A A A

Test phabletów w cenie od 650 do 1250 zł

PC Format 04/2015
Czy aby stworzyć dobry phablet, wystarczy zmodyfikować udanego smartfona, dając mu większy ekran? Niestety, nie tędy droga duże telefony wymagają od producenta znacznie więcej pracy niż klasyczne słuchawki. Sprawdziliśmy funkcjonalność czterech niedrogich phabletów nie wszystkie spełnią oczekiwania użytkowników. Maciek Płochocki

Oprogramowanie

Proste przełożenie oprogramowania ze smartfonu do phabletu nie wystarczy, żeby temu drugiemu zapewnić odpowiednią funkcjonalność. Duży ekran utrudnia dosięgnięcie niektórych fragmentów interfejsu, więc producent powinien wyposażyć system w odpowiednie ułatwienia. W phablecie Goclever nie uświadczysz takowych. Co więcej, system tego urządzenia nie został do końca przetłumaczony i w różnych miejscach natrafisz na angielskie nazwy funkcji.

W myPhone Luna funkcje klawiszy sprzętowych zostały zdublowane w postaci ekranowego menu. Ponieważ możesz umieścić je w dowolnym miejscu, wirtualnych klawiszy łatwiej dosięgnąć niż przycisków pod ekranem. Gdy ich nie używasz, menu zwija się do małej ikonki. Korzystanie z telefonu ułatwiają dodatkowe polecenia dotykowe – dwukrotne stuknięcie w ekran wybudza telefon, podniesienie do ucha odbiera rozmowę, a wykreślenie na ekranie litery C uruchamia wybraną aplikację. Interfejs Luny ma także duże centrum powiadomień ze skrótami do ustawień i przyciskiem zwalniającym zajętą pamięć.

Interfejs Asusa może działać w trybie uproszczonym. Całą powierzchnię pulpitu wypełniają wówczas duże ikony aplikacji (w formie ikony umieścisz na nim także wybraną pozycję z listy kontaktów). Uproszczony wygląd mają także pasek powiadomień oraz ekrany blokady i aplikacji. W zwykłym trybie Asus także oferuje kilka ciekawostek – menu aplikacji automatycznie segreguje ikony (wybrane możesz ukryć), centrum powiadomień umożliwia łatwe oddzwanianie po nieodebranym połączeniu, a na ekranie blokady wyświetlane są skróty do aplikacji. Do urządzenia dołączona jest pokrywa ekranu zintegrowana z obudową. Jej zamknięcie blokuje ekran, ale w wyciętym okrągłym okienku widoczna jest godzina oraz powiadomienia. Możesz podejrzeć te informacje, wciskając klawisz blokady.

Interfejs HTC to rozwiązanie znane z innych smartfonów tej firmy – nie ma tu żadnych dodatkowych funkcji przygotowanych z myślą o phablecie, ale oprogramowanie jest funkcjonalne, a jego wygląd czytelny. Jednym z elementów pulpitu jest ekran BlinkFeed, który pełni rolę rozbudowanego czytnika RSS. Ekran blokady interfejsu HTC Sense wyświetla skróty do wybranych aplikacji oraz powiadomienia o nieodebranych połączeniach czy nieprzeczytanych wiadomościach.

Aparat

We wszystkich czterech telefonach parametry zdjęć wykonanych wbudowanym aparatem są bardzo zbliżone, i to mimo niższej rozdzielczości matrycy w telefonie myPhone. W trybie wideo wszystkie urządzenia potrafią kręcić filmy Full HD, ale klipy zarejestrowane urządzeniami Goclever i myPhone mają wyraźnie niższą płynność (21–22 klatki na sekundę) niż nagrane phabletami Asusa i HTC (27 FPS). Wygodne robienie zdjęć zapewniają bardzo udane aplikacje fotograficzne. Wyjątkiem jest Goclever, którego aplikacja jest brzydka i mało funkcjonalna.

Polecamy

Choć wynik w tabeli testowej wskazuje na zwycięstwo HTC, naszym zdaniem ideę phabletu lepiej realizuje urządzenie Asusa. Ma odpowiednio wysoką przekątną ekranu i kilka ciekawych rozwiązań w warstwie programowej. Gdyby nie poważne problemy z kątami widzenia obrazu, urządzenie byłoby pozbawione większych wad.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
8 czerwca 2015, 13:57
W teście brakuje mi phabletu Meizu M1 Note. Prawdopodobnie były lepszy od porównywanych w każdym względzie. Cenowo też dobrze wygląda - obecnie to około 900zł.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto