A A A

Pomysł na biznes

PC Format 12/2011
Dobry pomysł na internetowy biznes może przynieść duże pieniądze. Problem w tym, że często nie wiemy, jak zacząć realizację projektu, skąd wziąć fundusze na nowe przedsięwzięcie i gdzie zasięgnąć cennej porady. Spytaliśmy o to specjalistów z branży i tych, którym udało się już zarobić. PAWEŁ BIJATA, KAROL ŚWITAŁA

3. Chwytliwa nazwa

Nazwa witryny powinna być identyczna z nazwą domeny. Ponieważ coraz trudniej znaleźć wolny adres, młodzi przedsiębiorcy prześcigają się w wymyślaniu chwytliwych nazw. Wybicie się z tłumu projektów i trafienie do świadomości internautów to z pewnością część sukcesu. „Krótka, zapadająca w pamięć i jeżeli się da, to opisująca usługę lub produkt” – mówi Jarosław Rybus, rzecznik prasowy Gadu-Gadu. Koszt zarówno domeny, jak i podstawowego serwera (na początek), nie powinien przekroczyć 200–300 zł.

4. Wykonanie i zespół

Kolejnym krokiem w tworzeniu swojego projektu, jest jego wykonanie. Na początek trzeba chociaż stworzyć wersję testową swojej witryny. Wielu młodych przedsiębiorców stara się jak najwięcej zrobić samemu. Jeżeli jednak nie jesteś grafikiem czy programistą, warto rozważyć kilka możliwości – może uda się znaleźć programistę, a nawet skompletować zespół w zamian za oddanie części udziałów w projekcie.

5. Wymieniaj doświadczenia

„Najlepszą weryfikacją pomysłu jest wyjście z nim do ludzi oraz uczestnictwo w konkursach i spotkaniach branżowych, podczas których można zebrać cenne opinie i rady mentorów”, twierdzi Romański z MamStartup. Dzięki temu poznamy konkurencję, z którą musimy się zmierzyć. Zobaczymy, jak powinien wyglądać dobry zespół oraz kto jest w nim niezbędny, a kto nie.

Początkujący przedsiębiorca powinien chcieć się przede wszystkim uczyć od doświadczonych osób. „Dobrym pomysłem są uznane przez specjalistów spotkania organizowane w ramach inicjatywy Aulapolska.pl”, mówi Artur Kurasiński. Takich spotkań odbyło się już kilkadziesiąt, a każde spotkanie to wystąpienie znanych gości oraz prezentacje młodych przedsięwzięć internetowych. Arek Piechocki, managing partner SpeedUp Seed Funding Group, rozszerza listę obowiązkowych imprez cyklicznych o Startup Weekend, Hackfest, Baracamp czy Shopcamp i dodaje, że wymienionymi imprezami są zazwyczaj zainteresowani przedstawiciele funduszy, którzy „wyłapują co lepsze kąski”.

6. Jak zdobywać fundusze

W najlepszym położeniu są przedsiębiorcy, którzy sami mogą finansować swój projekt. To nie tylko nasza opinia, podobnie twierdzi Rafał Agnieszczak, który radzi, aby prowadzić biznes samodzielnie tak długo, jak to tylko możliwe. Jednak większość młodych biznesmenów na pewnym etapie rozwoju swojego startupu potrzebuje solidnego zastrzyku gotówki (także wsparcia technologicznego, odpowiednich pracowników czy know how). Jak się okazuje, samo wyciągnięcie ręki po pieniądze innych wcale nie jest takie proste.

Konkursy

Co pewien czas w polskiej sieci pojawiają się konkursy. Do udziału w nich mogą się zgłaszać autorzy ciekawych pomysłów lub nowo powstałych projektów. Zasady rywalizacji i nagradzania różnią się zależnie od organizatorów. Zwycięzca festiwalu Startup Fest mógł zdobyć 50 tys. złotych w gotówce oraz 100 tys. złotych na kampanię reklamową. Natomiast w LabStar organizowanym przez Wirtualną Polskę najlepszy pomysł otrzymał 200 tys. złotych na finansowanie realizacji przedsięwzięcia oraz 750 tys. złotych na świadczenia reklamowe. Dodatkowo LabStar oferował wsparcie technologiczne i merytoryczne.

Całkiem inne zasady obowiązują w corocznym Startup School, organizowanym przez Rafała Agnieszczaka (twórcy wielu znanych serwisów). Autorzy wybranych projektów przez całe wakacje pracują u organizatora (zapewnia on wsparcie technologiczne, wiedzę, noclegi i utrzymanie). W zamian organizator obejmuje 50 proc. udziałów w powstającym biznesie.

Zapewne zaletą wszelkiego rodzaju konkursów jest możliwość pokazania szerszemu światu swojego pomysłu lub przedsięwzięcia. Autorzy portalu R1NG (turnieje z wiedzy, na realną gotówkę) mieli już dobrze rozwinięty serwis, w który włożyli sporo pieniędzy. Jednak cały czas brakowało większej gotówki na dalszy (szybszy) rozwój. Jak wspomina Jacek Nowak, pomysłodawca i twórca portalu, do wzięcia udziału w programie telewizyjnym Dragon`s Den namówił go jeden ze wspólników. Zgodził się, ale nie wierzył w sukces. „Po programie zgłosiło się do nas kilkudziesięciu inwestorów zarówno z kraju, jak i zagranicy. Znaleźliśmy inwestora, dotarliśmy do mediów, poznaliśmy ciekawych ludzi i w rezultacie bardzo rozwinęliśmy firmę (R1NG ma już nową szatę graficzną, wprowadził gry zręcznościowe i logiczne, także za gotówkę, przyp. red.)”, mówi Jacek Nowak. „Teraz szykujemy się do ekspansji na rynki zagraniczne i wejścia na giełdę, bez wsparcia finansowego inwestora byłoby to o wiele trudniejsze”, dodaje Nowak.

Inkubatory i fundusze

Mając pomysł i ułożony plan biznesowy, warto również spróbować uzyskać finansowanie z jednego z funduszy czy inkubatorów. Wielu początkującym przedsiębiorcom wydaje się to krok bardzo trudny. Najczęstszy tok myślenia to stwierdzenie, że mnie się nie uda, bo same nazwy, jak fundusz czy inkubator, brzmią zbyt poważnie. To błąd! Należy próbować.

„Jednak zanim udasz się do funduszu, dokładnie to przemyśl, nie strzelaj na ślepo. Zbierz wiedzę, zrób plan i wymyśl, po co ci pieniądze. Kontakt łatwo spalić, a bardzo ciężko naprawić”, radzi Artur Kurasiński. Nie należy się jednak przejmować pierwszymi niepowodzeniami i próbować gdzieś indziej.

Długą drogę przeszedł Damian Legawiec, pomysłodawca i twórca popularnego dziś portalu do wymiany gier Gametrade.pl. Jak sam mówi, „na początku finansowałem portal z pieniędzy zarówno swoich, jak i rodziny oraz znajomych. Jednak, gdy biznes się rozwijał, potrzebowałem grafika, serwerów, programistów, a to już przerosło moje możliwości. Zjeździłem pół Polski, głównie kolekcjonując odmowy. W końcu zawitałem do funduszu Venture Capital Xevin Investments, który razem z inkubatorem InQbe zgodził się dokapitalizować projekt. Dzisiaj firma Gametrade Sp. z o.o. zarabia pieniądze. Gry są drogie, grać się chce, a ja zagospodarowałem niszę”.

Programy rządowe i unijne

Wiele projektów dostało swoją szansę dzięki funduszom pozyskanym z programów rządowych i unijnych. Aby starać się o dotację, trzeba założyć własną działalność i oczywiście mieć projekt oraz plan. Dopełnieniem starań jest złożenie wniosku. Na działanie Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 8.1  (www.kapitalludzki.gov.pl) w całym okresie 2007–2013 zaplanowano 390 mln euro, a na działanie 8.2 – 460 mln euro. Jednym z wielu beneficjentów programu 8.1 (Innowacyjna Gospodarka) jest Legimi.com. „To nasze pierwsze przedsięwzięcie komercyjne. Jeszcze na studiach stwierdziliśmy, że gdy na szerszą skalę pojawią się e-czytniki, ludzie zaczną czytać dłuższe teksty w formie elektronicznej, stąd pomysł na Legimi”, mówi twórca witryny Mateusz Frukacz. Mimo że projekt pozyskał dotację, to i tak startował wspólnie z funduszem. Jak dodaje Frukacz, pieniądze z Unii się opóźniły, a fundusz pomógł utrzymać płynność finansową.

Innym rozwiązaniem jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki  (www.poig.parp.gov.pl), na którego realizację przewidziano ponad 11 mld euro. W ramach programu można otrzymać bezzwrotną pomoc finansową.

Pieniądze z dotacji uzyskał także serwis Picadoo.pl. „Biznesplan był jedną z pierwszych rzeczy, jakie stworzyliśmy, i na nim się opieraliśmy”, ocenia Krzysztof Czuba, współtwórca i współwłaściciel serwisu. „Środki własne pozwoliły na wykonanie wstępnego prototypu, a rozmowy z funduszami trwały bardzo długo. W końcu jednak zdecydowaliśmy się na udział w konkursie Pomysł na e-biznes. Wygraliśmy! Nagrodą było przygotowanie wniosku o dofinansowanie z POIG 8.1. To dzięki niemu zdobyliśmy 500  tys. złotych”, dodaje Czuba.

7. Determinacja i ciężka praca

Większość młodych przedsiębiorców jako źródło sukcesu wymienia często ciężką pracę i determinacje w swoich działaniach. Jeżeli jesteś na to gotowy, nie powinieneś się bać próbować. Rozpocznij działania! Tylko tak się dowiesz, czy twój pomysł ma szanse na sukces.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto