A A A

Trump uderza w... Apple'a

11 sierpnia 2020, 07:30
Zakaz korzystania z komunikatora WeChat może mieć fatalne skutki dla producenta iPhone'ów.
Trump uderza w... Apple'a

Sprzedaż urządzeń Apple'a w Chinach może spaść od 25 do 30 procent rocznie.

Zakaz współpracy z producentami aplikacji TikTok i WeChat, wydany przed niespełna tygodniem przez Donalda Trumpa, najprawdopodobniej uderzy rykoszetem w jedną z największych firm na świecie. Koncern Apple musi liczyć się z tym, że popyt na jego sprzęt znacząco zmaleje. Nie chodzi jednak wcale ani o zablokowanie TikToka w USA, ani nawet o Stany Zjednoczone.

 

WeChat, czyli smartfon

Z WeChata korzysta obecnie około miliard osób. Aplikacja już kilka miesięcy temu straciła na rzecz Messengera pozycję najpopularniejszego na świecie komunikatora. Problem polega na tym, że narzędzie to jest niezwykle rozpowszechnione w Chinach.

WeChat nie jest tam tylko komunikatorem, ale służy również do przeglądania wiadomości, wzywania taksówek, regulowania opłat, kontaktowania się z e-administracją, załatwiania spraw urzędowych, komunikowania się z dziekanatami uczelni i sekretariatami szkół, sprawdzania prognozy pogody, rozkładów jazdy i lotów, notowań giełdowych, rezerwowania biletów, wyszukiwania najbardziej optymalnych tras dojazdu do pracy itd. Dla setek milionów mieszkańców Państwa Środka pojęcia „WeChat" i „smartfon" są tożsame. Urządzenie Apple'a pozbawione komunikatora firmy Tencent zamienia się w aparat telefoniczny potrafiący robić zdjęcia.

Analityk Ming-Chi Kuo z firmy jest zatem zdania, że wartość rocznej sprzedaży iPhone'ów w Chinach może spaść o 25–30 procent, jeśli konieczne będzie usunięcie WeChata ze sklepów z aplikacjami. Sprzedaż innego sprzętu Apple'a (inteligentnych zegarków, iPadów, komputerów) zmniejszy się od 15 do 25 procent.

 

Pieczęć z napisem „imprimatur"

Analitycy podkreślają, że Apple jest po części sam winien obecnym problemom z komunikatorem WeChat. Gdyby platforma sprzętowo-systemowa koncernu z Cupertino była otwarta (tak jak Android), firma mogłaby przymknąć oko na fakt, że w Chinach dochodzi do nieautoryzowanego instalowania WeChata na iPhone'ach. Jedyne, o co musieliby zadbać szefowie Apple'a, to zakazanie korzystania z komunikatora w Stanach Zjednoczonych.

Google jest w takich przypadkach w lepszej sytuacji. Prawo zabrania rozpowszechniać niektóre rodzaje oprogramowania – na przykład aplikacje służące do zawierania online zakładów w grach losowych. Użytkownicy sprzętu działającego pod kontrolą Androida nie znajdą zatem apek hazardowych w sklepie Google Play, ale pobiorą je wprost ze stron WWW organizatorów gier losowych. Jest tak choćby w przypadku aplikacji LOTTO – nie sposób jej zainstalować za pośrednictwem platformy Google'a, ale da się to zrobić ściągając plik APK z witryny Totalizatora Sportowego i zgadzając się na wgranie do pamięci smartfona programu z nieznanego źródła.

Apple zamknął sobie taką ścieżkę. Firma musi zgodzić się na instalację oprogramowania koncernu Tencent – ale współpracy z nim zabronił na początku sierpnia Donald Trump.

 

A mogło jeszcze rosnąć

Koncern Apple zarobił w zeszłym roku w Chinach 44 miliardy dolarów. Żadnej innej amerykańskiej firmie nie udało się nigdy osiągnąć porównywalnego wyniku. W trzecim kwartale 2020 r. Chiny odpowiadały za około 15% przychodów Apple'a. Do momentu, w którym Donald Trump wydał zakaz współpracy z Tencentem, Państwo Środka miało z punktu widzenia producenta iPhone'ów duży potencjał wzrostowy. Różniło się tym od Europy i Stanów Zjednoczonych, gdzie udział Apple'a pozostaje na stałym poziomie lub spada.

fot. YouTube


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Pierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto