A A A

Wehikuł czasu

PC Format 8/2009
Zdarzyło ci się utracić dane nie wskutek awarii dysku czy systemu, lecz w wyniku np. nadpisania wcześniej istniejącego pliku nowymi danymi? W takiej chwili zapewne marzyłeś o możliwości cofnięcia się w przeszłość w celu anulowania własnego błędu. Spełniamy marzenia. Po lekturze tego tekstu będziesz wiedział, jak skorzystać z machiny czasu wbudowanej w Windows Vista.

Kopia „na żądanie”


Za pośrednictwem okna dialogowego Właściwości systemu i zakładki Ochrona systemu możesz sam utworzyć punkt przywracania w dowolnym momencie. Wystarczy kliknąć przycisk Utwórz. Tym samym możesz wybrać, kiedy ma być uaktywniona usługa Shadow Copy, czyli wykonana kopia w tle. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś wypróbował tę funkcję. Kliknij przycisk Utwórz.


Pojawi się okno dialogowe Ochrona systemu, w którym w jedynym polu tekstowym możesz umieścić opis danego punktu. Gdy wpiszesz odpowiedni tekst, kliknij Utwórz.



Punkt przywracania zostanie utworzony dla wszystkich dysków, przy których było aktywne pole wyboru. Gdy operacja tworzenia punktu przywracania zostanie wykonana, pojawi się okno dialogowe informujące o pomyślnym zakończeniu operacji. Kliknij OK. Powrócisz do okna Właściwości systemu. Zwróć uwagę, że czas widoczny w kolumnie Najnowszy punkt przywracania się zmieni. Wiesz zatem, jak sprawdzić, czy usługa działa, i jak samodzielnie utworzyć w dowolnym momencie punkt przywracania, a tym samym kopię w tle.

Przywracanie poprzedniej wersji

Czas na sprawdzenie przydatności funkcji Shadow Copy. Najpierw utworzysz dokument, wypełnisz go treścią, zapiszesz. Następnie wykonasz kopię w tle, potem zmodyfikujesz całkowicie utworzony wcześniej dokument, po czym odzyskasz starszą wersję.


Z menu Start uruchom np. WordPad. Może to być dowolny program i dowolny dokument – w naszym przykładzie wybraliśmy program, który ma zastosowanie w każdej instalacji Windows, gdyż WordPad jest do systemu standardowo dodawany.


W oknie WordPada zapisz jakąś treść – dowolną – chodzi o utworzenie przykładowej pierwszej wersji dokumentu. Następnie kliknij ikonę dyskietki i zapisz dokument pod nazwą np. Test Shadow Copy. Zamknij WordPada.


Teraz utwórz punkt przywracania wg wskazówek z poprzedniego warsztatu.


Punkty przywracania, a tym samym kopia w tle, jest już wykonany. Otwórz utworzony wcześniej dokument, zmień jego treść i zapisz – oczywiście pod tą samą nazwą.


Odnajdź plik dokumentu za pomocą Eksploratora Windows. W naszym przykładzie jest to plik w formacie RTF (domyślny format zapisu dokumentów w WordPadzie) o nazwie Test Shadow Copy. Kliknij ikonę odnalezionego pliku prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Właściwości. Zwróć też uwagę, że w menu kontekstowym jest dostępna także opcja Przywróć poprzednie wersje. Obie pozycje menu prowadzą do tego samego okna dialogowego.


Pojawi się okno dialogowe Właściwości – w naszym przypadku jest to okno o nazwie Właściwości: Test Shadow Copy. Upewnij się, że jest aktywna zakładka Poprzednie wersje. W sekcji Wersje plików widnieje lista wszystkich dostępnych poprzednich wersji danego dokumentu. Ponieważ w naszym przykładzie operujemy na niedawno utworzonym dokumencie, dla którego została stworzona tylko jedna kopia w tle, na liście zobaczysz pojedynczy wpis. Obie pozycje menu prowadzą do tego samego okna dialogowego.


Odzyskanie widocznej w oknie poprzedniej wersji pliku jest możliwe na kilka sposobów. Dwukrotne kliknięcie widocznej na liście pozycji z nazwą pliku lub kliknięcie przycisku Otwórz spowoduje otwarcie poprzedniej wersji danego dokumentu bezpośrednio w programie, w którym został utworzony – w naszym przykładzie jest to WordPad. Kliknięciem przycisku Kopiuj wywołasz okno dialogowe Kopiowanie elementów. Możesz w nim teraz wskazać docelowy folder, na przykład Ulubione, w którym zostanie zapisana poprzednia wersja danego dokumentu. W taki sposób na dysku zostaną utworzone dwie wersje tego samego dokumentu (obie będą występowały pod tą samą nazwą). Ostatnim sposobem jest kliknięcie w oknie dialogowym przycisku  Przywróć. Wyświetli się okno dialogowe, w którym uważnie się zapoznaj z widocznym komunikatem. Ten sposób przywracania jest niebezpieczny, gdyż zamazuje najnowszą wersję danego dokumentu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto