A A A

Szybciej niż SATA

PC Format 10/2014
Najważniejszą nowością w płytach głównych z chipsetem Intel Z97 są nowe interfejsy pamięci masowych, wśród nich złącze M.2. W sklepach są już dostępne dyski z tym interfejsem. Jest ich sporo, a ceny wcale nie są wygórowane. Przetestowaliśmy kilka modeli o pojemności około 120 GB. GRZEGORZ ŁUKASIK

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy 10 dysków pasujących do złącza M.2 – zarówno z interfejsem SATA, jak i PCI Express. Wszystkie dyski miały pojemność 120–128 GB, ale rozpiętość cen była dość duża, od 260 do 480 zł.

Wydajność

Jak nietrudno przewidzieć, najlepsze osiągi zapewnia dysk korzystający z interfejsu PCI Express, zresztą jedyny taki w naszym teście, a być może także na polskim rynku – Plextor z serii M6e, model PX-G128M6e. Jest on wyposażony w kontroler Marvell 88SS9183, dzięki któremu „omija” wąskie gardło, jakim jest interfejs SATA.

Według specyfikacji sekwencyjna szybkość odczytu danych to 770 MB/s, a więc znacznie więcej niż w przypadku SATA. Parametry dotyczące zapisu dla modelu 128 GB nie są już tak imponujące, bo przepustowość wynosi 335 MB/s – niejeden dysk SSD ze złączem SATA ma lepsze osiągi. Jednak operacje odczytu są wykonywane znacznie częściej niż zapisu, dlatego zawsze są ważniejsze, a dzięki temu dysk zdecydowanie wygrał nasz test. Świetne osiągi ma także dysk firmy Kingston, który w każdym teście zapisywał i odczytywał dane z szybkością 450–550 MB/s.

W pozostałych modelach zauważyliśmy mniejsze lub większe minusy, zazwyczaj dotyczące niższej prędkości zapisu. Na przykład Crucial z serii M550 zapewnia do około 370 MB/s, dyski Transcend – do około 160 MB/s, a Crucial z serii M500 – do 140 MB/s. Produkty Goodram i Integral pracują bardzo wolno. Przy niewielkich blokach danych, 512 bajtów, szybkość spada do 2–3 MB/s. Również te dyski osiągnęły słabe wyniki podczas kopiowania plików.

Inne parametry

Oprócz wydajności w zasadzie nie ma innych ważnych parametrów, które warto brać pod uwagę. Wszystkie dyski obsługują kolejkowanie komend oraz pożądaną w dyskach SSD komendę TRIM. Spoczynkowa moc dysku M.2 to ułamki wata, a podczas pracy wynosi około 2 W. Ułamek wata w jedną czy drugą stronę nie czyni większej różnicy, dlatego nawet nie usiłowaliśmy mierzyć zużycia energii.

Średni czas pracy międzyawaryjnej wynosi przynajmniej 1 mln godzin, czyli ponad 100 lat. W przypadku Plextora jest to 2,4 mln godzin, a więc jeszcze dłużej. Niektórzy producenci podają jeszcze inny parametr odnoszący się do trwałości, mianowicie maksymalną ilość danych, jaką może zapisać i odczytać dysk, a także maksymalną dzienną ilość danych, ale w przypadku testowanych modeli dotyczy to jedynie Kingstona.

Zatem obok wydajności ważnym parametrem będzie jedynie cena oraz pojemność, a właściwie stosunek ceny do pojemności. W dyskach SSD spada ona dosłownie z każdym dniem – w przypadku testowanych przez nas modeli zaczyna się od 2,20 zł za 1 GB.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
m.konderski
19 grudnia 2014, 20:37
Anawald napisał(a): Ciekawe dlaczego autor celowo pominął dyski Samsunga,które są na poziomie Plextora a w niektórych parametrach lepsze/m.in 10 lat gwarancji/.Kupiłem dysk Samsung 850 128GB Pro Ponieważ jest to test dysków ze złączem M.2
tomangelo
tomangelo
19 grudnia 2014, 20:25
Anawald napisał(a): Ciekawe dlaczego autor celowo pominął dyski Samsunga,które są na poziomie Plextora a w niektórych parametrach lepsze/m.in 10 lat gwarancji/.Kupiłem dysk Samsung 850 128GB Pro i założyłem do płyty głównej bez sata III.Wystarczy sata II aby mieć takie same osiągi jak na sataIII.Wystarczy zainstalować darmowy program Samsung Magician i odpowiednio ustawić potrzebne opcje.Program ten działa jedynie na dyskach Samsunga Evo i Pro ale jest zbawieniem dla osób,które nie chcą wymieniać płyty głównej na sataIII Przyspieszenie to odbywa się zapewne kosztem pamięci RAM. Fizycznie niemożliwe jest przesyłanie przez interfejs SATA II danych z prędkością SATA III, a szybszy transfer to zwykła sztuczka polegająca na zapisywaniu do pamięci RAM danych, które "nie zmieszczą się" w transferze SATA II. Gdy system zakomunikuje zakończenie kopiowania, dopiero wtedy dane z RAM są przesyłane do twardego dysku. Nie mówiąc o tym, że procesor także dodatkowo musi się naliczyć w tym trybie.
avatar
anawald
17 grudnia 2014, 13:33
Ciekawe dlaczego autor celowo pominął dyski Samsunga,które są na poziomie Plextora a w niektórych parametrach lepsze/m.in 10 lat gwarancji/.Kupiłem dysk Samsung 850 128GB Pro i założyłem do płyty głównej bez sata III.Wystarczy sata II aby mieć takie same osiągi jak na sataIII.Wystarczy zainstalować darmowy program Samsung Magician i odpowiednio ustawić potrzebne opcje.Program ten działa jedynie na dyskach Samsunga Evo i Pro ale jest zbawieniem dla osób,które nie chcą wymieniać płyty głównej na sataIII
avatar
MazQuick
17 grudnia 2014, 09:46
Wygląda na to że Kingston to najlepszy wybór z tych wszystkich. Dobry balans między odczytem i zapisem, a i cena też niczego sobie. W sam raz by postawić Windę.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto