A A A

Włóż dyskietkę! 

PC Format 3/2008
Windows XP to system w komputerowym świecie dość wiekowy. Jego premiera miała miejsce w 2001 roku. Mimo to radzi sobie z coraz to nowszymi technologiami całkiem dobrze. Wyjątkiem jest niebywały czasem jego upór w żądaniu dyskietek. A jeśli masz komputer w ogóle pozbawiony odpowiedniej stacji?

Integracja sterowników


W oknie powitalnym nLite rozwiń listę Language i wybierz z niej Polski. Następnie kliknij Next. W kolejnym oknie kliknij przycisk Dalej.


Kolejny etap to wskazanie miejsca, gdzie znajdują się pliki instalacyjne Windows. Kliknij Przeglądaj i wskaż folder, do którego wcześniej przekopiowałeś zawartość oryginalnej płyty instalacyjnej Windows XP. Po wskazaniu foldera nLite automatycznie rozpozna wersję systemu, język itp. Kliknij Dalej.


Program umożliwia teraz ewentualne wczytanie poprzednich ustawień. Ponieważ z założenia ich nie masz, kliknij Dalej.


Czas na określenie, jakie dane mają być zintegrowane z plikami instalacyjnymi. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi założeniami dodajesz jedynie sterowniki (które powodują, że instalator domaga się dyskietki). Dlatego w oknie nLite’a kliknij Sterowniki i Boot-owalny obraz ISO. Oczywiście nLite oferuje znacznie bogatsze możliwości dostosowania instalacji Windows, ale tym razem zajmujemy się tylko omijaniem dyskietkowych ograniczeń związanych ze sterownikami. Kliknij Dalej.


Jeżeli jeszcze nie pobrałeś sterowników, które chcesz zintegrować z instalacją Windows, zrób to teraz. Sterowniki te (jak zresztą większość) dostarczane są w postaci spakowanego archiwum ZIP. Jeżeli tak jest w twoim przypadku, rozpakuj archiwum do dowolnego foldera na dysku twardym. Następnie w oknie nLite’a kliknij przycisk Dodaj i z rozwiniętej po kliknięciu listy wybierz Folder wielu sterowników.


W oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż folder z rozpakowaną zawartością pobranego z internetu pliku ze sterownikami i kliknij OK.


Zobaczysz okno: Wybierz kilka sterowników do równoczesnej integracji, a w nim wyświetloną listę wykrytych sterowników. Teraz uwaga! Na liście zaznacz tylko te sterowniki, które pasują do twojej wersji systemu operacyjnego. Jeżeli masz wersję 32-bitową, wybierz tylko 32-bitowe. Poznasz to po nazwie danego foldera (jeżeli w nazwie jest liczba 64, to z dużym prawdopodobieństwem chodzi o sterownik do 64-bitowej wersji Windows). Po wybraniu sterowników kliknij OK.


Jeżeli integrujesz sterowniki do macierzy RAID wbudowanej w płytę główną (brak tych sterowników na płytce instalacyjnej Windows wymusza użycie dyskietki, czego chcemy uniknąć), w oknie Opcje integracji sterowników w sekcji Tryb wybierz Sterownik trybu tekstowego (sterowniki RAID, w trakcie instalacji Windows, muszą się znaleźć w pamięci, zanim zostanie uaktywniony graficzny tryb instalacji). Następnie w sekcji Opcje integracji sterownika trybu tekstowego wybierz tylko te wersje sterownika, które pasują do wersji systemu operacyjnego oraz do konkretnego modelu kontrolera RAID wbudowanego w płytę (jeżeli nie jesteś pewien, jaki dokładnie układ kontrolera jest na płycie głównej twojego komputera, poszukaj informacji w instrukcji do płyty głównej). Po zaznaczeniu odpowiednich wersji sterownika kliknij OK.


Powrócisz do okna nLite, w którym na liście zostaną wyświetlone wybrane sterowniki. Kliknij Dalej. Program zapyta w oknie dialogowym Zastosować zmiany?, czy ma rozpocząć integrację sterowników z plikami instalacyjnymi. Kliknij Tak.



Program rozpocznie integrację sterowników z instalacją. Gdy skończy, kliknij Dalej.

Tworzenie obrazu ISO lub gotowej płyty instalacyjnej


nLite uaktywni teraz moduł nagrywania obrazów ISO oraz płyt CD. Domyślnie w sekcji Podstawowe z listy Tryb jest wybrana pozycja Utwórz obraz. Jeżeli chcesz utworzyć plik obraz instalacyjnej płyty Windows ze zintegrowanymi sterownikami, kliknij Utwórz obraz.


Jeżeli jednak chcesz od razu nagrać gotową płytę instalacyjną zawierającą sterowniki, z listy Tryb wybierz Wypalanie bezpośrednie, a następnie kliknij Wypal.


Po nagraniu płyty kliknij Dalej i w ostatnim już oknie nLite’a – kliknij Zakończ.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto