A A A

Sąd blokuje blokadę

21 września 2020, 10:00
Komunikator WeChat nadal może być używany w Stanach Zjednoczonych.
Sąd blokuje blokadę

Odroczony ban Trumpa

Sąd rejonowy w San Francisco zablokował wydany przez Departament Handlu zakaz współpracy z koncernem Tencent – właścicielem komunikatora WeChat.

 

Pierwsza poprawka

Pod koniec sierpnia grupa amerykańskich użytkowników WeChata zaskarżyła w sądzie decyzję o zablokowaniu możliwości korzystania z komunikatora w USA. W złożonym wniosku napisano m.in., że wydane w tej sprawie rozporządzenie narusza swobody obywatelskie utrudniając wymianę poglądów gwarantowaną przez pierwszą poprawkę do konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Zajmująca się sprawą sędzia Laurel Beeler podzieliła zdanie wnioskodawców. Jej zdaniem istnieją obawy dotyczące korzystania z chińskich technologii, ale rząd nie przedstawił zbyt słabe dowody na to, że właśnie WeChat stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Poza tym z aplikacji korzysta codziennie ok. 19 milionów obywateli USA; odebranie tak dużej grupie osób kanału komunikacyjnego bez zapewnienia jego zamiennika jest zbyt dużym ograniczeniem prawa do wymiany poglądów.

Decyzja o zablokowaniu zakazu korzystania z WeChata zapadła niemal w tym samym czasie, w którym prezydent Donald Trump odwołał własny ban nałożony na aplikację TikTok.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Twitch i Amazon pod lupą
27 października 2020
Wydawcy muzyki oskarżają platformę streamingową o lekceważenie naruszeń praw autorskich.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto