A A A

Relacja na żywo

PC Format 8/2017
Aby pokazać znajomym wrażenia z wakacji w formie krótkiego filmu na Facebooku, wystarczy kilka kliknięć. Nieco więcej wysiłku wymaga rozpoczęcie na żywo transmisji z rozgrywki w ulubioną grę. Jednak jeżeli chcesz zostać streamerem, dziś nie jest to już trudne. Grzegorz Łukasik


Streamowanie (strumieniowanie), czyli nadawanie w internecie relacji na żywo, staje się coraz popularniejsze. Z jednej strony jest to najszybsza, najprostsza forma przekazywania swoich wrażeń bez konieczności żmudnego montowania nagranego filmu, a z drugiej – to forma najbardziej autentyczna, w której nie ma mowy o poprawianiu popsutych scen i wycinaniu nieudanych fragmentów.

W praktyce najistotniejszym ograniczeniem możliwości streamowania jest przepustowość łącza internetowego, która wpływa na jakość obrazu. Liczy prędkość wysyłania danych (uploading).

Jeżeli chcesz nadawać ze smartfona, jest to naprawdę łatwe. Jeśli wolisz pokazywać na żywo obraz ze swojego komputera, wówczas będziesz musiał nauczyć się obsługiwać dodatkowe programy i serwisy. My polecamy skupić się na darmowej, popularnej aplikacji OBS Studio, Podstawy jej użytkowania objaśniamy na końcu artykułu.

Streamowanie ze smartfona

Prowadzenie streamingu ze smartfona jest najprostszym z możliwych sposobów na prowadzenie relacji na żywo. Tym, co musisz mieć, jest smartfon z co najmniej przyzwoitą kamerą i akumulatorem, który nie wyczerpie się podczas nagrywania.

Na żywo z Facebooka

Obraz widoczny na Facebooku jest opóźniony o kilka–kilkanaście sekund względem wydarzeń na żywo. Aby prowadzić transmisję w naturalnym dla człowieka układzie poziomym, należy przekręcić smartfona jeszcze przed uruchomieniem nadawania. Jakość filmów jest przeciętna nawet na szybkim łączu i spada wraz ze zwiększaniem się liczby i prędkości poruszających się obiektów w kadrze.


Kliknij ikonę Na żywo pod polem wprowadzania nowej wiadomości.


Na ekranie konfiguracyjnym kliknij przycisk TYLKO JA i w oknie: Wybierz prywatność ustaw, dla kogo widoczna będzie relacja oraz czy znajomi i obserwujący mają zostać o niej powiadomieni komunikatem serwisu. Wpisz tytuł swojej transmisji i dotykając ikony u góry okna, wybierz, czy będzie to przekaz wideo, czy wyłącznie audio. Dotknij przycisku Transmisja na żywo, aby rozpocząć nadawanie.


Podczas trwania transmisji na dole ekranu pojawiają się komentarze widzów, a przelatujące przez ekran ikony łapek i serduszek to znak, że ktoś z oglądających właśnie polubił twój przekaz.


Dotknij ikony w górnym lewym rogu, aby na dole ekranu lub z boku, jeżeli trzymasz telefon poziomo, pojawiły się opcje zmiany kolorystyki nagrania, rysowania palcem po ekranie kolorowych linii lub wykrywania twarzy i śmiesznego przerabiania ich.


Aby zakończyć transmisję, dotknij przycisku Zakończ. Transmisję możesz usunąć lub zapisać w formie filmu na Facebooku. Filmy publikowane są w rozdzielczości nieprzekraczającej 720p, ale ta nie pojawia się od razu, lecz dopiero po paru chwilach.

Przepustowość łącza

Większość osób korzysta z łącz asymetrycznych, które oferują pobieranie (downloading) ok. 10 razy szybsze niż wysyłanie (uploading). Tymczasem podczas strumieniowania istotny jest właśnie uploading, bo to ty jesteś nadawcą i wrzucasz obraz do sieci. Dlatego trzeba tak dobrać parametry transmisji, aby łącze nie stanowiło wąskiego gardła i nie powodowało zacinania się transmisji. By komfortowo streamować, upload speed twojego łącza powinien wynosić 5 Mbps. Poniżej 2 Mbps praktycznie nie da się tego robić.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto