A A A

Zamiast Gadu-Gadu

PC Format 03/2010
Najnowsze Gadu-Gadu to nie tylko komunikator, ale rozbudowana aplikacja internetowa. Czy jednak potrzebujesz tylu funkcji? Możesz mieć kontakt ze znajomymi bez zbędnych dodatków. Skorzystaj z innego komunikatora. [Agnieszka Serafinowicz]

AQQ 2 – dostęp do Gadu-Gadu i Jabbera

Program AQQ jest dostępny w dwóch wersjach, jednak AQQ pierwszej generacji to zupełnie inny program niż AQQ 2. Przedstawimy tę nowszą wersję, która jest komunikatorem otwartym, współpracującym głównie z własnym serwerem, ale poprzez otwarty protokół XMPP/Jabber. Oprócz tego za pomocą tego programu można się komunikować z siecią GG oraz użytkownikami komunikatora Tlen. A poprzez tzw. transporty Jabbera AQQ obsługuje popularne światowe sieci komunikatorów, takie jak ICQ, Messenger, Yahoo, IRC, GTalk czy AIM. Program ten proponujemy tym, którym funkcje WTW nie wystarczają (np. brakuje im obsługi emotikon, możliwości znaczącej zmiany wyglądu komunikatora itp.), ale chcą mieć komunikator umożliwiający połączenie z wieloma sieciami jednocześnie i oferujący sporo funkcji.

Instalacja i założenie konta


Proces instalacji programu AQQ nie zawiera żadnych nietypowych ustawień, które wymagałyby zmiany. Po uruchomieniu instalacji, najlepiej za pośrednictwem menu naszej płyty, należy po prostu potwierdzać kolejne etapy instalatora. Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie.


W pierwszym oknie, Nowy profil, które pojawi się po zakończeniu instalacji programu, należy zdefiniować parametry nowego profilu. Wpisz swoją nazwę w polu Nazwa profilu (jest to zupełnie dowolna nazwa, nie chodzi tu o numer GG czy identyfikator Tlena albo innej sieci). Musisz też zaznaczyć pole wyboru: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych. Kliknij OK.


Po zdefiniowaniu profilu zostanie uruchomiony  Kreator kont w komunikatorze AQQ. Pozostaw zaznaczoną opcję: Chcę założyć nowe konto AQQ (serwer AQQ.eu) i kliknij przycisk Dalej.


Drugi etap działania kreatora to wybór twojego identyfikatora AQQ. Wpisz wybrany identyfikator w polu Login. Pamiętaj, że cały identyfikator to połączenie twojego wpisu oraz domeny @aqq.eu (tak jak jest pokazane obok napisu Identyfikator). Kliknij Dalej.


Kolejny etap to zdefiniowanie hasła dostępowego do zakładanego konta AQQ. Wpisz hasło (co najmniej 8 znaków) w oba pola, Hasło i Potwierdź hasło i kliknij Dalej, a następnie zamknij kreator, klikając Zakończ. Jeżeli wpisałeś unikatowy identyfikator, który nie wystąpił wcześniej, zobaczysz jeszcze komunikat informujący o pomyślnym zakończeniu rejestracji. Kliknij w nim przycisk OK.

Konfiguracja konta GG w AQQ


Podczas pierwszego uruchomienia programu, po zakończeniu etapu wstępnej konfiguracji pojawi się na ekranie okno główne AQQ, wyskakujące powiadomienie (pojawi się nad obszarem zasobnika systemowego na pasku zadań) oraz okno, które najbardziej nas w tej chwili interesuje.


Zakładamy, że nie masz zainstalowanego na komputerze programu Gadu-Gadu. Kliknij odnośnik Dokonaj konfiguracji konta Gadu-Gadu teraz. Jeżeli jednak na komputerze masz zainstalowane Gadu-Gadu, to możesz od razu z rozwijanej listy Wybierz profil Gadu-Gadu wybrać istniejący profil. Klikając przycisk  Użyj, spowodujesz wprowadzenie ustawień konta GG w programie AQQ. Na ilustracji przycisk Użyj jest nieaktywny, bo na testowym redakcyjnym komputerze nie było zainstalowanego programu Gadu-Gadu.


Po kliknięciu wymienionego odnośnika pojawi się okno Wtyczka Gadu-Gadu - Ustawienia. Pod domyślnie aktywną zakładką Ogólne wprowadź w pola Numer GG oraz Hasło odpowiednie dane swojego konta GG. Jeżeli nie masz jeszcze numeru GG, możesz uaktywnić nowe konto bezpośrednio z programu AQQ, klikając widoczny w tym oknie przycisk Rejestruj nowy numer Gadu-Gadu. W naszym warsztacie zakładamy jednak, że jesteś już posiadaczem konta w sieci GG. Po wpisaniu danych konta GG kliknij OK.


Przejdź do głównego konta komunikatora AQQ. Kontakty z twojego są zaimportowane. Komunikatorem AQQ posługujesz się podobnie jak GG. Aby rozpocząć rozmowę z wybraną osobą na liście kontaktów, po prostu dwukrotnie kliknij jej identyfikator na liście.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto