A A A

Wirujące talerze

PC Format 12/2008
Rynek dysków twardych, choć nie tak spektakularny jak kart graficznych czy procesorów, również rozwija się prężnie, a na półki sklepowe trafiają coraz szybsze i pojemniejsze modele. Przetestowaliśmy 24 dyski i wskazujemy najlepsze.

Cechy dobrego dysku twardego

  • POJEMNOŚĆ
    Obecnie najlepszymi parametrami technicznymi oraz optymalnym stosunkiem pojemności do ceny cechują się dyski z talerzami 320 GB, a więc głównie modele 320 i 640 GB. Mniejszych nie opłaca się już kupować.
  • WYDAJNOŚĆ
    Dysk powinien zapewniać szybki zapis i odczyt danych, a także krótki czas dostępu do nich. Odpowiednie parametry oferują przede wszystkim napędy o prędkości obrotowej 7200 obr./min (również wśród dysków 2,5”).
  • EKSPLOATACJA
    Napęd powinien pracować jak najciszej, pobierać niewiele prądu i jak najmniej się nagrzewać (ważne w przypadku dysków do notebooków). Stopień głośności i pobór mocy można znaleźć w danych technicznych każdego dysku.

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy 24 dyski twarde, które podzieliliśmy na dwie kategorie – dyski 3,5-calowe, stosowane w komputerach stacjonarnych, oraz napędy 2,5-calowe, które najczęściej spotyka się w notebookach.

Dyski 3,5-calowe – do pecetów

W kategorii dysków twardych do komputerów stacjonarnych zwyciężył model Western Digital Caviar Black 1 TB. Bardzo dobrą ocenę uzyskał z powodu rewelacyjnej wydajności. Model ten ma trzy talerze 320 GB, bufor danych o pojemności 32 GB, a także podwójny procesor przetwarzania danych. Możemy go polecić osobom, którym zależy na wydajności i dużej pojemności.

W skład rodziny Caviar Black wchodzą ponadto modele 320 i 640 GB (różnią się tylko liczbą talerzy), które również będą atrakcyjne, a przy tym tańsze.
Na dalszych miejscach znalazły się dyski o pojemności 1 TB firm Hitachi i Seagate. Oba modele ustępowały wydajnością zwycięzcy testu, ale są też tańsze. Interesujący jest napęd Seagate Barracuda 7200.11, który kosztuje niecałe 400 zł i jest to jedna z najniższych cen za 1 GB pojemności. Niestety, wydajność ma jednak już tylko przeciętną.

Co się zmieniło?

Od ostatniego testu dysków, opublikowanego w PC Formacie 8/2007, zmieniła się przede wszystkim pojemność i wydajność napędów. Wynika to tylko z jednego czynnika – rosnącego upakowania danych. Obecnie talerze dysków 3,5-calowych mieszczą już 320 GB danych, co pozwala konstruować bardzo pojemne napędy o dużej wydajności. Ponadto niewielka liczba talerzy używanych w dysku pozwala stale obniżać koszty ich wytwarzania. Dlatego teraz dyski 1 TB kosztują już ok. 400 złotych.

Ciekawym modelem w zestawieniu jest napęd Western Digital Caviar Green 1 TB. Wprawdzie nie należy do najszybszych, ale powinien zainteresować osoby, które dużą wagę przykładają do cichej i energooszczędnej pracy. Dysk działa bowiem z prędkością 5400 obrotów na minutę, dzięki czemu nie pobiera aż tyle energii, ile większość typowych modeli. Pobór mocy wynosi do 8,6 W, ale już po kilku sekundach spoczynku napędu wartość ta spada poniżej 4 W, mimo że talerze nadal wirują.
Najgorzej wypadły dyski o niższej pojemności (500 GB). Wynika to po części z ich konstrukcji. Niektóre mają dwa talerze o pojemności 250 GB lub jeszcze mniejszej.

Dyski 2,5-calowe – do notebooków

Dyski twarde do komputerów przenośnych także są coraz szybsze i pojemniejsze. W ubiegłym roku najlepsze modele miały pojemność 160 GB. Dysk, który w poprzednim zestawieniu zdobył pierwsze miejsce, dziś znajduje się w drugiej połowie tabeli (na 6. pozycji).

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się obecnie dysk Western Digital Scorpio Black 320 GB. Napęd jest wyposażony w dwa talerze wirujące z prędkością 7200 obrotów na minutę, co jest większą wartością niż typowa dla 2,5-calowych dysków prędkość 5400 obr./min. Wyśrubowane parametry pozwoliły uzyskać doskonałe wyniki w testach wydajnościowych. Minusem jest cena, ponadto dyski 7200 obr./min wydzielają dużo ciepła i pobierają sporo prądu, dlatego nie każdy chętnie wykorzysta taki napęd – wciąż dominują wolniejsze modele.

Kolejne miejsca również zajmują napędy 320 GB o prędkości 7200 obr./min, ale wyraźnie ustępują zwycięzcy testu pod względem wydajności. Ciekawym modelem dla użytkowników komputerów przenośnych, którym zależy na składowaniu dużych ilości danych, jest Hitachi 5K500, jedyny o pojemności 500 GB. Niestety, ma mniejszą prędkość obrotową od modeli z pierwszych miejsc.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto