narzędzia Obiektyw, a system sztucznej inteligencji „w wybranych przypadkach" przedstawi sposób rozwiązania problemu metodą krok po kroku.

Podobne zadanie spełnia już obecnie przejęta przez Google'a w 2018 roku darmowa aplikacja Socratic, przeznaczona dla smartfonów pracujących pod kontrolą systemów Android i iOS. Potrafi ona m.in. rozpoznać sfotografowane równanie kwadratowe i podać sposób obliczenia jego pierwiastków.

 

Atom na wyciągnięcie ręki

W nauce fizyki, chemii i biologii przydatne okazują się trójwymiarowe modele atomów, molekuł, zwierząt i innych obiektów. Już od jesieni uczniowie wyszukujący hasła z tych właśnie dziedzin będą mogli obejrzeć towarzyszące im przestrzenne obrazy. Przykładowo, osoby wpisujące do wyszukiwarki Google'a hasła związane z mechaniką kwantową zobaczą wyniki zawierające modele atomów 3D, a dzięki technologii rzeczywistoci rozszerzonej (AR) przeniosą je we własne otoczenie (podobnie jak robi się to z cyfrowymi modelami mebli w celu sprawdzenia jak będą prezentować się we wnętrzu mieszkania).

Google obiecuje, że na początku roku szkolnego gotowe będą zestawy trójwymiarowych obrazów opisujące różne zagadnienia fizyczne, biologiczne i chemiczne.

Do wizualizacji obiektów 3D na tle otoczenia niezbędne jest użycie odpowiedniego smartfona lub innego urządzenia przenośnego działającego pod kontrolą Androida. Lista telefonów komórkowych i tabletów spełniających wymagania stawiane przez Google'a została zamieszczona w dziale pomocy technicznej „Doświadczanie 3D i rzeczywistości rozszerzonej w wyszukiwarce" (w sekcji „ARCore supported devices").

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Pierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto