A A A

Przegrywanie filmów

PC Format 2/2008
Czego potrzebujesz do skopiowania filmu? Naturalnie odpowiedniego sprzętu oraz właściwego oprogramowania. Zakładamy, że w sprzęt jesteś już wyposażony, oprogramowanie znajdziesz na naszym krążku, a także w internecie. Niestety, nie wszystkie programy ze względu na ograniczenia licencyjne i restrykcje mogliśmy umieścić na naszej płycie. Zapewniamy jednak, że każdy program, którego nie ma na płycie, znajdziesz na wskazanych przez nas stronach WWW.

Instalacja Auto GK


Uruchom instalację z naszego krążka. W pierwszym oknie instalatora kliknij Next. Następnie kliknij Next jeszcze raz. Potem zatwierdź licencję, klikając I Agree i kliknij Next oraz Install. Po przekopiowaniu plików przez instalator zobaczysz okno z wyborem języka – pozostaw domyślne zaznaczenie English i kliknij OK.


Rozpocznie się instalacja pomocniczego modułu VobSub. Kliknij Next dwukrotnie, po czym kliknij Install oraz Close.


Czas na kolejne narzędzie pomocnicze – program AviSynth 2.5.7. Kliknij I Agree. Następnie Next, Install oraz Finish.


Następnym składnikiem jest kodek XviD. Kliknij Install, a potem Close oraz Finish, co kończy instalację całego pakietu narzędzi zintegrowanych z Auto GordianKnot 2.45.

Korzystanie z Auto GK


Uruchom program Auto GK, klikając jego skrót w menu Start. W oknie głównym programu kliknij ikonę foldera umieszczoną po prawej stronie pola tekstowego.


W oknie Otwieranie wskaż plik z filmem (podpowiedź: wybierz plik VTS_01_0.IFO – gdyż na większości płyt DVD z filmem to właśnie ten plik jest opisem głównego filmu) i kliknij Otwórz.


Jeżeli zobaczysz okno Select PGC, oznacza to, że na płycie DVD znajduje się kilka tzw. łańcuchów programów (są one zapisane w pliku IFO i „wskazują” odtwarzaczowi DVD, które elementy płyty DVD mają być odtwarzane w zależności od wyboru użytkownika). Rozwiń listę i wybierz łańcuch o długości pasującej do długości filmu (zazwyczaj od 1,5 do 2 godzin). Po wyborze łańcucha kliknij OK.


Okno główne programu zapełni się parametrami odczytanymi ze wskazanego pliku IFO. W sekcji Step 2 na liście Audio track(s) zaznacz ścieżki audio, jakie mają być przetworzone do wynikowego pliku wideo w formacie XviD. Przykładowo, jeżeli film jest anglojęzyczny i chcesz zachować oryginalną ścieżkę dźwiękową, wybierz pole wyboru English AC3. W przypadku niektórych filmów dostępna jest także polskojęzyczna ścieżka dźwiękowa. Wtedy zaznacz pole wyboru Polish AC3 lub podobnie oznaczone.


Z listy Subtitle track(s) wybierz ścieżkę napisów dialogowych. Zakładamy, że interesują cię polskojęzyczne napisy dialogowe. W takim przypadku zaznacz pole Polish lub Polish wide.


W sekcji Step 3 wybierasz docelową wielkość wynikowego pliku. Jeżeli chcesz upakować film z płyty DVD na płycie CD (format kompresji XviD pozwala na takie upakowanie danych, ale musisz pogodzić się wtedy z gorszą jakością filmu), wybierz opcję Predefined size i z listy obok tej opcji wybierz 1 CD. Naszym zdaniem jednak lepiej wybrać jakość. Jeżeli zależy ci przede wszystkim na jakości skonwertowanej kopii filmu, wtedy zaznacz Target Quality i wybierz obok wartość 100.


Ostatni etap to wskazanie miejsca zapisu wynikowego pliku wideo z filmem. Kliknij ikonę foldera umieszczoną po prawej stronie pola tekstowego Output file. W oknie Zapisywanie jako wskaż folder, do którego zapisana zostanie skonwertowana kopia filmu. Nazwa pliku będzie automatycznie utworzona – odczytana z identyfikatora oryginalnej płyty z filmem. Możesz ją oczywiście zmienić. Kliknij Zapisz.




Powrócisz do głównego okna programu. W sekcji Step 4 kliknij dotychczas nieaktywny przycisk Preview. Program rozpocznie kodowanie fragmentu filmu, który pozwoli ci ocenić jakość rezultatu. Poczekaj cierpliwie, aż operacja się zakończy. Będziesz o tym poinformowany, gdyż program automatycznie odtworzy wygenerowany fragment, uruchamiając go w domyślnie skonfigurowanym programie do odtwarzania wideo.


Jeżeli próbny wynik kodowania zostanie wyświetlony poprawnie, kliknij przycisk Add Job. Na liście Job queue pojawi się nowy wpis z docelową ścieżką zapisu filmu. Kliknij Start, by rozpocząć proces kodowania wideo. Proces ten, w zależności od mocy obliczeniowej komputera, może potrwać od ok. godziny do nawet kilku godzin. Uwaga! Na początku, po trwającej ok. minuty analizie plików z filmem, będziesz musiał kliknąć przycisk , by rozpocząć kodowanie wideo (w tle zostanie uruchomiony program VirtualDubMod, od którego zależy faktyczna konwersja filmu). Po zakończeniu konwersji znajdziesz, we wskazanym wcześniej docelowym folderze na dysku, gotowy plik z filmem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto