A A A

Uniwersalne pudełka

PC Format 02/2015
Sieciowe dyski twarde ułatwiają przechowywanie dużych ilości danych. Rozwój technologii mobilnych wymusił wprowadzenie nowych zastosowań tych urządzeń na szczęście dyski NAS bardzo dobrze radzą sobie np. z rozwiązaniami multimedialnymi czy chmurowymi. Artur Wyrzykowski

Podsumowanie testu

W teście znalazły się urządzenia, które pozwalają na instalację dwóch dysków twardych i ich pracę w konfiguracji RAID1. Daje to większe bezpieczeństwo niż pojedynczy dysk, a zarządzanie sprzętem wcale nie jest trudniejsze. Górna granica cen została ustalona na ok. 1000 zł.

Wyposażenie

Żadne z testowanych urządzeń nie było w tej kategorii zdecydowanie najlepsze, choć niektóre mają ciekawe cechy. Na przykład dyski Qnap i Lenovo mają po dwa porty Gigabit Ethernet, co zabezpiecza przed awariami sieci, a model Asustor – cztery porty USB. Pięć urządzeń ma funkcję hot-swap, czyli wymiany dysków „na gorąco”, podczas pracy systemu (dotyczy RAID1). Oczywiście trzeba pamiętać, że system potrzebuje kilku godzin na stworzenie lustrzanej kopii danych na nowym dysku, dlatego nie da się wymienić obu dysków w krótkim przedziale czasu.

Warto też zwrócić uwagę, że urządzenia różnią się obudowami. Asustor, Netgear oraz Lenovo oferują metalowe, trwalsze konstrukcje.

Konfiguracja

Sposób wstępnej konfiguracji zależy od sprzętowej konstrukcji urządzenia. Sprzęt firm Asustor, Netgear, Qnap oraz Lenovo ma kieszenie pozwalające łatwo wsunąć dyski do obudowy, ale w przypadku pozostałych produktów montaż dysków jest równie łatwy, wystarczy przymocowanie dysków za pomocą kilku śrubek. Ten etap konfiguracji nie nastręczy nikomu trudności.

Również uruchomienie systemu jest znacznie łatwiejsze niż w poprzednich generacjach dysków NAS. Wystarczy ustalić adres IP urządzenia (za pomocą logów routera, specjalnego programu czy komunikatów na ekranie LCD), a następnie wejść przez przeglądarkę do interfejsu administracyjnego. Nawet jeśli urządzenie wymaga pobrania całego obrazu systemu i zainstalowania go na dysku (Synology, Asustor, Qnap), zrobi to całkowicie automatycznie. Po kilku minutach dysk będzie gotowy do pracy. Różnicę może stanowić język interfejsu konfiguracyjnego (zwykle jest polski, jedynie w sprzęcie D-Link był on angielski), a także pomoc dostępna w interfejsie (z reguły dobra – jedynie w dysku Lenovo nie działała prawidłowo).

Funkcje

Zestaw funkcji zależy od tego, co był w stanie przygotować producent i co zechciał udostępnić w konfiguracji fabrycznej. Dobrym przykładem jest dysk Synology DS215j, który pod tym względem wypadł najlepiej – instalator już na wstępie sugeruje uruchomienie usług takich jak Audio Station, Photo Station, Video Station oraz Download Station. Z kolei w przypadku dysku Qnap moduły te pojawiają się automatycznie, natomiast sprzęt Asustor również je ma, ale w postaci opcjonalnych pakietów, dlatego wypadł pod tym względem trochę słabiej.

Jeśli podsumuje się wszystkie dostępne pakiety oprogramowania, najlepiej wygląda Asustor, bo ma ich po prostu najwięcej. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że interfejs wygląda na mniej dopracowany (działa niezbyt płynnie, są błędy w tłumaczeniu). Zatem wszystko zależy od punktu widzenia, choć trzy wymienione powyżej produkty prezentują się bardzo podobnie.

Całkiem pokaźne możliwości po instalacji dodatkowych pakietów oprogramowania ma jeszcze urządzenie Netgear ReadyNAS. Pozostałe trzy testowane modele nie są już tak bogato wyposażone. ZyXEL NSA325 v2 ma stosunkowo mało funkcji: pozwala na zintegrowaną współpracę z Dropboksem, ale narzędzie do wykonywania kopii zapasowych znajduje się już w pakietach dodatkowych, których jest łącznie kilkanaście. Lenovo ma część usług zintegrowanych (np. streaming mediów, prywatna chmurę, pobieranie plików), część instaluje się po pierwszym kliknięciu (np. McAfee Virus Scan), a inne trzeba znaleźć na stronie zewnętrznej (np. PHP i MySQL).

Western Digital oraz D-Link oferują kilka dodatkowych aplikacji, np. możliwość uruchomienia WordPressa czy synchronizacji danych z Dropboksem (urządzenie WD) lub Dyskiem Google (D-Link).

Wydajność

Wszystkie urządzenia NAS testowaliśmy korzystając z tych samych dysków WD Caviar RAID Edition, w podobnej konfiguracji RAID1, w sieci o szybkości 1 Gb/s. Urządzenia miały podobne warunki pracy, a pod względem wydajności okazały się nieco inne – wyniki zależały od procesora i innych elementów sprzętu.

Najlepiej wypadło urządzenie Synology, uzyskując w niektórych testach szybkość powyżej 122 MB/s. Warto przy tym zwrócić uwagę, że typowa moc podczas pracy to około 15 W, więc nie jest to sprzęt prądożerny. Największe zapotrzebowanie na energię miał dysk Lenovo EMC px2-300d, a mimo to jego osiągi nie były wyjątkowo duże.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto