A A A

Relacja na żywo

PC Format 8/2017
Aby pokazać znajomym wrażenia z wakacji w formie krótkiego filmu na Facebooku, wystarczy kilka kliknięć. Nieco więcej wysiłku wymaga rozpoczęcie na żywo transmisji z rozgrywki w ulubioną grę. Jednak jeżeli chcesz zostać streamerem, dziś nie jest to już trudne. Grzegorz Łukasik

Na żywo z YouTube’a

Musisz mieć smartfona z Androidem w wersji co najmniej 6.0, zainstalowaną aktualną wersję oficjalnej aplikacji Google do obsługi YouTube’a i swoje konto (kanał) w tym serwisie z min. 1000 subskrybcjami (niekiedy opcja pojawia się też na mniejszych kanałach). Dodatkowo twój kanał musi być zweryfikowany oraz nie możesz mieć karnych ograniczeń dotyczących transmisji na żywo.


Uruchom aplikację i kliknij ikonę kamery. Z kolejnego menu wybierz opcję Transmituj na żywo.


Skonfiguruj ustawienia transmisji: tytuł i to, dla kogo będzie widoczna: Kliknij przycisk Dalej. Ikona koła zębatego umożliwia przejście do ekranu służącego do zmiany zaawansowanych parametrów.


Telefon zrobi zdjęcie, które stanie się miniaturką filmu. Jeżeli zdjęcie nie przypadnie ci do gustu, kliknij Zrób jeszcze raz i ponów próbę. Za pomocą ikony w górnym prawym rogu przełączysz się pomiędzy przednią i tylną kamerą telefonu.


Napis przypomina o przekręceniu telefonu do pozycji poziomej – bardziej naturalnej dla człowieka i zdecydowanie lepiej wyglądającej na YouTubie. Trzeba to zrobić przed rozpoczęciem transmisji, w jej trakcie orientacja ekranu nie ulegnie zmianie po obróceniu telefonu.


Kliknij Rozpocznij transmisję na żywo. Ikony na dole ekranu umożliwiają przełączanie pomiędzy kamerą przednią i tylną, wyłączenie mikrofonu i czatu oraz zmianę kolorystyki nagrywanego obrazu.


Aby zakończyć transmisję, kliknij Zakończ. Zobaczysz ekran ze statystykami. Naciśnij Zrobione. Transmisja zostanie zapisana jako film na twoim kanale. Jeżeli podczas swojej transmisji chcesz mieć włączony chat, dobrze jest mieć do pomocy kogoś, kto będzie go moderował.

W jakiej rozdzielczości najlepiej streamować

Najpopularniejszą rozdzielczością jest obecnie 1920x1080 i w tej rozdzielczości większość osób próbuje streamować. Jednak im większa rozdzielczość obrazu, tym większej mocy obliczeniowej wymaga jego przetworzenie, potrzeba też szybszego łącza do przesłania. Obraz Full HD przy 30 kl./s powinien mieć bitrate co najmniej 3000 kbps (przy 60 kl./s – co najmniej 4500 kbps), tymczasem ten parametr przy transmisjach na żywo często jest ograniczany do 4000 kbps. Dodatkowo obraz o dużym bitrate będzie ciężko oglądać osobom korzystającym ze słabych łączy. Dlatego dobrym pomysłem jest strumieniowanie w rozdzielczości 1280x720. Większość osób i tak ogląda wideo z sieci w okienku, a nie na pełnym ekranie, i w takim wypadku rozdzielczość HD w niczym nie przeszkadza.

Twitch.tv – serwis ze streamami gier

Jednym z najpopularniejszych serwisów do streamowania gier jest Twitch.tv. Co prawda od niedawna próbuje go podgryzać YouTube, ale na razie społeczność osób streamujących gry skupiona jest wokół Twitcha. Konfiguracja transmisji na Twitchu nie różni się zbytnio od tej na Facebooku czy YouTubie. W tym wypadku również najlepiej wykorzystać program OBS. Należy w nim wpisać klucz udostępniony w ustawieniach konta Twitch pod adres www.twitch.tv/broadcast/dashboard/streamkey

Metody zarabiania na Twitchu są podobne do tych, jakie dostepne są na YouTubie. Jeżeli twój kanał jest popularny i regularnie gromadzi sporą widownię, możesz starać się o partnerstwo (www.twitch.tv/p/partners). Gdy je otrzymasz, możesz zarabiać na reklamach wyświetlanych na streamach lub dzięki subskrypcjom opłacanym przez widzów w zamian za dodatkowe korzyści. Możesz też prosić widzów o dotacje w serwisach zewnętrznych lub pozyskać sponsora na własną rękę.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto