A A A

Test myszek do laptopów - zamiast touchpada

PC Format 07/2014
Touchpad to popularne urządzenie sterujące, obecne w każdym laptopie. Jednak nawet jeśli jest bardzo dobry, to i tak sterowanie systemem za pomocą myszki jest wygodniejsze. Właśnie z myślą o użytkownikach laptopów sprawdziliśmy możliwości kilkunastu dobrych myszek. ARTUR WYRZYKOWSKI

Podsumowanie testu

W teście sprawdziliśmy 14 myszek bezprzewodowych o niewielkich rozmiarach, czyli przeznaczonych do laptopów. Nie zakładaliśmy żadnej granicy cenowej. Większość przetestowanych modeli kosztuje 55–200 zł – to myszki całkiem dobre. Uwzględniliśmy także trzy urządzenia powyżej 200 zł, ale ich cena nie wynika z niezwykłych możliwości, lecz z tego, że są po prostu… dziwne.

Budowa

Omówienie budowy zaczniemy właśnie od tych dziwnych konstrukcji. Są nimi: Logitech T630, Microsoft Arc Touch i Microsoft Wedge Touch. Pierwsza mysz jest przeznaczona dla użytkowników ultrabooków. Stanowi ruchomy touchpad, bo jej górna powierzchnia jest czuła na dotyk, co pozwala na używanie gestów do obsługi systemu i aplikacji. Niestety, myszka trochę większa od pudełka zapałek wcale nie jest wygodna.

Wymienione konstrukcje Microsoftu też są interesujące, ale do wygodnych nie należą. Arc Mouse, ma kształt łuku, a do transportu można ją złożyć na płasko. Wadą jest jej niewielka szerokość, przez co dłoń układa się na niej w nienaturalny sposób. Natomiast Wedge Touch to mysz dotykowa w kształcie klina, wielkości przedniej połówki normalnej myszy. Niestety, cena wcale nie jest „połówkowa”.

Pozostałe testowane myszki są bardziej tradycyjne, a subiektywnie oceniając, do najwygodniejszych należą modele Rapoo 3920P, Logitech M577 i Microsoft Sculpt Touch.

Wyposażenie

Kilka testowanych myszek ma dotykową górną powierzchnię zamiast rolki. Jest to już wspomniany Logitech T630, a także większy model T620 – to urządzenia rozpoznające nie tylko przewijanie stron w pionie i poziomie, ale również kilka gestów, których rozpoznawanie można włączyć w programie Logitech SetPoint. Microsoft (w myszy Sculpt Touch i Arc Touch) oraz Rapoo (T120) stosuje nieco inne rozwiązanie – zamiast rolki jest płytka o szerokości około 1 centymetra, która rozpoznaje ruch palca w pionie i poziomie. Co ciekawe, płytka ma nawet tzw. feedback znany z joysticków czy kierownic – w przypadku myszki jego rola polega na symulowaniu terkotania rolki. To efektowne, a przy tym całkiem sprawnie działające rozwiązanie.

Dobrym dodatkiem są niestandardowe przyciski myszy, obecne w kilku testowanych modelach. Może to być np. przycisk do zmiany rozdzielczości lub dwa przyciski do nawigacji w internecie (wstecz/naprzód). Niemal każda myszka ma oprogramowanie, które pozwala na zmianę funkcji tych przycisków.

Jeśli chodzi o budowę wewnętrzną, spośród testowanych myszek wyróżnia się Rapoo 3920P oraz Hama Mirano – dwie myszy laserowe, które teoretycznie powinny być najdokładniejsze. Jedynie cztery komunikują się z komputerem przez bluetooth – niestety, są to drogie modele Logitech M557 i T630, a także Microsoft Sculpt i Wedge.

Eksploatacja

Pracę myszy sprawdziliśmy na kilku rodzajach podłoży. Tylko jeden model laserowy, Rapoo 3920P, nie miał problemu z żadnym rodzajem podłoża, dlatego uzyskał najlepszą ocenę w tej kategorii. Jednak trzeba przyznać, że inne testowane urządzenia też spisywały się bardzo dobrze. Dla niektórych trudnym podłożem była jedynie podkładka z matowego, piaskowanego szkła. W żadnej z testowanych myszek nie występował efekt tzw. akceleracji wstecznej, czyli „uciekania” kursora z dużą prędkością i w zupełnie innym kierunku, niż tego oczekuje użytkownik.

Trafiliśmy też na kilka ciekawostek. Na przykład mysz A4Tech G11–590X miała trzy różne częstotliwości raportowania – 125, 250 oraz 500 Hz (ustawia się je za pomocą oprogramowania). Ta najwyższa wartość będzie miała zastosowanie w grach. Z kolei Hama Mirano ma wyjątkowo ciche, wręcz bezgłośne przyciski. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią pracę w ciszy – niektóre myszki czy głośne przyciski touchpada potrafią mocno tę ciszę zakłócić.

Z kwestiach eksploatacyjnych warto zwrócić uwagę jeszcze na sprawę zasilania. Najmniejsza myszka Logitech T630 ma wbudowany akumulator, ale ze względu na małe rozmiary wystarcza on tylko na 10 dni (wg danych producenta). Za to szybko się ładuje – jedna minuta ładowania zapewnia pracę przez całą godzinę. W podobny zintegrowany akumulator jest wyposażona A4Tech G11–590FX, jednak podczas testów mysz nie zdołała się rozładować, a producent też nie podaje wytrzymałości akumulatora.

Którą wybrać?

W naszym teście najlepiej wypadła mysz Logitech T620, która na pewno efektownie wygląda, jest płaska i łatwa w transporcie, a jej dotykowa powierzchnia daje ciekawe możliwości sterowania systemem. Jednak kolejne produkty z tabeli były niewiele gorsze. Warto zwrócić uwagę na uniwersalne myszy o średniej wielkości i klasycznej konstrukcji, które gwarantują komfortową pracę, takie jak Rapoo 3920P, Logitech M557 oraz Microsoft Sculpt Touch.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
kingkongcong
kingkongcong
4 sierpnia 2014, 10:52
Słabe myszki, taka prawda.
avatar
~Anonim
3 czerwca 2014, 17:03
Danti93: Nie jestem jakimś tam zagorzałym fan-boyem gier. Myszka służy mi do klikania po Internecie - i generalnie do nawigowania komputerem, więc osobiście nie potrzebuję 4 - 5-przyciskowych konstrukcji. Mnie wystarczy zwykła 2-przyciskowa myszka z rolką do przewijania stron (najlepiej bezprzewodowa).
Danti93
Danti93
3 czerwca 2014, 15:20
~Anonim napisał(a): Jeśli chodzi o te wymienione przeze mnie, to myślę, że są kupowane. Najlepszy dowód. Ja kupiłem "Logitech M-187", więc to chyba wystarczający dowód, że ludzie to kupują. Nie, to nie jest wystarczający powód, gdyż nie jesteś przykładem zwykłego kowalskiego. Normalny kowalski nie ślęczy cały dzień przed internetem z racji braku zajęcia. Przy twoim poziomie wiedzy na temat sprzętu, wypowiadanie się na temat jakichkolwiek modeli powinno być karane szlabanem na internet.
avatar
~Anonim
3 czerwca 2014, 11:37
ptrick napisał(a): [...] Ty myślisz, że te myszki są kupowane? Że niby które...?:oczy: Te testowane, czy te które ja wymieniłem? Jeśli chodzi o te wymienione przeze mnie, to myślę, że są kupowane. Najlepszy dowód. Ja kupiłem "Logitech M-187", więc to chyba wystarczający dowód, że ludzie to kupują. No chyba, że pytasz, czy myślę, że Redakcja kupuje te a nie inne myszki itp. sprzęty do testów? Jeśli tak, to Ci powiem, że nie. Myślę, że Redakcja dostaje te sprzęty do testów za free na pewien okres (tydzień lub dwa). Po wykonaniu testów z powrotem odsyłają sprzęty do producenta. Jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić ;).
ptrick
ptrick
3 czerwca 2014, 11:22
Izi, oni dostają sprzęt wart tyle i tyle, nie zdziwiłbym się, gdyby to nie było droższe modele, o których producent wie, że nic w sumie lepszego w nich nie ma, i ma to zostać wypromowane etc.
koneton
koneton
3 czerwca 2014, 11:08
Bardziej wkurzające były testu routerów, gdy testowano gorsze i droższe, zamiast tańszych - chociażby polecanych na tym forum. Podobnie było z urządzeniami do polepszania sygnału. Za cenę 50% z tego co było w teście, można było znaleźć lepszy sprzęt niż te najwyżej ocenione. Nawet z marek jakie były sprawdzane. Nie wiem kto i na jakiej zasadzie wybiera sprzęt do testowania. :(
ptrick
ptrick
3 czerwca 2014, 10:56
Modeli, który mieszczą się w tym przedziale cenowym są tysiące, serio myślisz, że specjalnie dla Ciebie będą oni testować myszkę, której zapewne nie dostali do testów? Ty myślisz, że te myszki są kupowane?
avatar
~Anonim
3 czerwca 2014, 08:27
Witam! Szkoda, że w teście zabrakło takich modeli jak np. "Logitech M-187", "Microsoft Sculpt Comfort Mouse", "Microsoft Sculpt Mobile Mouse". Przecież z tego co widzę wymienione przeze mnie modele spoko mieszczą się w wyznaczonym przedziale cenowym (55 - 200 zł.):oczy:.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto