A A A

Rozlicz się z fiskusem

PC Format 05/2010
Niewiele czasu pozostało do spełnienia obywatelskiego obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Tym, którzy jeszcze zeznania PIT nie wysłali, podpowiadamy, jak to zrobić, nie tylko przez internet. [Agnieszka Serafinowicz]

Uwaga na poprawność danych

Warunkiem koniecznym do prawidłowego złożenia zeznania rocznego jest podanie poprawnej kwoty przychodu oraz zgodność wszystkich danych w polu „dane autoryzacyjne do podpisania zeznania” z danymi zgromadzonymi w systemie.

Składanie zeznania podatkowego drogą elektroniczną

Do złożenia zeznania rocznego można wykorzystać udostępnioną przez Ministerstwo Finansów aplikację e-Deklaracje desktop, interaktywny formularz PDF z wtyczką albo jakieś inne oprogramowanie współpracujące z systemem e-Deklaracje. Oprócz wykorzystania aplikacji desktopowej do złożenia deklaracji podatkowej przez internet można wykorzystać również formularze interaktywne, które są dostępne na stronie http://e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze lub http://szybkipit.onet.pl. Zasady wypełniania udostępnionych formularzy podatkowych są identyczne jak w przypadku aplikacji desktopowej, której dotyczą poniższe wskazówki.


Aby złożyć zeznanie podatkowe drogą elektroniczną, najpierw ze strony www.e-deklaracje.mf.gov.pl pobierz i uruchom aplikację e-Deklaracje desktop, klikając przycisk Zainstaluj. Na tej samej stronie znajdziesz również wiele przydatnych informacji i wskazówek dotyczących zasad składania zeznań podatkowych online.


Jeżeli nie masz zainstalowanego na komputerze środowiska Adobe AIR, pojawi się komunikat o konieczności jego instalacji. Kliknij przycisk Tak. Kiedy już środowisko Adobe AIR zostanie zainstalowane, zobaczysz okno Instalowanie aplikacji, w którym wyświetlone będzie pytanie o zgodę na instalację aplikacji e-Deklaracje desktop. Kliknij Zainstaluj i potwierdzaj kolejne etapy instalacji.


Po uruchomieniu programu musisz najpierw zdefiniować hasło, a następnie wpisać swoje imię i nazwisko. Jeżeli chcesz, by na wypełnianych formularzach automatycznie były wprowadzane twoje dane, możesz kliknąć przycisk Wypełnij pozostałe dane i podać odpowiednie informacje. Jeżeli nie chcesz podawać wszystkich danych, kliknij od razu przycisk Zapisz profil i przejdź do aplikacji.


W oknie głównym kliknij Katalog formularzy i wybierz właściwy dla siebie formularz PIT, po czym uważnie go wypełnij, wpisując dane osobowe, kwoty przychodu, dochodu i ewentualnych odliczeń. Po wpisaniu podstawowych danych program sam dokona obliczeń i wypełni niektóre pola lub sprawdzi, czy w zeznaniu nie ma błędów rachunkowych.


Konieczne jest wprowadzenie danych autoryzacyjnych (zastępujących podpis). W tym celu w polu Kwota przychodu z zeznania za poprzedni rok należy podać właściwą wartość z zeznania podatkowego za rok 2008, a w przypadku, gdy nie składano takiego zeznania – wartość 0 (zero).


Bezpośrednio z okna z otwartym formularzem można wydrukować i zapisać formularz do pliku na dysku. W tym celu na aktywnym oknie formularza należy wcisnąć klawisz funkcyjny [F8], co spowoduje otwarcie paska narzędziowego Acrobat Reader i udostępnienie funkcji (ikon): Zapisz kopię roboczą, Drukuj, Dalej. Innym sposobem jest wciśnięcie kombinacji klawiszy [Ctrl]+[p] w celu wydrukowania formularza lub kombinacji [Ctrl]+[Shift]+[s] w celu zapisania. Funkcja drukowania formularza dostępna jest również przy użyciu przycisku Drukuj, umieszczonego na dolnej belce aplikacji.


Sprawdź swoje dane, a następnie wyślij zeznanie.


Po wysłaniu formularza otrzymasz wygenerowany przez system numer referencyjny, który należy zachować, jednak nie jest on Urzędowym Poświadczeniem Odbioru. Jedynym dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Wysłany formularz zostanie uzupełniony o wspomniany numer referencyjny, pojawi się także przycisk Pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, który należy kliknąć.


Istotna informacja – poprawnie wypełniony i wysłany PIT powinien być oznaczony przez system jako dokument o statusie 200 (numer statusu będzie widoczny na ekranie po wysłaniu zeznania. UPO można pobrać wyłącznie dla dokumentów o statusie 200. Oprócz wspomnianej w poprzednim punkcie metody pobierania UPO dokument ten można odebrać także w późniejszym terminie za pomocą formularza udostępnionego na stronie systemu e-Deklaracje www.e-deklaracje.gov.pl/files/pdf/UPO_v2–01.pdf. W formularzu tym należy podać wygenerowany uprzednio numer referencyjny i kliknąć Pobierz UPO. Przypominamy, że składane zeznanie system zaklasyfikuje jako przyjęte albo odrzucone. Prawidłowo złożony dokument, zawierający prawdziwe dane, uzyska status 200. Pojawi się komunikat: Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie. Po wyświetleniu UPO wydrukuj je i zachowaj.



W przypadku odrzucenia deklaracji zostaniesz o tym poinformowany. Podczas próby pobrania UPO pojawi się komunikat status 414 Weryfikacja negatywna – błąd w danych identyfikacyjnych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto