A A A

Zamiast trzeciej ręki

PC Format 2/2008
Przydają się podczas prowadzenia samochodu, jazdy na rowerze czy pracy biurowej, czyli wtedy, gdy ręce są zajęte np. trzymaniem kierownicy lub pisaniem na klawiaturze. Mowa o zestawach głośnomówiących oraz słuchawkach do komórek.

Zestaw do samochodu

Nowoczesne zestawy głośnomówiące, podobnie jak słuchawki bezprzewodowe, wykorzystują do komunikacji z telefonem technologię Bluetooth. Tylko w tańszych urządzeniach może się zdarzyć, że telefon podłącza się do zestawu kablem, np. za kilkanaście złotych można kupić taki zestaw, podłączany bezpośrednio do gniazdka zapalniczki. Podobne urządzenie, ale wyposażone w port bezprzewodowy, kosztuje około 70 zł. Ma wbudowany głośnik i mikrofon, przycisk odbierania rozmów i zwykle pokrętło głośności.

Kilkadziesiąt złotych więcej wydasz na zestaw do montażu w wybranym miejscu deski rozdzielczej, z funkcją poprawiania jakości dźwięku, wbudowaną baterią (nie wymaga stałego podłączenia do gniazdka zapalniczki), redukcją pogłosu i dźwięków otoczenia. Za 500 zł kupisz zestaw z wyświetlaczem LCD, funkcją prezentacji numeru, mocy sygnału sieci GSM i stanu baterii telefonu oraz możliwością importu listy kontaktów z telefonu. W niektórych zestawach można znaleźć także bezprzewodowy pilot montowany na kierownicy. Służy on m.in. do odbierania i wykonywania połączenia bez sięgania ręką do zestawu głośnomówiącego.

Osobną grupę stanowią zestawy przeznaczone do zabudowy – całe urządzenie głośnomówiące jest chowane w desce rozdzielczej samochodu, a kierowca widzi jedynie przyciski sterujące. Taki zestaw ma własne źródło zasilania – gniazdo zapalniczki jest wolne – i może być zintegrowany ze sprzętem grającym samochodu. Oznacza to, że głos rozmówcy słychać z głośników wbudowanych w samochód. Jeśli zestaw zostanie jeszcze połączony z radiem samochodowym, w momencie nawiązania połączenia zostanie ono automatycznie ściszone. Opisywane zestawy często zawierają dodatkową antenę, wzmacniającą sygnał GSM, oraz uchwyt na telefon z podłączoną do niego ładowarką, zapewniającą stałe naładowanie telefonu.

Alternatywą dla powyższego rozwiązania, która nie wymaga wprowadzania zmian w desce rozdzielczej, ale ma takie same funkcje, jest radioodtwarzacz samochodowy z wbudowanym zestawem głośnomówiącym (cena od ok. 500 zł). Telefon jest podłączany do radia za pomocą portu Bluetooth, a głos rozmówcy słychać w głośnikach samochodu. Urządzenie ma także funkcję autowyciszania radia na czas rozmowy.

Jeśli masz telefon głośnomówiący, nie będziesz potrzebował zestawu głośnomówiącego. Jednak bliskość mikrofonu i głośnika sprawią, że w czasie rozmowy będzie cię dobiegał nieprzyjemny pogłos.

Bezdotykowa obsługa

Zestawy głośnomówiące oraz słuchawkowe mają ograniczone możliwości sterowania telefonem. Zazwyczaj pozwalają jedynie na odbieranie połączeń, a funkcje bardziej zaawansowanych modeli ograniczają się do skromnego zarządzania książką telefoniczną. Korzystanie z wbudowanego w telefon radia czy profili dzwonków umożliwiają telefony z funkcją poleceń głosowych. W ich opcjach należy odnaleźć menu poleceń głosowych, następnie wybrać z listy usługę, np. radio, i wskazać konkretne polecenie z listy urządzeń, np. włącz radio. W tym momencie telefon poprosi o wypowiedzenie komendy, która będzie uruchamiała daną funkcję.

Aby uaktywnić funkcję poleceń głosowych podczas użytkowania komórki, należy wcisnąć odpowiedni przycisk na obudowie (jego rolę pełni czasem dodatkowa głosowa komenda aktywująca) i wypowiedzieć komendę. Jeśli telefon poprawnie ją rozpozna, potrzebna czynność zostanie automatycznie wykonana.

Podobnie działa wybieranie głosowe, dostępne w wielu produkowanych obecnie modelach telefonów. Po przypisaniu komendy głosowej do konkretnego kontaktu z książki telefonicznej można wywołać połączenie za pomocą głosu.

Na rozpoznanie komend wpływa hałas otoczenia. Dlatego w trakcie wybierania głosowego należy ściszyć radio w samochodzie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto