A A A

Tani sposób, dobry efekt

PC Format 4/2009
Aparat kompaktowy nie zawsze jest gwarantem dobrej jakości zdjęć. Bardzo ważne są jeszcze warunki oświetleniowe. Odpowiednie do fotografowania światło uzyskasz, tworząc samodzielnie w domu małe, tanie studio fotograficzne.

Budowanie małego, prostego studia fotograficznego

Zaletą własnoręcznie wykonanego sprzętu do fotografowania są minimalne koszty, a także bardzo małe potrzeby odnośnie przestrzeni. W razie potrzeby możesz bez przeszkód ustawić je nawet na biurku. Wadą jest natomiast ograniczona wielkość obiektów przeznaczonych do fotografowania. Ograniczenia te wynikają nie tylko z wielkości tła fotograficznego, jakim jest arkusz formatu A3, ale także mocy żarówek, jakie można zastosować w lampkach biurkowych.

Konstrukcja dyfuzora

Zanim zabierzesz się do ustawiania sprzętu oświetlającego fotografowane obiekty, przygotuj dwie płaszczyzny rozpraszające. Do tego celu użyj arkuszy kalki technicznej oraz drutu. Płaszczyzny te następnie zostaną zamontowane na lampkach biurkowych. Pamiętaj, aby takiego zestawu nie eksploatować dłużej niż 15–20 minut. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do nadmiernego nagrzania się i uszkodzenia lampek.


Weź okrągły przedmiot, choćby garnek. Będzie pełnił funkcję wzoru, na którym stworzysz owalny kształt stelaża. Owiń przedmiot raz drutem i jego dwie końcówki skręć ze sobą (1). Nadmiar drutu odetnij, całość zdejmij z przedmiotu służącego za wzór. Powinieneś uzyskać w miarę okrągłą obręcz (2). W ten sam sposób wykonaj drugą obręcz.


Do czterech stron wcześniej przygotowanych obręczy przyklej w równych odstępach cztery kilkucentymetrowe odcinki taśmy dwustronnej.


Przygotuj cztery odcinki prostego drutu o długości 5–10 centymetrów.


Na płaskiej powierzchni połóż jeden arkusz kalki technicznej. Z kawałków taśmy dwustronnej zdejmij plastry zabezpieczające i przyklej obręcz do kalki. Pomiędzy kalkę a taśmę w czterech miejscach wsuń przygotowane wcześniej odcinki drutu. Nadmiar kalki odetnij, zostawiając kilkucentymetrowy margines dookoła obręczy.


Końcówki czterech drutów przyklej do klosza lampki biurkowej. Powinieneś uzyskać taką konstrukcję. Między płaszczyzną rozpraszającą a kloszem pozostaw kilkucentymetrową szczelinę, która pozwoli na chłodzenie żarówki. Opisane czynności powtórz z drugą lampką.

Ustawianie tła i świateł

W pierwszej kolejności należy przymocować tło, na którym będą się znajdowały fotografowane obiekty. Następnie pozostanie ustawienie lamp.


W miejscu, gdzie będziesz układał tło z arkusza bloku technicznego, przyklej do biurka lub podłogi dwa małe odcinki taśmy dwustronnej. Możesz je przykleić także do ściany, ale pamiętaj, że czasem taśma odkleja się wraz z kawałkami farby, a nawet tynku.


Do taśmy przyklej arkusz bloku technicznego, tak by na zgięciu między ścianą a podłogą lub blatem biurka powstał niewielki łuk. Dzięki niemu na fotografiach w tle nie będzie widać poziomej linii, a tło będzie można łatwo usunąć ze zdjęcia.


Po dwóch stronach tła umieść dwie lampy biurkowe. Ustaw je tak, by nie tylko oświetlały obiekt z boków, ale także lekko z przodu. Zadbaj o to, by nie zasłaniały obiektywu.


Właściwie studio już jest gotowe. Na tle fotograficznym możesz ustawić fotografowany obiekt, a naprzeciwko niego aparat na statywie. Ponieważ każdy obiektyw wprowadza największe zniekształcenia geometrii przy minimalnej i maksymalnej ogniskowej, ustaw aparat w takiej odległości, by użyć średniej wartości ogniskowej (średniego zoomu). Zgaś w pomieszczeniu wszystkie światła, poza przygotowanymi lampami z dyfuzorami. Możesz już robić zdjęcia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto