A A A

Szlifowanie okien

PC Format 5/2008
Włączasz komputer, idziesz zrobić herbatę, wracasz, a system wciąż się ładuje? Aplikacje się ślimaczą, a otwarcie niewielkiego dokumentu trwa strasznie długo? Może najwyższy czas zadbać o dobrą kondycję systemu.

Optymalizacja uruchamiania systemu

Windows XP wyposażono w funkcję optymalizującą odczyt danych podczas uruchamiania systemu i ładowania do pamięci uruchamianych przez użytkownika aplikacji. Funkcja ta nosi nazwę prefetching. W uproszczeniu jej działanie polega na tym, że system tworzy w folderze \Windows\Prefetch pliki tymczasowe z rozszerzeniem .pf, które są czymś w rodzaju „spisu treści” danych ładowanych podczas uruchamiania się systemu oraz podczas uruchamiania aplikacji. Faktem jest, że prefetching zajmuje pamięć komputera, a pliki .pf pochłaniają przestrzeń dyskową. Jednak przy dzisiejszych pojemnościach dysków znacznie przekraczających 100 GB i pojemnościach pamięci RAM powyżej 512 MB obciążenie systemu funkcją prefetch jest znacznie mniejsze niż zysk wydajnościowy wynikający z szybszego ładowania się systemu i aplikacji.

Odpowiednie ułożenie plików

W folderze \Windows\Prefetch, oprócz wspomnianych plików .pf, znajduje się jeszcze plik layout.ini. Zawiera on informacje o ułożeniu i kolejności ładowania plików podczas uruchamiania Windows i zainstalowanych w systemie aplikacji. Plik ten przy domyślnej konfiguracji Windows jest odświeżany co 3 dni. Jednak w sytuacji, gdy zmieniłeś znacząco zestaw aplikacji, usunąłeś bądź dodałeś konta użytkowników czy w inny sposób zmodyfikowałeś ustawienia, możesz natychmiast wywołać jego odbudowę, co spowoduje nieznaczną poprawę jego wydajności.

Nie przeholuj!

Uwaga! Częste odbudowywanie ułożenia plików ładowanych podczas startu systemu, czyli wymuszenie tworzenia nowego layout.ini podczas każdego startu Windows, jest pozbawione sensu i tylko wydłuży czas uruchamiania. Dalej przedstawiamy także poradę dotyczącą wyczyszczenia folderu \Windows\Prefetch. Pamiętaj jednak, że działanie to może przynieść zysk wydajności jedynie wtedy, gdy system jest już używany bardzo długo (co najmniej rok) i działanie takie nigdy nie było przeprowadzane. W takich wypadkach jest możliwe, że we wspomnianym folderze pojawią się nieważne wpisy bądź uszkodzone pliki .pf – tylko wtedy czyszczenie tego folderu ma sens. Absolutnie nie wykonuj tych działań regularnie, gdyż wpłynie to ujemnie na kondycję twojego systemu.

Czyszczenie folderu prefetch


Potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Program Windows XP Prefetch Clean and Control 1.20 znajdziesz na naszym krążku. Kliknij dwukrotnie ikonę windows-xp-prefetch-clean.


Jeżeli pojawi się okno: Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij Uruchom. Podczas pierwszego uruchomienia programu zobaczysz jeszcze okno komunikatu informującego, że bieżące ustawienia nie są odczytywane. Kliknij OK.


W oknie głównym programu Windows XP Prefetch Clean And Control kliknij Clean Prefetch Folder Now. Po chwili zobaczysz okno komunikatu informujące o wyczyszczeniu folderu Prefetch. Kliknij przycisk OK.


Powrócisz do okna głównego aplikacji. W sekcji Control Prefetch Settings zaznacz opcję Monitor Application and Boot File Launch – jest to domyślne (i optymalne) ustawienie systemu Windows. Kliknij przycisk Set Prefetch Parameters.


Pojawi się okno komunikatu informujące o ustawieniu prefetchingu. Kliknij OK, zamknij program, a następnie ponownie uruchom system Windows.


Ponowny restart może trwać nawet dłużej niż przed czyszczeniem folderu Prefetch – wynika to z tego, że system odbudowuje wszystkie informacje dotyczące optymalnego ułożenia plików startowych systemu i aplikacji. Ważne! Po uruchomieniu systemu uruchom także aplikacje, z których najczęściej korzystasz. Kolejne uruchomienia systemu będą już szybsze.


Jeszcze raz przypominamy: na „zaśmieconym” komputerze, od dawna nie optymalizowanym, wystarczy raz wykonać powyższe działania. Regularne czyszczenie folderu Prefetch to zła praktyka, skutkująca obniżeniem wydajności systemu Windows.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto