A A A

Intel szuka miejsca na fabryki w Europie

14 lipca 2021, 13:00
Na szali jest 20 mld dolarów i perspektywa produkcji 20 procent półprzewodników dostarczanych na rynek światowy.
Intel szuka miejsca na fabryki w Europie

Producent czeka na ofertę

Podróż biznesowa Pata Gelsingera, dyrektora generalnego Intela, po Europie najprawdopodobniej zakończy się decyzją o ulokowaniu na Starym Kontynencie zakładów produkujących półprzewodniki. Gdzie konkretnie one powstaną, jeszcze nie wiadomo. Gelsinger spotkał się z najwyższymi przedstawicielami władz Francji, Niemiec i Włoch – Emmanuelem Macronem, Angelą Merkel i Mario Draghi. Oprócz problemów z dostawami chipów tematem rozmów miały być nowe inwestycje Intela w Europie.

 

Dotacje na zachętę?

Program Komisji Europejskiej Digital Compass przewiduje, że do 2030 roku produkcja najnowocześniejszych, wytwarzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju półprzewodników w Europie powinna zapewnić 20 procent produkcji światowej. To zainteresowało Intela. Przedstawiciel firmy Greg Slater zdradził redakcji „Financial Times", że plany inwestycji firmy w Europie obejmują co najmniej jedną fabrykę produkującą półprzewodniki i jedną wytwarzającą opakowania.

Dokładna wartość inwestycji nie jest znana, podawane są kwoty 20 mld dolarów w perspektywie dekady. Firma oczekuje jednak zapewne zachęt ze strony rządów państw europejskich. Pod koniec kwietnia pojawiła się informacja, że Intel stara się o dotację w wysokości 8 mln euro (9,7 mln dolarów), która miałaby zrekompensować wyższe koszty rozpoczęcia i prowadzenia działalności w Europie w porównaniu do Azji.

Budowa nowych fabryk w Europie miałaby zwiększyć moce produkcyjne Intela i ułatwić dostawy półprzewodników do zakładów wytwarzających sprzęt na Starym Kontynencie. Lokalizacje planowanych inwestycji mają być podane do końca roku, rozważane są głównie Francja, Włochy i Niemcy.

fot. John Cameron – Unsplash


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto