A A A

Telefon jak nowy

PC Format 1/2008
Intensywnie używany telefon komórkowy brudzi się, w szczelinach zbiera się kurz, a na wyświetlaczu pojawiają się rysy. Jakby tego było mało, w pamięci komórki panuje bałagan, a bateria działa coraz krócej. Za pomocą kilku prostych zabiegów jednak sprawisz, że telefon będzie wyglądał i pracował jak nowy.

Co będzie potrzebne

 • Odrobina wody z mydłem
 • Czysta, miękka szmatka lub miękki papier
 • Niewielka ilość waty
 • Pęseta
 • Kilka kropel oliwki do ciała
 • Patyczki higieniczne
 • Sprężone powietrze, gruszka lub urządzenie zdolne wywołać silny podmuch powietrza
 • Pasta polerska i specjalna ściereczka (w komplecie)
 • Aplikacja typu PC Suite
 • Większość z tych rzeczy znajdziesz w domu. Jedyne wydatki to 20 zł na tubkę pasty polerskiej i 10 zł na puszkę sprężonego powietrza.

Telefon komórkowy można konserwować samodzielnie lub powierzyć fachowcom. Za przegląd i wyczyszczenie telefonu w profesjonalnym serwisie GSM zapłacisz kilkadziesiąt złotych. Domowa konserwacja telefonu prawie nic nie kosztuje.Wystarczy kilka prostych czynności i przybory, z których większość znajdzie się w każdym domu (patrz ramka „Co będzie potrzebne”).

Telefon czysty na zewnątrz

Gdy korzystasz z telefonu komórkowego, najczęściej zwracasz uwagę na wyświetlacz. Przezroczysta część obudowy, która znajduje się bezpośrednio nad nim, bardzo łatwo się zarysowuje, a między wyświetlacz i obudowę dostaje się kurz. Łatwo sobie z tym poradzisz. Rysy na obudowie usuniesz za pomocą pasty polerskiej – tubka wraz z odpowiednią ściereczką do polerowania to wydatek około 20 zł. Kurz między wyświetlaczem a obudową zbiera się najczęściej w telefonach o wymiennej obudowie (tzw. konstrukcjach otwartych), ale wystarczy ją zdjąć i usunąć zabrudzenia. Komórki o zamkniętej budowie są dużo szczelniejsze i zabrudzenia rzadziej dostają się pod szybkę – ale jeśli się dostaną, trudniej je także usunąć. Telefony ze zdejmowaną obudową, np. wiele modeli Nokii, dużo łatwiej konserwować. Można w nich np. wyczyścić dokładnie powierzchnię klawiatury.

W każdym telefonie, bez względu na jego konstrukcję, znajduje się wiele zakamarków, które niełatwo dokładnie wyczyścić. Mowa tu o portach kart pamięci, ładowarki, wejściu słuchawkowym, powierzchni obiektywu aparatu cyfrowego. Najlepiej je czyścić za pomocą sprężonego powietrza.

Zewnętrzną część obudowy można umyć wodą z odrobiną mydła do rąk, używając miękkiej szmatki. Nie używaj w tym celu innych środków chemicznych, bo mogą (choć nie muszą) spowodować odbarwienie obudowy. Jeśli konserwujesz komórkę, aby potem ją sprzedać, zadbaj o to, żeby przyciągała uwagę. Za pomocą odrobiny oliwki do ciała i miękkiej szmatki możesz wypolerować cały telefon (oprócz wyświetlacza), nadając mu połysk. Będzie błyszczał jak nowy.

Porządkowanie zawartości komórki

Komórka coraz bardziej przypomina mały komputer. Służy do przechowywania różnego rodzaju danych – zdjęć, muzyki, gier. Co pewien czas warto przejrzeć zawartość pamięci telefonu i skasować niepotrzebne zbiory, nieużywane pliki oraz pozostałości po instalacji programów. Najlepiej użyć do tego oprogramowania typu PC Suite (na krążku jest zamieszczona najnowsza wersja), które instaluje się w komputerze. Po podłączeniu telefonu do komputera widzisz strukturę systemu plików w pamięci komórki oraz ich zawartość w przejrzystej i czytelnej formie, dzięki czemu robienie porządków jest bardzo łatwe. Oczywiście możesz porządkować pamięć komórki za pomocą menu samego telefonu.

Jeśli zamierzasz sprzedać telefon, powinieneś usunąć z niego wszystkie prywatne dane: zawartość książki telefonicznej, SMS-y, MMS-y. Możesz także przywrócić ustawienia fabryczne komórki, czyli takie, jakie miała w momencie jej zakupu w salonie. Przywrócona zostanie m.in. fabryczna tapeta i motyw graficzny telefonu, konfiguracja portu podczerwieni i Bluetooth oraz przeglądarki internetowej. Przywrócenie ustawień fabrycznych w smartfonach oznacza zresetowanie ustawień BIOS-u urządzenia do stanu z ostatniej aktualizacji jego firmware’u (wewnętrznego oprogramowania). Ustawienia fabryczne przywrócisz wyłącznie za pomocą opcji w telefonie. Nie można do tego celu użyć oprogramowania typu PC Suite.

Dłuższe życie baterii

W większości używanych obecnie telefonów jest zamontowana bateria litowo-jonowa (Li-Ion). Akumulatory tego rodzaju nie wykazują efektu pamięciowego (polega on na tym, że bateria zapamiętuje, do jakiego stopnia została rozładowana, i po kolejnym naładowaniu działa tylko do tego poziomu). Można je ładować w dowolnym momencie, a ich żywotność szacuje się na dużo ponad tysiąc cykli ładowania. Mimo tego po kilkunastu miesiącach użytkowania akumulatora czas działania komórki po naładowaniu baterii znacznie się skraca. Nie oznacza to, że bateria nadaje się do wymiany. Można ją zregenerować i poprawić sprawność jej działania o kilkanaście procent. Proces ten polega na schłodzeniu akumulatora na dłuższy czas, a następnie maksymalnym załadowaniu ogniwa. O regenerowaniu baterii przeczytasz w artykule „Baterie do telefonów komórkowych” (jest na dołączonej do numeru płycie).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
maniak234
opera
5 grudnia 2007, 19:18
mądrze
Dobrze że o tym napisali. Większość ludzi nie zna się w ogóle na tym jak konserwować telefon. P.S. Piszcie (jeżeli chcecie) damian135791@wp.pl
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności
Usprawnione Mapy Google'a
18 października 2019
Google ułatwia raportowanie utrudnień w ruchu drogowym oraz dodaje nową funkcję do aplikacji Mapy w wersji na urządzenia z systemem iOS.
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto