A A A

Nowoczesny format filmu

PC Format 10/2011
Filmu zapisanego na płycie DVD Video czy blu-ray nie sposób obejrzeć na urządzeniu pozbawionym odpowiedniego czytnika, a przegrany na dysk zajmuje bardzo dużo miejsca. Pokażemy, jak łatwo skonwertować taki film na jeden z najnowocześniejszych formatów. DARIUSZ HAŁAS

Dodatkowa, niezbędna konfiguracja StaxRipa

Podczas pierwszego uruchomienia zadania odczytu i konwersji danych wideo i audio może zaistnieć konieczność wykonania jeszcze kilku etapów konfiguracyjnych, zanim właściwy proces konwersji się rozpocznie. Zanim przystąpisz do działań opisanych w tym warsztacie, zapoznaj się z ramką „Uwaga! To trzeba wyłączyć!” i wykonaj przedstawione w niej działania.


Jeżeli po zaznaczeniu źródłowych plików wideo z płyty DVD zobaczysz na ekranie okno z komunikatem Missing YV12 decoder, kliknij przycisk ffdshow. Nastąpi automatyczne uruchomienie domyślnej przeglądarki internetowej i wczytanie strony, z której będziesz mógł pobrać brakujący element. W naszym przykładzie jest to brakujący dekoder ffdshow. Z wczytanej strony pobierz plik widoczny na szczycie wyświetlanej listy (jest to zawsze najnowsza wersja), a następnie zainstaluj.


Po zainstalowaniu dekodera ffdshow musisz jeszcze raz wskazać pliki źródłowe z płyty DVD, zgodnie ze wskazówkami z warsztatu „Import plików źródłowych z DVD”.


Po ponownym wskazaniu plików z filmem, a także w sytuacji, gdy wymagany element (dekoder) miałeś już zainstalowany, zobaczysz okno z prośbą o zarejestrowanie wybranego elementu (w naszym przykładzie dekodera) jako domyślnego. W oknie StaxRip wybierz ffdshow.


Na ekranie pojawi się okno Applications. Wyświetlana w nim treść jest zależna od tego, jakie oprogramowanie do obróbki wideo miałeś już wcześniej zainstalowane w systemie. W naszym warsztacie zakładamy, że nie miałeś takiego oprogramowania. Zobaczysz zaznaczony element o nazwie AviSynth. Jest to jeden z wymaganych programów, które są co prawda dołączane do StaxRipa, ale nie są domyślnie instalowane. Kliknij widoczny w górnej części okna przycisk Setup. Uruchomi się instalator AviSynth – postępuj wg wyświetlanych zaleceń, potwierdzając kolejne etapy instalacji.


Po zakończeniu instalacji wrócisz do okna Applications i zobaczysz, że w sekcji Status widoczny jest już komunikat OK. Kliknij Close. Jeżeli pojawią się jeszcze jakieś komunikaty o brakującym oprogramowaniu, postępuj analogicznie jak w przypadku monitu o brakującym programie AviSynth. Po zainstalowaniu wszystkich wymaganych przez dany szablon składników program automatycznie rozpocznie pierwszy etap konwersji materiału z płyty DVD do pliku.

Uwaga! To trzeba wyłączyć!

W warsztacie pt. „Dodatkowa, niezbędna konfiguracja StaxRipa” dowiesz się, że podczas pierwszego uruchomienia zadania konwersji program zażąda instalacji składników wymaganych przez wybrany szablon DivX Plus. Jednym ze składników jest program o nazwie DGDecodeNV. Jest to element umożliwiający wykorzystanie mocy procesora graficznego firmy NVIDIA do przetwarzania zadań związanych z kodowaniem wideo. Niestety, aplikacja ta nie jest bezpłatna i nie wchodzi w skład paczki instalacyjnej StaxRipa. Co więcej, skrypt szablonu żąda tego programu bez względu na to, czy na danym komputerze jest GPU NVIDII, czy też nie. Można jednak (i wręcz trzeba) wyłączyć wymóg instalacji elementu DGDecodeNV. Oto, jak to zrobić.


W oknie głównym programu StaxRip kliknij menu Tools i wybierz  z niego pozycję  Settings.


Wyświetli się okno dialogowe Settings. W oknie tym kliknij widoczny po lewej stronie napis Demuxing, a następnie odznacz pola wyboru pokazane na poniższym obrazku. Po zmianach kliknij OK, by je zatwierdzić i zamknąć okno ustawień. W trakcie konfiguracji zadania konwersji plików z płyty DVD program StaxRip nie będzie się już domagał instalacji komercyjnego kodu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto