Software

Gratisy od Giganta
Za darmo od Microsoftu
Microsoft to nie tylko system Windows, za który płacisz, pakiet Office, także płatny, i oprogramowanie serwerowe płatne, i to słono. Programiści Microsoftu tworzą wiele linii kodu udostępnianego później w postaci przydatnych programów zupełnie za darmo. W tym i następnym numerze prezentujemy kilka najciekawszych spośród kilkudziesięciu darmowych aplikacji oferowanych przez Microsoft.

Profilowanie okien
Ustawienia użytkowników i sprzętu w XP
Jeden komputer i wielu użytkowników. To typowa sytuacja w większości domów. Jak dopasować peceta do potrzeb poszczególnych osób, które z niego korzystają? Wystarczy umiejętnie się posłużyć wbudowanym w system Windows XP mechanizmem tak zwanych profili.

Dobre źródła
Skrypty w Windows odc. 5
Jeżeli uważnie śledziłeś dotychczasowe odcinki naszego kursu pisania skryptów, to poznałeś już podstawowe zagadnienia związane z wykorzystaniem języka Visual Basic Script. Teoria więc była. Nadszedł czas na praktykę.

Przeprowadzka na Ubuntu
Tips & Tricks do Linuksa
Sztuczki, które publikujemy w tym miesiącu, przydadzą się zwłaszcza początkującym użytkownikom systemu Ubuntu. Znacznie ułatwią przesiadkę z Windows na Linuksa.

Nieznane funkcje znanego Worda
Tips & Tricks do MS Word 2003
Word 2003 to niewątpliwie najpopularniejszy edytor. Ale czy również najlepiej znany? Wiele osób nie wykorzystuje pełni jego funkcji. Odkrywamy więc pewne tajemnice, które ułatwią pracę z programem.

Obraz ratunkowy
Odzyskiwanie systemu z obrazów dysku
Komputer nie jest urządzeniem absolutnie niezawodnym. Czasami ulega awariom. Niektóre bywają tak poważne, że powodują konieczność ponownej instalacji systemu i wszystkich aplikacji. Lepiej się przed taką sytuacją zabezpieczyć, tworząc obraz dysków, dzięki któremu szybko odzyskasz utracone dane.

Konta dla wszystkich
Konta użytkowników w Windows XP i Vista
W dzisiejszych systemach Windows konta użytkowników są koniecznością. Dzięki nim możesz łatwo przydzielać wszystkim użytkownikom komputera odpowiednie uprawnienia, a tym samym chronić dane przed skasowaniem.

200 stron na godzinę
Efektywna nauka szybkiego czytania
Przeciętna szybkość czytania ze zrozumieniem tekstu wynosi 200250 słów na minutę. Przy odpowiednim treningu umysłu, wspomaganym właściwym oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze oraz pomocami internetowymi, możesz ją zwiększyć nawet kilkunastokrotnie!

Darmowy makijaż
Zmiana wyglądu Windows
Chcesz błyskawicznie i kompleksowo zmienić wygląd Windows? Nie musisz się trudzić projektowaniem elementów interfejsu. Wykorzystaj gotowe tematy graficzne.

Egzamin na niby
Tworzenie testów sprawdzających wiedzę
Przygotowujesz się do egzaminu i chciałbyś sprawdzić swoją wiedzę z jakiegoś przedmiotu czy zagadnienia? Najlepszym sprawdzianem byłby odpowiedni test kompetencyjny. Nie masz takiego testu? To nie problem. Możesz go sam ułożyć w prosty sposób za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

Nic nie płacisz
Przydatne programy freeware
Freeware udostępnianie innym efektów własnej pracy za darmo. Idea może się wydawać bezsensowna, ale się sprawdza. Dla programisty jest to sposób wyrobienia sobie marki, a dla użytkowników okazja bezpłatnego skorzystania z dobrej aplikacji. Prezentujemy kilka programów freeware z różnych dziedzin.

Nie tylko Start
Szybkie uruchamianie programów w Windows XP
Klikanie skrótów do aplikacji w menu Start nie jest jedynym sposobem uruchamiania programów w systemie Windows. Jeżeli zmienisz nieco swoje przyzwyczajenia, możesz mieć znacznie szybszy dostęp do aplikacji, dokumentów, czy nawet wyszukiwarek internetowych.

Swoboda wyboru
Skrypty w Windows odc. 4
Uruchamiając w komputerze programy, otrzymujesz wyniki ich działań. W zależności od uzyskanych rezultatów odpowiednio reagujesz. Za pomocą skryptów możesz zautomatyzować te zdarzenia. Wbuduj w skrypt odrobinę inteligencji.

Przyjazny Excel
Sztuczki do MS Office 2007
Jak błyskawicznie utworzyć wykres? Czy można zaokrąglić wyniki obliczeń? Odpowiedzi na te pytania, a także inne przydatne porady znajdziesz w naszym zestawie sztuczek do arkusza MS Excel w wersji 2007.

Do you speak..?
Test programów do nauki języka angielskiego
Język angielski szturmuje niemal wszystkie dziedziny życia. Chcesz mieć dobrą pracę? Ucz się angielskiego. Chcesz wyjechać za granicę? Musisz znać angielski. Rynek oferuje rozmaite metody nauki. Przetestowaliśmy komputerowe kursy nauki języka Szekspira, aby ułatwić ci wybór odpowiedniej formy edukacji w tej dziedzinie.

Przypisy i bibliografia
Automatyczne edytorskie funkcje Worda 2007
Pisząc pracę naukową, dłuższe wypracowanie, rozprawkę czy inną publikację, w której odwołujesz się do różnych opracowań, musisz podać źródła, z jakich korzystałeś. Ręczne wstukiwanie treści przypisów czy pozycji bibliograficznych jest dość mozolne. Word 2007 skutecznie cię wyręczy.

Zgoda buduje
Otwieranie dokumentów Office 2007 w jego starszych wersjach
Coraz więcej dokumentów popularnego pakietu Office pochodzi z najnowszej wersji 2007. Jednak nowy format dokumentów nie jest odczytywany przez starsze wersje pakietu. Pokazujemy, jak sobie z tym poradzić.

Wyrzucone raz na zawsze
Skuteczne usuwanie danych
Usunięcie plików do kosza, a potem jego wyczyszczenie nie daje gwarancji pozbycia się wszystkich danych. Jest jednak sposób wyrzucenia ich z komputera na zawsze. Wystarczy użyć odpowiedniego programu.

Szydełkowanie skryptu
Skrypty w Windows (odc. 3)
Skrypt ułatwia automatyzację operacji wykonywanych w systemie. Automatyzacja to nie tylko łączenie kilku czynności w jeden proces, ale także możliwość wielokrotnego wykonywania danej operacji. Chcesz na przykład, by skrypt wykonywał się sam w regularnych odstępach czasu? Wystarczy użyć pętli.

Sprytne działania
Tips & Tricks do Windows
Jak zlikwidować irytujące powiadomienia systemu? Jak samodzielnie ustawić komunikat dla domowników? Jak zablokować rejestr Windows? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszych poradach.

Najnowsze aktualnościAutoMapa wprowadza CB Radio
25 kwietnia 2019
Producenci AutoMapy opublikowali najnowszą wersję najpopularniejszej polskiej nawigacji wyposażoną po raz pierwszy w mobilne CB Radio. AutoCB...

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto