A A A

Z laptopem w przyszłość

PC Format 5/2009
Notebooków sprzedaje się już znacznie więcej niż komputerów stacjonarnych. Zachęca to producentów do umieszczania w laptopach coraz nowocześniejszych i interesujących rozwiązań. Przyjrzymy się najciekawszym z nich.

Ochrona dysku twardego

Magnetyczne dyski twarde HDD są bardzo narażone na wstrząsy podczas przenoszenia laptopa. Zanim zostaną wyparte przez pozbawione mechanicznych elementów, ale drogie nośniki SSD, minie jeszcze dużo czasu. Dlatego stosuje się w notebookach systemy chroniące HDD przed uszkodzeniem. W rozwiązaniu firmy Toshiba o nazwie HDD Protection cały dysk chroni otaczająca go warstwa materiałów amortyzujących uderzenia. Dodatkowo we wnętrzu laptopa znajduje się akcelerometr wykrywający ruch komputera we wszystkich kierunkach. W przypadku wykrycia wstrząsu czy szybkiego ruchu w dół następuje automatyczne podniesienie głowicy znad talerza magnetycznego, co zapobiega jego porysowaniu. Czułość mechanizmu sterującego zachowaniem głowicy można regulować.

Wykorzystanie pełnych możliwości dotykowych komputerów nie jest obecnie możliwe ze względu na ograniczenia systemów operacyjnych Windows. Zarówno XP, jak i Vista nie wspierają sterowania dotykiem (ten drugi udostępnia funkcję pracy na komputerach typu tablet). Microsoft zapowiedział jednak, że w kolejnej odsłonie okien znajdzie się pełnoprawny tryb sterowania komputerem za pomocą dotyku. Filmy z prezentacji nowej funkcji w Windows 7 można znaleźć m.in. na YouTube.

Bezpieczeństwo sprzętu i danych

Niemal każdy użytkownik przechowuje w swoim komputerze dane i informacje, których nie chciałby udostępniać obcym osobom. W laptopach używanych przez pracowników dużych firm i korporacji mogą to być poufne dane handlowe, opracowywane technologie. Producenci technologii zabezpieczających opracowują więc coraz to nowe rozwiązania, pozwalające na ograniczenie dostępu do cennych danych zgromadzonych w laptopie – skradzionym lub pozostawionym gdzieś przez roztargnionego właściciela. Jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań tego typu oferują firmy Intel i Absolute Software. Pierwsza opracowała technologię Anti-Theft PC Protection, a druga – Computrace.

Rozwiązanie zakłada wykorzystanie procesorów Intel Core2 w wersji vPro, które dają działom IT w dużych firmach dostęp do szeregu usług z zakresu zabezpieczeń. Po aktywowaniu usługi informatyk opiekujący się danym laptopem może np. ustalić odstęp czasu, po którym komputer musi zgłaszać swoją obecność w centrum monitorowania firmy Absolute, wykorzystując do tego sieć internetową lub komórkową. Jeśli tego nie zrobi, bo np. został skradziony i złodziej nie uruchomił komputera, system zabezpieczeń w komputerze automatycznie zablokuje taką maszynę i po jej włączeniu nie będzie możliwe nawet dostanie się do BIOS-u. Co więcej, informatyk może tak ustawić politykę bezpieczeństwa, że gdy komputer uznany za skradziony w końcu zgłosi się do centrum nadzoru, usunięte zostaną wszystkie dane z dysku twardego. Ponieważ część mechanizmów zabezpieczeń znajduje się w BIOS-ie komputera, nie jest możliwe ominięcie ich np. przez sformatowanie dysku twardego.

Rozwiązanie pozwala także na zdalne ustawianie polityki zabezpieczeń w każdym z komputerów firmy. Laptop nie musi się znajdować w rękach informatyka, aby ten mógł np. ustalić czas zgłoszenia lub odblokować zablokowaną maszynę. Wszystkie procedury można wykonać na odległość, a komputer nie musi być nawet włączony. Zmiany wprowadzone przez informatyka zostaną automatycznie wprowadzone przy następnym włączeniu laptopa.

Ciekawym rozwinięciem omawianej technologii jest zaprezentowany w marcu przez Absolute Software system Track – służący do śledzenia komputera korzystającego z usługi Computrace. Zintegrowana z BIOS-em funkcja przy każdym połączeniu z siecią wysyła do centrum monitoringu dane o swojej aktualnej pozycji.


Tagi: laptopy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto