A A A

Składamy peceta

PC Format 1/2008
Do jakich zadań potrzebujesz komputera? Ma być maszyną głównie do gier, opracowywania materiałów wideo czy pisania w edytorze tekstu? A może do surfowania po internecie albo oglądania filmów wysokiej rozdzielczości? Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór podzespołów do twojego peceta.

Płyta główna – odpowiednia do procesora

Wybierając płytę główną, trzeba zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, choć dla niedoświadczonych osób ocena jakości może być trudna. Nie warto kupować płyt produkowanych przez mało znane firmy. Lepiej zdecydować się na sprzęt firmy Asus, Gigabyte, MSI, EVGA, Foxcon czy Intel. Możemy mieć wówczas pewność, że płyty te są dobrej jakości i nie użyto do ich produkcji słabszych podzespołów, dzięki czemu unikniemy np. problemów z niestabilną pracą komputera.

Podstawki

Wybierając płytę główną, zwróć uwagę głównie na to, do jakich modeli procesorów jest dostosowana i jakie będzie można na niej zamontować w przyszłości, podczas ewentualnej rozbudowy komputera. Trzeba też zwrócić uwagę na chipset. W wypadku platformy Intela najlepiej, aby był produkowany przez Intela albo ewentualnie Nvidię. W wypadku AMD najlepsze są również układy Nvidia oraz AMD. Do komputera do zadań podstawowych wystarczy najprostsza płyta spełniająca powyższe warunki.

Grafika – gratis

Część dostępnych płyt głównych ma zintegrowany układ graficzny. Producenci zalecają takie konstrukcje do najtańszych komputerów, na których nie uruchamia się gier, dlatego warto je stosować tylko w najtańszych komputerach. Możliwości zintegrowanej grafiki wciąż nie zachwycają i znacznie lepiej kupić nawet najprostszą kartę graficzną, tym bardziej że można ją w każdej chwili wymienić na wydajniejszy model, na którym będzie się już uruchamiała większość gier. Decydując się na płytę ze zintegrowaną grafiką, trzeba wybrać taki model, który jest wyposażony również w złącze PCI Express x16. Pozwoli to dokupić kartę, gdy okaże się, że zintegrowana grafika nie spełnia naszych oczekiwań.

Droższe modele płyt

Do peceta ze średniej półki warto wybrać model ze zintegrowanym kontrolerem RAID i FireWire. Pierwszy przyda się przy podłączaniu większej liczby dysków i łączeniu ich w macierz RAID 0, która zapewni znaczny przyrost wydajności. Z kolei port FireWire będzie można wykorzystać podczas montażu materiałów wideo, głównie do podłączania cyfrowych kamer wideo. Warto też, aby płyta taka miała na pokładzie gigabitową kartę sieciową.

Grafika, pamięć i pozostałe komponenty

Niezbędnym minimum w dzisiejszych komputerach jest pamięć RAM o pojemności 1 GB. W maszynie średniej klasy trzeba już zamontować 2 GB. Wystarczą tutaj zwykłe i niedrogie, ale koniecznie markowe moduły DDR2 – nie potrzeba wcale kupować overclockerskich modeli RAM-u.

Kartą graficzną, która z nawiązką wystarczy do maszyny biurowo-domowej, są modele bazujące na układach graficznych Nvidia GeForce 8400 GS lub ATI Radeon 2400XT/Pro (ceny zaczynają się od około 160 zł). Można kupić prostszą, należącą do poprzedniej generacji kartę, ale akceleratory bazujące na wymienionych układach graficznych umożliwiają również uruchomienie bez problemu większości nowych gier, nawet tych, które mają bardziej rozbudowaną grafikę. Najtańsze karty graficzne można kupić już za około 100 zł, ale ich przewaga nad grafiką zintegrowaną z płytami głównymi jest niewielka, więc nie warto oszczędzać.

Do komputera średniej klasy, szczególnie jeśli ma być wykorzystywany do gier, trzeba kupić lepszą kartę. Minimum stanowią produkty z układami graficznymi Nvidia GeForce 8600 GTS i pamięcią 512 MB (600–700 zł), a także ATI Radeon 2900 GT (ok. 650 zł). Wydajne procesory dwurdzeniowe zainstalowane na dobrych płytach głównych będą też z powodzeniem współpracowały z lepszymi kartami. Mogą to być modele z układami GeForce 8800 GT/GTS bądź ATI Radeon 2900 XT/Pro. Za taką kartę przyjdzie nam co prawda zapłacić od 1000 do 1300 zł, ale dzięki niej będziemy w stanie grać w najnowsze, najbardziej obciążające komputer gry. Pozostałe komponenty komputera nie mają już tak istotnego znaczenia w jego pracy. Warto pamiętać jedynie, by zasilacz miał moc wystarczająca do zasilania wydajnego procesor i karty graficznej.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto