A A A

Własny Smart TV

PC Format 02/2014
Funkcje sieciowe w telewizorach okazują się bardziej przydatne niż chociażby 3D, ale nie każdy telewizor jest w nie wyposażony. Możesz jednak podłączyć do niego różne urządzenia, by zwiększyć jego możliwości w taki sposób, który będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. GRZEGORZ ŁUKASIK

Telewizory z funkcjami Smart TV podłącza się do internetu w bardzo prosty sposób – wystarczy użycie kabla sieciowego lub interfejsu Wi-Fi. Po chwili posiadacz takiego „usieciowionego” odbiornika może oglądać wideo z YouTube, korzystać z Facebooka, czytać wiadomości, uruchamiać gry itd. Atutem takiego rozwiązania jest łatwość użytkowania, ale zestaw dostępnych aplikacji jest bardzo różny – w telewizorach LG czy Samsunga bogaty, w modelach innych marek uboższy. Z wykonaniem poszczególnych aplikacji, a także możliwością sterowania takimi funkcjami też bywa różnie. Część tych problemów rozwiązuje podłączenie komputera do telewizora, ale to niejedyna opcja.

Podłącz komputer do telewizora

Komputer podłączony do telewizora to rozwiązanie bardzo proste, a przy tym wyjątkowo uniwersalne.

Zalety i wady peceta

Najprostszym sposobem jest podłączenie komputera do telewizora przez HDMI. Dzięki temu można korzystać z zupełnie dowolnych aplikacji, jakie tylko zainstalujemy w Windows. Filmów czy zdjęć nie trzeba przesyłać przez sieć lub przenosić na dyskach zewnętrznych, bo są na dysku komputera.

A wady? Niestety, jest ich kilka. Podłączanie i odłączanie komputera (nawet laptopa) nie jest zbyt wygodne, szczególnie gdy robi się to często. Poza tym, gdy sprzęt jest zajęty odtwarzaniem filmu, pozostali domownicy nie mogą z niego korzystać. Należy także pamiętać, że interfejs typowych programów nie jest dostosowany do telewizora (choć zdarzają się wyjątki). Menu z małymi literkami jest po prostu nieczytelne z większej odległości. A komputery nie są wyposażone w pilota, więc sterowanie np. odtwarzaniem filmów czy zdjęć nie jest tak proste, jak być powinno. Na szczęście każdą z wymienionych wad można jakoś obejść.

Jaki komputer

Niezłym pomysłem jest kupienie małego, energooszczędnego komputera mini-PC, który będzie na stałe podłączony do telewizora. Zaletą będzie cicha praca, niewielki pobór energii, a także niezły wygląd, co oczywiście zależy od modelu.

Na komputerze można zainstalować Windows i jedną ze znanych aplikacji typu media center (np. XBMC) albo Linuksa wyspecjalizowanego do takich zadań, np. XBMCbuntu. Taki interfejs sprawdza się na telewizorze lepiej niż pulpit Windows.

Komputery mini-PC bardzo często mają w komplecie pilot, więc sterowanie takim interfejsem również jest łatwiejsze niż za pomocą klawiatury i myszki. Można dokupić także pilot uniwersalny, np. Maxter Plus. Przeglądanie internetu z pilotem w ręku nie będzie już takie łatwe – przyda się choćby mała klawiaturka i mysz.

Najbogatszą ofertę komputerów mini-PC ma firma Zotac. Można wybrać komputery z serii Zbox lub Zbox nano, a także konfiguracje z napędem DVD lub blu-ray. Wiele modeli, głównie starszych, ma w zestawie pilot zdalnego sterowania. Komputery można samodzielnie wyposażyć w odpowiednie podzespoły (głównie pamięć RAM oraz dysk) albo wybrać gotowe konfiguracje (z dopiskiem Plus).

Obraz bez kabli

Oczywistym sposobem podłączenia komputera do telewizora jest kabel HDMI, ale warto wiedzieć, że istnieje również kilka rozwiązań bezprzewodowych. Są one skuteczne i wygodne, ale niestety dość drogie.

W niektórych komputerach, szczególnie ultrabookach, można spotkać rozwiązanie Wireless Display (w skrócie WiDi). Ponieważ wymaga konkretnych podzespołów, nie jest powszechnie dostępne. Poza tym potrzebny jest telewizor lub monitor zgodny z tym rozwiązaniem albo specjalny odbiornik WiDi. Ten ostatni można podłączyć do dowolnego telewizora, ale takie odbiorniki są rzadkością i kosztują przynajmniej 300 zł (np. Netgear PTV3000). Wadą jest również to, że WiDi jest zamkniętą technologią Intela.

Standardem o podobnym przeznaczeniu jest Miracast – również służy do bezprzewodowego przesyłu zawartości całego ekranu na telewizor. Także w tym przypadku telewizor potrzebuje zewnętrznego odbiornika, np. Measy A2W, Prestigio PMD1 czy wspomnianego wcześniej Netgear PTV3000 (ten ostatni jest zgodny nie tylko z WiDi, ale też Miracast).

Niestety, lista urządzeń, które mogłyby wysłać obraz do telewizora przez Miracast, jest bardzo uboga, głównie są to urządzenia z Androidem. Systemy Windows słabo wspierają to rozwiązanie – jest ono dostępne dopiero w Windows 8.1, a starsze wersje go nie obsługują.

Dlatego wyjściem z sytuacji są zupełnie niestandardowe zestawy do bezprzewodowej transmisji obrazu, składające się z nadajnika podłączanego do USB komputera (w systemie jest on widoczny jako drugi ekran), a także odbiornika podłączanego do wejścia HDMI telewizora (jak każde inne źródło sygnału). Przykładem takiego zestawu jest EZView firmy EZAir, który kosztuje ok. 300 zł.

Zotac Zbox ID89 Plus

Jeden z przykładów komputera, który świetnie się nadaje do poszerzenia możliwości telewizora. Umożliwi dostęp do internetu, znajdujący się w zestawie pilot pozwoli wygodnie oglądać filmy i słuchać muzyki, a po podłączeniu tunera DVB-T urządzenie może działać jako cyfrowy magnetowid. Zakres zastosowań zależy tylko od wyobraźni użytkownika.

procesor: Intel Core i5–3470T
grafika: Intel HD Graphics 2500
pamięć: 4 GB DDR3–1600 dysk: HDD 500 GB
interfejsy: HDMI, 4xUSB, S/PDIF, analogowe złącza audio, inne
łączność: Wi-Fi 802.11n, bluetooth 4.0, gigabit ethernet
zestaw: pilot, mocowanie VESA
wymiary: 190x190x50 mm
cena: około 2000 zł


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
ekran
23 kwietnia 2014, 13:41
Najlepszym wyjściem jest kupienie telewizora w którym fabrycznie zainstalowano dobrze wspierany system operacyjny (android). Żadnych przystawek, kabli, kolejnych pilotów czy klawiatur. Szkoda, że na razie tylko Philips o tym pomyślał do tej pory. Kto wie, może się to zmieni.
avatar
bartonik
19 kwietnia 2014, 17:11
Raspberry Pi i tyle w temacie, chwila zabawy, a nawet możemy sterować głosowo.
avatar
aguirre30
19 kwietnia 2014, 14:16
ludzie co wy piszecie. Skoro juz zabieracie sie za podlaczanie tv do kompa to az dziw bierze ze nie slyszeliscie o takiej opcji jak multiple displays czyli przelaczanie pomiedzy monitorami (monitor lub telewizor, ktory zostal automatycznie wykryty przez PC) Wystarczy jedno klikniecie i korzysta sie z tv lub monitora. Po drugie ktos kto decyduje sie na takie rozwiazanie powinien zawsze miec minimum 2 komputery w domu a nie jeden dzielony czasowo na iles tam ludzi. Po trzecie slyszeliscie cos takiego jak klawiatura wireless z trackpadem?? Wtedy nie potrzeba nikomu zadnego pilota itp. klawiatura bez kabla z dotykowym trackpadem sprawdza sie doskonale zarowno w PC jak i TV. Wiec jedyne co jest potrzebne to zakup takiej klawiatury i kabla HDMI jesli ktos go oczywiscie nie posiada.
avatar
hubertsza
19 kwietnia 2014, 11:25
Nie ma to jak Raspberry Pi. Za około 200 zł można mieć taki "smartTv"
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto