A A A

Ile e-odpadów generują kryptowaluty?

18 września 2021, 10:40
Elektrośmieci powstające w wyniku pojedynczej transakcji bitcoinowej odpowiadają wyrzuceniu dwóch iPhone'ów 12 Mini do kosza.
Ile e-odpadów generują kryptowaluty?

Kryptowaluty szkodzą naszej planecie

Bitcoin nie ma ostatnio dobrej prasy i nie chodzi tu tylko o protesty mieszkańców Salwadoru przeciwko wprowadzeniu cyfrowego pieniądza w ich kraju. Tym razem mowa o ekologii.

Naukowcy z MIT i ekonomiści Holenderskiego Banku Centralnego opracowali metodę mierzenia ilości odpadów elektronicznych, jaka jest generowana podczas bardzo intensywnej eksploatacji urządzeń do kopania kryptowalut. Alex de Vries i Christian Stoll w artykule „Narastający problem e-odpadów Bitcoina", opublikowanym w czasopiśmie „Resources, Conservation and Recycling", szacują, że cała sieć BTC jest utrzymywana rocznie przez 30,7 kiloton metrycznych sprzętu. „Ta liczba jest porównywalna z ilością małych odpadów sprzętu IT i telekomunikacyjnego wytwarzanych przez taki kraj jak Holandia" – piszą naukowcy.

W 2020 r. sieć bitcoin przetworzyła 112,5 mln transakcji. Oznacza to, że każda pojedyncza transakcja odpowiada co najmniej 272 gramom e-odpadów. To dokładnie tyle, ile ważą dwa iPhone'y 12 mini. Żywotność urządzeń do wydobywania bitcoinów jest ograniczona do zaledwie 1,29 roku.

fot. Aaron Olson – Pixabay


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
restaumator
18 września 2021, 14:21
Gdzie jest reszta tekstu?
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto