A A A

Programowe przyspieszenie

PC Format 1/2009
Podkręcanie procesorów czy kart graficznych kojarzy się ze skomplikowanymi procedurami, modyfikacją BIOS-u komputera czy koniecznością przebudowy systemów chłodzenia. Tymczasem w domowych warunkach wystarczy oprogramowanie pokazujemy uniwersalne narzędzie dla procesorów AMD.

Podkręcanie, pomiary wydajności oraz stabilności pracy

Wiesz już, jak uruchomić program i jak wydobyć z niego szczegółowe informacje o systemie. Czas na pierwsze próby z podkręcaniem. W naszym warsztacie przedstawimy działania, jakie należy przeprowadzić, korzystając z dostępnego w programie AMD OverDrive uproszczonego trybu podkręcania.


Zakładamy, że program AMD OverDrive masz już uruchomiony. Kliknij widoczny w górnej części okna programu przycisk Preference. Sprawdź, czy jest aktywna zakładka Settings. Następnie w sekcji Performance Control Mode zaznacz opcję Novice Mode.


Uaktywnij tryb podkręcania, klikając widoczny w górnej części okna programu przycisk Performance Control. Domyślnie powinna być uaktywniona zakładka Novice Mode. Pod nią znajdziesz jeden regulowany dziesięciostopniowo suwak, znajdujący się aktualnie w położeniu Default, co oznacza domyślne nominalne parametry pracy komputera. Podgląd aktualnych parametrów jest widoczny w tym samym oknie, w sekcji Detailed Settings. Minimalne wahania wskazań są objawem normalnym. Zanim zabierzesz się do podkręcania, warto zmierzyć aktualną wydajność komputera, tym bardziej że odpowiedni moduł pomiarowy jest wbudowany w program AMD OverDrive.


Przejdź do zakładki Benchmark. Pozostaw zaznaczone wszystkie testy i kliknij przycisk Run, by uruchomić benchmark.


Pomiar trwa kilka sekund. Po jego zakończeniu w polu System Performance wyświetli się liczbowy wynik. Aby zniwelować błąd statystyczny pomiaru, warto benchmark powtórzyć kilka razy, a wyniki uśrednić. O tym, że wahania mogą być znaczne przy tych samych ustawieniach parametrów pracy, niech świadczy fakt, że w domyślnych ustawieniach komputera testowego (przeprowadziliśmy dziesięć pomiarów) uzyskaliśmy wyniki od 7237 do 7405 punktów.


Przejdź z powrotem do zakładki Novice Mode i przesuń suwak o jedno położenie w prawo (wskaźnik Current Level powinien pokazywać cyfrę 1). Zwróć uwagę, że jedynym parametrem, który w sekcji Detailed Settings uległ zmianie, jest częstotliwość zegara szyny PCIe – ze 100 na 104 MHz. Pozostałe wskaźniki się nie zmieniły i nie zmienią, dopóki nie klikniesz przycisku Apply. Kliknij go zatem.


Ponownie zobaczysz okno dialogowe informujące o zagrożeniu dla żywotności układów, jakie niesie ze sobą proces podkręcania. Kliknij OK. Parametry widoczne w sekcji Detailed Settings nieznacznie się zmienią – w naszym testowym komputerze częstotliwość procesora zmieniła się z ok. 2500 na ok. 2510 MHz. Choć zmiana może się wydawać bardzo niewielka, nie przesuwaj suwaka regulującego poziom podkręcenia dalej w prawo, dopóki nie przeprowadzisz pomiarów oraz testu stabilności.


Kliknij zakładkę Benchmark i powtórz pomiary tak jak w kroku 3. Następnie kliknij zakładkę Stability Test. Zaznaczając pola wyboru widoczne po lewej stronie okna, określasz, które testy stabilności mają być uruchomione. Zaznacz wszystkie dostępne pola, klikając Select All. Suwakiem widocznym pod listą testów regulujesz czas trwania testu – domyślnie jest to 1 godzina. Minimalny czas testu to 1 minuta. Taki właśnie czas ustaw – dłuższe testy przeprowadzisz, gdy już dobierzesz ostateczne parametry pracy komputera. Test stabilności uruchamiasz, klikając przycisk Start. Zobaczysz okno dialogowe, które powiadamia o możliwości zawieszenia się komputera w trakcie testu. Kliknij OK.


Jeżeli test stabilności zakończył się bez żadnych niespodzianek, możesz kontynuować podkręcanie. Przejdź teraz do zakładki Novice Mode i przesuń suwak stopnia podkręcenia o jeszcze jeden poziom w prawo (wskaźnik Current Level powinien pokazywać wartość 2). Następnie kliknij Apply. Potem, zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami, powtórz pomiar wydajności (benchmark), a następnie upewnij się, czy komputer jest stabilny. Jeżeli tak, spróbuj podwyższyć podkręcanie o kolejny poziom.


Jeżeli po ustawieniu kolejnego poziomu komputer się zawiesza (i to bez względu na to, czy w trakcie przeprowadzania testu stabilności, czy też np. w fazie pomiaru wydajności), przywróć po restarcie ostatni stabilny poziom. Następnie przejdź do testu stabilności i ustaw czas jego trwania najlepiej na co najmniej kilka godzin.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto