A A A

Telefon marzeń

PC Format 8/2008
Przez pierwszy rok obecności na rynku, od czerwca 2007 roku, Apple iPhone sprzedał się w 6 mln egzemplarzy. Oficjalnie nie był u nas dostępny, więc fani kupowali urządzenie na aukcjach lub przywozili zza granicy i odblokowywali. To się może zmienić po wakacjach w sieci Orange i Era pojawi się nowy iPhone 3G.

Jak odblokować iPhone

Najprostszym sposobem na odblokowanie iPhone’a, by móc go używać z dowolną kartą SIM, jest skorzystanie z programu ZiPhone. Opisywana metoda dotyczy iPhone’a z systemem operacyjnym w wersji 1.1.3 i 1.1.4. Operacja ta zajmie około 10 minut.
Uwaga! Opisywane tu czynności stanowią głęboką ingerencję w oprogramowanie telefonu i mogą się zakończyć niepowodzeniem. Zmiana oprogramowania powoduje utratę gwarancji. Skutki wykonanych czynności mogą być nieodwracalne. Redakcja nie ponosi żadnej, materialnej ani prawnej, odpowiedzialności za wynikłe z tego powodu straty. Wszelkie zmiany w telefonie komórkowym czytelnik wprowadza na własną odpowiedzialność.

1. Ściągnij na komputer z internetu aplikację Ziphone 2.5c ze strony www.ziphone.org. Uruchom plik instalacyjny. Wyświetli się komunikat, że jeśli w trakcie otwierania aplikacji pojawi się błąd, musisz zainstalować platformę programistyczną .NET framework 2.0 (pobierzesz ją ze strony www.microsoft.pl), a potem powtórzyć instalację Ziphone 2.5c. Kliknij OK. Po wybraniu lokalizacji dla programu kliknij Unzpip. Aby uruchomić Ziphone, z katalogu programu wybierz ZiPhoneGUI.exe.

2. Podłącz swojego iPhone’a do komputera za pomocą stacji dokującej lub kabla USB. Aby całkowicie odblokować telefon, kliknij Do it all!
Po prawej stronie w sekcji Information program będzie cię informował o postępie prac i wykonywanych czynnościach. Pod żadnym pozorem nie odłączaj iPhone’a od komputera podczas działania programu. Może to nieodwracalnie uszkodzić urządzenie. O zakończeniu odblokowywania zostaniesz poinformowany komunikatem „Process completed successfully!”. Cała operacja może zająć około 10 min.

3. iPhone sam się wyłączy i włączy. Teraz jest gotowy do pracy.

Co się może nie podobać

Jak na telefon komórkowy z najwyższej półki, matryca wbudowanego aparatu cyfrowego w obu wersjach iPhone’a nie zachwyca. Ma rozdzielczość zaledwie 2 mln pikseli. Słabą stroną pierwszej wersji urządzenia jest szybkość transmisji danych.

Korzystanie z funkcji i aplikacji zastosowanych w telefonie wymaga częstego łączenia się z internetem. Nie stanowi to problemu, jeśli użytkownik znajduje się w zasięgu sieci bezprzewodowej Wi-Fi, ale pobieranie danych przez sieć komórkową wykorzystującą technologię EDGE jest zdecydowanie za wolne.

W modelu 3G problem ten został teoretycznie rozwiązany – telefon działa w sieciach komórkowych trzeciej generacji – zarówno UMTS, jak i HSDPA, czyli umożliwia pobieranie danych 2,5 razy szybciej niż pierwsza wersja smartfonu. Niestety, zasięg sieci UMTS jest nadal ograniczony, zarówno w Polsce, jak i w USA.

Żadna z wersji urządzenia nie ma funkcji wysyłania czy odbierania wiadomości MMS. Ponadto sposób obsługi SMS-ów, które są prezentowane na wyświetlaczu smartfonu jako dymki z dialogiem, nie wszystkim użytkownikom przypadł do gustu. Mimo to w nowej edycji urządzenia nie zostało to zmienione.

Aplikacje i gry na iPhone

Jak dotąd użytkownicy iPhone’a nie mogli instalować w urządzeniu dodatkowego oprogramowania. Dopiero z chwilą uruchomienia na początku lipca br.

App Store – internetowego sklepu, który będzie dostępny z telefonu, można będzie legalnie rozbudowywać urządzenie o dodatkowe programy, stworzone nie tylko przez firmę Apple. Za większość tych aplikacji trzeba będzie zapłacić.

Entuzjaści pierwszego iPhone’a zaczęli tworzyć i rozpowszechniać w sieci ciekawe programy do tego urządzenia na długo przed zapowiedziami otwarcia App Store.

Aby mieć do nich dostęp, konieczne jest jednak częściowe odblokowanie telefonu. Są to zarówno aplikacje służące do zabawy, jak i poprawiające obsługę samego urządzenia, np. umożliwiające wysyłanie i odbieranie MMS-ów, rozbudowujące możliwości aparatu cyfrowego.

iPhone – podobieństwa i różnice dwóch wersji

Zaprezentowany 9 czerwca br. Apple iPhone 3G przypomina wyglądem swojego poprzednika, ale tylny panel ma wykonany z błyszczącego plastiku w kolorze czarnym lub białym, a nie jak w poprzedniej wersji – z aluminium. iPhone 3G działa w sieciach komórkowych UMTS i HSDPA, zapewniając łączność z internetem z prędkością do 7,2 Mb/s. Jest wyposażony w moduł GPS. Ma bardziej wytrzymałą baterię. Wykorzystuje zaawansowaną wyszukiwarkę kontaktów. Odczytuje dokumenty iWork (pakiet biurowy Apple) oraz MS Office. Umożliwia usuwanie kilku e-maili czy SMS-ów równocześnie. Ma rozbudowany kalkulator, kontrolę rodzicielską. iPhone 3G współpracuje z programem Microsoft Exchange ActiveSync, co pozwala np. klientom biznesowym korzystać z technologii push e-mail (listy trafiają do telefonu bez konieczności łączenia się z serwerem pocztowym) i kalendarza oraz zarządzać kontaktami.

Ograniczeniem dla ściągających programy na iPhone’a może być miejsce na dysku. Z kilku czy kilkunastu gigabajtów wbudowanej pamięci zaledwie 300 MB zajmuje partycja przeznaczona na system operacyjny i dodatkowe aplikacje, a pozostałe miejsce jest przeznaczone na utwory muzyczne. Można sobie z tym poradzić, przenosząc katalog z aplikacjami na partycję z muzyką i innymi danymi użytkownika za pomocą dodatkowej aplikacji BossTool.

System operacyjny

W pierwszym roku sprzedaży urządzenia iPhone ukazały się cztery aktualizacje systemu operacyjnego. Smartfony z nową wersją nie dawały się odblokować starymi metodami. Podobnie będzie z najnowszą wersją systemu 2.0, dostępną w urządzeniach 3G, a także jako upgrade do wcześniejszej wersji telefonu.

Obecnie w oficjalnej sprzedaży jeszcze przez kilka dni będą smartfony z wersją 1.1.4, którą można odblokować bez problemu. Za najbardziej udaną wersję systemu uważa się jednak 1.1.3, ponieważ powstało do niej najwięcej stabilnie działających aplikacji. W razie czego system można zamienić na niższą wersję przy użyciu programu iTunes.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto