A A A

Z grafiką na pokładzie

PC Format 6/2009
Płyty główne dają coraz większe możliwości w zakresie grafiki i dźwięku. Przetestowaliśmy 16 modeli do procesorów AMD i Intela, wyposażonych w zintegrowane układy graficzne i zgodnych z podstawkami AM2+ i LGA775.

Co się zmieniło

Od ostatniego testu płyt głównych w PC Formacie 8/2008 największe zmiany zaszły w platformach do procesorów Intela. Obok tanich płyt z chipsetami Intel G31 i G33 pojawiły się droższe z układami G45, które mają m.in. cyfrowe wyjścia wideo. Zintegrowany w nich układ graficzny Intel GMA X4500 wspomaga odtwarzanie HD Video, a mostek południowy zapewnia obsługę macierzy RAID. Bardzo dobrze spisują się także płyty z chipsetami Nvidia Ge- Force 9300/9400. Dzięki temu płyty główne z gniazdem LGA775 i zintegrowaną grafiką przestały tak bardzo odstawać od podobnych modeli do procesorów AMD.

Podsumowanie testu

Testom poddaliśmy 8 płyt głównych z podstawkami AM2+ (zgodnych z procesorami AMD Athlon i Phenom), a także 8 płyt z gniazdem LGA775 (do procesorów Intel Celeron, Core 2 Duo i Core 2 Quad). Nie testowaliśmy płyt z najnowszymi gniazdami AM3 oraz LGA1366.

Wyposażenie

Kryterium wyboru płyt do testu była obecność zintegrowanego układu graficznego, jednak nie wszystkie płyty okazały się pod tym względem równie dobre – dwa modele z chipsetem Intel G31 miały tylko analogowe wyjście D-Sub. Niemal wszystkie zostały wyposażone w analogowe wyjście audio w standardzie 7.1 (w postaci sześciu złączy minijack). Wyjątkiem okazała się tylko płyta ASRock G31M-S, która ma trzy wyjścia, a za ich pomocą da się wyprowadzić najwyżej dźwięk w standardzie 5.1.

Są też elementy wyposażenia, które występują w połowie testowanych płyt. Dotyczy to np. cyfrowego wyjścia dźwięku, które w płytach do procesorów AMD jest niemal standardem, za to w płytach do procesorów Intela częściej go brakuje. Niektóre płyty mają wyprowadzone na tylny panel złącze SATA lub eSATA, a także FireWire. Mogłoby się zdawać, że takie porty, jak szeregowy czy równoległy, odeszły już w niepamięć, tymczasem w niektórych płytach nadal się one znajdują zamiast bardziej nowoczesnych interfejsów.

Obsługa pamięci i dysków

W tym przypadku większość modeli jest bardzo wyrównana, można w nich zainstalować 8–16 GB pamięci DDR2 1066 w postaci czterech modułów. Wśród płyt do procesorów Intela są jednak wyjątki, które obsługują tylko DDR2 800: to modele z chipsetami Nvidia oraz Intel G31. Od tych wyjątków jest jednak kolejny wyjątek, bo płyta Asus P5KPL-CM pozwala poprzez overclocking ustawić wyższe zegary pamięci. Niestety, ma ona tylko dwa gniazda na RAM, podobnie jak ASRock G31M-S.

Jeśli chodzi o współpracę płyt z dyskami, możliwości są również zróżnicowane. Większość modeli pozwala na wykorzystanie macierzy RAID 0 i RAID 1, a niektóre nawet RAID 5. Wśród testowanych płyt znalazły się jednak takie, które w ogóle nie mają takiej funkcji – to dwa z chipsetem Intel G31.

Wydajność

Na ocenę wydajności składa się nie tylko szybkość wykonywania obliczeń przez procesor, ale też grafika, interfejs sieciowy, kontroler dysków czy kontroler USB. Co ciekawe, płyty niewspółpracujące poprawnie z pamięciami DDR2 1066, a jedynie wolniejszymi DDR2 800, nie okazały się słabsze pod względem wydajności. ASRock G31M-S uzyskał w tej kategorii drugi wynik wśród płyt do procesorów Intela. A najszybszy okazał się Asus P5KPL-CM, w którym pamięci pracowały z częstotliwością 500 MHz.

W przypadku układów graficznych różnice są znacznie większe. AMD Radeon HD 3200 pozwala pograć w jedną z naszych gier testowych, mianowicie Unreal Tournament 3. Przy rozdzielczości 1280x1024 obraz jest wyświetlany z prędkością 30–40 klatek na sekundę. W przypadku płyt z gniazdem LGA775 podobne możliwości daje GeForce 9300 i 9400. Niestety, zarówno wyższe rozdzielczości, jak i bardziej obciążające tytuły (u nas STALKER i Far Cry 2) nie pozwalają już wykorzystać zintegrowanych układów graficznych do gier.

W przypadku kilku płyt dało się zaobserwować dziwnie powolną pracę portu USB – dane były odczytywane z testowego pendrive’a z prędkością kilku MB/s. Na obniżenie ogólnej oceny wpływa także wydajność portu Fast Ethernet w jednej z płyt ASRock. Na szczęście wszelkie problemy związane z wydajnością można łatwo obejść, instalując na płycie szybsze karty rozszerzeń.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto