A A A

USA chcą pomóc ofiarom oprogramowania szantażującego

16 lipca 2021, 16:00
Władze Stanów Zjednoczonych uruchomiły specjalną stronę WWW dla poszkodowanych.
USA chcą pomóc ofiarom oprogramowania szantażującego

Problemy z ransomware

Ransomware to oprogramowanie szantażujące, które szyfruje dane zgromadzone w komputerze, a następnie żąda od użytkownika zapłacenia określonej kwoty w zamian za odblokowanie urządzenia. Programy ransomware z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane, a skutki ich działania są coraz poważniejsze – niedawno pisaliśmy o ataku, który doprowadził do zamknięcia ponad 800 szwedzkich sklepów.

 

USA kontra hakerzy

Po ataku hakerskim na system obsługujący amerykański rurociąg Colonial Pipeline, Stany Zjednoczone zdały sobie sprawę, jak wielkim zagrożeniem dla bezpieczeństwa może być ransomware. Z tego powodu rząd USA uruchomił stronę www.StopRansomware.gov, która ma pomagać ofiarom oprogramowania szantażującego. Witryna zapewnia rzetelne i sprawdzone informacje m.in. na temat tego, czym jest ransomware, jak działa i jak można się przed nim chronić. Strona pozwala też szybko zgłaszać przypadki kontaktu z oprogramowaniem szantażującym za pomocą wbudowanych narzędzi.

Amerykański rząd ogłosił również, że w ramach programu Rewards for Justice oferuje aż 10 milionów dolarów za wskazanie osób, które na polecenie lub za zgodą innego państwa przeprowadzają zorganizowane ataki hakerskie na kluczowe instytucje Stanów Zjednoczonych. Władze USA wiedzą, że sygnaliści będą obawiać się utraty anonimowości, więc administracja utworzyła już specjalny kanał darkwebu do komunikacji oraz ogłosiła, że nagroda może być wypłacona w kryptowalucie.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto