A A A

Notebook do domu

PC Format 7/2009
Nowoczesne notebooki do zastosowań domowych coraz bardziej przypominają niewielkie, przenośne zestawy kina domowego. Duży ekran, panoramiczna rozdzielczość i napęd blu-ray to w lepiej wyposażonych modelach już standard. Przetestowaliśmy 16 domowych notebooków z ekranami 1517 cali.

Co się zmieniło

Od ostatniego testu notebooków w PC Formacie 7/2008 wyraźnie zmienił się zakres zastosowań tych komputerów. Można powiedzieć, że notebook stał się jeszcze bardziej multimedialny. Obecnie dominują ekrany panoramiczne, nawet o proporcjach 16:9, pokryte błyszczącą powłoką lepiej oddającą barwy. Notebooki mają HDMI. Większe modele są wyposażone w głośniki standardu 2.1, a spora część notebooków ma już czytnik blu-ray. We współczesnych konfiguracjach bardzo często pojawia się port bluetooth czy eSATA.

Podsumowanie testu

Przetestowane notebooki podzieliliśmy na dwie kategorie – modele z matrycami 15,4-calowymi i większymi. Mniejsze notebooki przystosowane są bardziej do ogólnych zastosowań, natomiast komputery o ekranach 16–17 cali to modele przeznaczone głównie do rozrywki – gier i filmów.

Notebooki 15-calowe

Najlepszy w kategorii notebooków do ogólnych zastosowań okazał się HP Pavilion dv5–1040ew. Uzyskał najwyższą ocenę za wydajność dzięki procesorowi i karcie graficznej GeForce 9600M GT. Pozwala uruchomić nawet najnowsze gry, choć w przypadku bardziej obciążających konieczne będzie zmniejszenie szczegółowości grafiki.

Notebook HP imponuje też wzorowym wyposażeniem: ma gniazdo HDMI, port e-SATA, Fire- Wire. Zabrakło jedynie napędu blu--ray, ale w ten są wyposażone tylko dwa notebooki w tej kategorii: Asus M51 TA oraz Fujitsu Amilo Pi 3540. Na uwagę zasługuje fakt, że praktycznie wszystkie modele mają ważne gniazdo HDMI. Wyjątkiem od tej reguły jest tylko biznesowy Fujitsu Esprimo V6545 oraz tani NTT Corrino W617S. Szybki port eSATA wciąż jest wyposażeniem niestandardowym – ma go tylko połowa notebooków 15-calowych. Większość notebooków ma 3 lub 4 GB pamięci RAM.

Eksploatacja

Niestety, wadą prawie wszystkich notebooków jest przeciętny czas pracy na akumulatorze. Poza notebookiem Acer, który zasługuje na osobny akapit, wśród modeli 15-calowych najlepszy okazał się Asus M51TA, który zapewnił 4 godziny pracy bez obciążenia i 2 godziny 20 minut w czasie oglądania filmu. To jednak praktycznie jedyny tak dobry egzemplarz, ponieważ bardziej typowe wartości to odpowiednio 3 godziny w spoczynku i ok. 100 – 110 minut w czasie odtwarzania filmu HD.

Acer Aspire 5810T wyróżnia się czasem pracy bez zasilania sieciowego. W czasie testów komputer działał aż przez 11 godzin bez żadnego obciążenia i ponad 4 godziny odtwarzał film w wysokiej rozdzielczości. To po części zasługa pojemnego akumulatora, ale również zastosowanego energooszczędnego procesora Core 2 Solo 1,4 GHz.

Niestety, notebook Acera jest doskonałym przykładem, że wszystko ma swoją cenę – jest naprawdę powolny. Zainstalowany w nim procesor to układ jednordzeniowy, który słabo sobie radzi w poważniejszych zastosowaniach. Zintegrowana grafika Intela wyklucza ponadto uruchamianie nowszych gier. O notebooku tym należy myśleć jako o komputerze do zastosowań biurowo-internetowych, który rewelacyjnie się sprawdzi w pracy poza domem czy biurem.

Większe modele

Wśród notebooków o większej przekątnej znalazły się zarówno tradycyjne modele 17-calowe, jak również notebooki z ekranem 16-calowym o proporcjach 16:9 i rozdzielczości najczęściej 1366x768. Najlepszy okazał się HP Pavilion dv7–1040ew. Notebook jest przede wszystkim bardzo dobrze wyposażony (ma np. napęd blu-ray) i wydajny. Ciekawym dodatkiem są ponadto głośniki Altec Lansig w standardzie 2.1, które zapewniają przyzwoitą jak na notebook jakość dźwięku.

Generalnie modele z tej kategorii są lepiej przystosowane do odtwarzania multimediów. Połowa z nich ma napęd blu-ray, większość ma wyjście HDMI. Połowa komputerów ma głośniki z niewielkim subwooferem, a Lenovo IdeaPad wyróżnia się dobrymi głośnikami stereo JBL. Niestety, nie każdy notebook 16–17-calowy pozwoli obejrzeć film na zasilaniu bateryjnym. Czas pracy większości notebooków z wydajną grafiką to zaledwie 90–120 minut w czasie odtwarzania filmu. Najdłużej działały notebooki Toshiba Satellite L350 i Asus F5Q, ale tylko dzięki temu, że ich podzespoły są mało wydajne.

Wadą dużych notebooków są także gabaryty, dlatego modele te nadają się wyłącznie do użytkowania w domu. HP Pavilion dv7–1060ew waży prawie 4 kg, a typowe konstrukcje ważą ok. 3,2 kg. To zdecydowanie zbyt wiele, żeby mówić o mobilności.


Tagi: testy laptopy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto