A A A

Google zachęca do weryfikacji dwuetapowej

7 maja 2021, 07:50
Koncern z Mountain View będzie automatycznie włączać system weryfikacji tożsamości z wykorzystaniem hasła i kodu zabezpieczającego.
Google zachęca do weryfikacji dwuetapowej

Przyszłość bez haseł

Z okazji Światowego Dnia Hasła firma Google przypomniała, że każdy użytkownik Gmaila oraz innych usług koncernu może włączyć system weryfikacji dwuskładnikowej. Niebawem będzie on aktywowany automatycznie.

 

Kod albo skan

Hasła są, wbrew pozorom, słabym elementem systemu zabezpieczeń. Te bardziej skomplikowane okazują się trudne do zapamiętania, więc często użytkownicy posługują się jednym hasłem dla wielu kont i usług. Przejęcie go przez osobę nieuprawnioną sprawia, że wszystkie konta są zagrożone. Słabe hasła są z kolei podatne na ataki słownikowe.

Google ma nadzieję, że pewnego dnia hasła w ogóle wyjdą z użycia. Na razie jednak stara się zachęcić użytkowników do stosowania ulepszonych zabezpieczeń, takich jak uwierzytelnianie dwuetapowe (2FA).

Mark Risher, dyrektor ds. zarządzania produktami w dziale Identity and User Security, napisał w firmowym blogu: „wkrótce zaczniemy automatycznie rejestrować użytkowników w systemie weryfikacji dwuetapowej, jeśli ich konta są odpowiednio skonfigurowane (stan konta możesz sprawdzić w naszej sekcji Sprawdzanie zabezpieczeń)",

W przypadku uwierzytelniania dwuetapowego w celu zalogowania się na koncie należy posłużyć się najpierw identyfikatorem i hasłem, a następnie podać kod weryfikacyjny (otrzymany najczęściej za pośrednictwem SMS-a, wiadomości głosowej bądź aplikacji mobilnej) lub potwierdzić własną tożsamość na urządzeniu połączonym z kontem (skanując na przykład odcisk palca na smartfonie). Drugi czynnik zabezpieczający sprawia, że osoba nieuprawniona nie jest w stanie zalogować się na koncie znając tylko identyfikator i hasło.

Google nie podaje, kiedy autoryzacja dwuetapowa zacznie być włączana automatycznie.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

GanTrack wyrusza na łowy
11 czerwca 2021
System GanTrack pozwala szybko odnaleźć skradziony samochód nawet w sytuacji, gdy złodzieje użyją zagłuszarki sygnałów GPS/GSM, co...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto