A A A

Zarabiaj na swoich fotkach

PC Format 11/2008
Obecnie nie tylko profesjonaliści zarabiają na swoich zdjęciach. Fotografie robione przez amatorów także mogą dostarczać finansowych korzyści ich autorowi. Wystarczy zwykła cyfrówka, ciekawe zdjęcia i... lektura artykułu.

Co powinien wiedzieć początkujący użytkownik banku zdjęć?

  • TEMATYKA ZDJĘĆ
    Warto wiedzieć, jakie zdjęcia są najczęściej poszukiwane i pobierane. Nie ma ściśle określonego tematu i kategorii, ale należy wymienić fotografie przedstawiające ludzi, przyrodę, sport, biznes, technologie, żywność itd. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim zdjęcia przedmiotów na białym tle, które łatwo później wykorzystać w reklamach i różnych projektach, np. stron internetowych.
  • PRZYGOTUJ I PODDAJ PROSTEJ KOREKCJI
    Gdy zdjęcia masz już przegrane na dysk twardy komputera, niezbędny może się okazać program graficzny, za którego pomocą polepszysz ich jakość: nasycenie kolorów, balans bieli, ostrość lub ewentualnie wykadrujesz, by uzyskać lepsze ujęcie. Zdjęcia powinny mieć szerokość lub wysokość nie mniejszą niż 2000 pikseli. Choć kilka microstocków daje możliwość wrzucania znacznie mniejszych zdjęć, należy pamiętać, że większe wymiary fotografii stwarzają szansę na większe zarobki.
  • DOKŁADNIE OPISZ ZDJĘCIA
    Kolejnym ważnym punktem są słowa kluczowe, czyli tzw. keywords lub tagi opisujące zdjęcia. Każdej fotografii powinniśmy dokładnie przypisać słowa kluczowe nawiązujące do tematyki zdjęcia. Dobrze dobrane tagi są częścią sukcesu. Wyszukiwarki w microstockach bazują na słowach opisujących fotki. Osoba zainteresowana jakimś zdjęciem wpisuje słowo kluczowe do wyszukiwarki, która na tej podstawie znajduje zdjęcia w bazie.
  • BEZ APARATU ANI RUSZ
    Aby zacząć handlowanie własnymi zdjęciami w internecie, niezbędny jest oczywiście aparat, i to przynajmniej taki ze średniej półki, bo im lepsza jakość zdjęć, tym większa szansa na zarobek. Za absolutne minimum powinniśmy przyjąć aparat z matrycą 4–5 megapikseli. Optymalnym sprzętem do zdjęć przeznaczonych na sprzedaż będzie zaawansowany kompakt z matrycą 8 Mpix lub średniej jakości lustrzanka cyfrowa.

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy 7 internetowych banków zdjęć. Wśród porównanych witryn znalazł się także polski serwis Buy-photo. Niestety rodzimy microstock wypadł najgorzej zarówno pod względem technicznym, jak i graficznym.

Rejestracja

Rejestracja w każdym z banków jest szybka i prosta. W iStockPhoto, Fotolii, Stockxpert i Dreamstime ograniczasz się do podania wyłącznie podstawowych danych, takich jak login, hasło oraz adres e-mailowy. Pozostałe dane można uzupełnić później. Ponadto witryny iStockPhoto, Stockxpert i Buy-photo udostępniają także polski interfejs, który zdecydowanie ułatwia pracę i poznanie funkcji danego banku. Trzy agencje (Shutterstock, iStockPhoto i Fotolia) wymagają przesłania skanu dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych osobowych użytkownika. Najbardziej intuicyjnym i przyjaznym interfejsem graficznym wyróżnia się iStockPhoto, który zwyciężył w naszym teście.

Zdjęcia i parametry

Liczba zdjęć w testowanych agencjach jest zróżnicowana. Największą bazę zgromadził Shutterstock, przekraczając już 4,4 miliona fotografii. Jest jednocześnie najpopularniejszym serwisem wśród użytkowników. Najmniejszy zbiór fotografii ma aktualnie Stockxpert, którego liczba sięga zaledwie 1,8 miliona. Każda agencja ma inne warunki dotyczące minimalnej wielkości zdjęć.

Banki wymagają zazwyczaj zdjęć w rozdzielczości z przedziału między 2 a 4 megapiksele. W tej kategorii tylko Buy-photo nie stawia żadnych warunków. Określone wymagania wpływają na jakość zdjęć, a im są wyższe, tym lepsze fotografie znajdą się w serwisie. To przede wszystkim decyduje o popularności wśród osób kupujących, które szukają zdjęć najlepszej jakości.

W każdym z testowanych banków możemy sprzedawać fotografie, ilustracje i wektory. Agencje Buy-photo i iStockPhoto akceptują również materiały flash. Tylko w iStockPhoto możemy handlować również plikami w formacie wideo oraz materiałami dźwiękowymi.

Wysyłanie

Korzystnie jest, gdy serwis umożliwia chociaż dwa sposoby przesyłania plików. Tylko iStockPhoto pozwala na wysyłanie zdjęć wyłącznie przez formularz HTML. Jest to wygodniejszy sposób przy wysyłaniu mniejszej liczby zdjęć. Pozostałe agencje umożliwiają upload plików przez klienta FTP (np. program Total Commander).

Zarobki, licencje i wypłaty

Prowizja od sprzedanego zdjęcia jest bardzo zróżnicowana. Wynosi między 20 a 80 proc. Tylko Shutterstock ma ustalone odgórne stawki na poziomie 0,25–0,3 dolara od fotki. Mimo niewielkiej kwoty to właśnie ten serwis należy do generujących najlepsze zarobki. Jego popularność wpływa na liczbę ściągnięć zdjęć, które w skali miesiąca są pobierane w tysiącach, a nawet dziesiątkach tysięcy razy. Drugim serwisem generującym wysokie zarobki jest iStockPhoto gwarantujący 20 proc. prowizji od sprzedanego zdjęcia.

Standardowo w testowanych bankach zdjęcia są sprzedawane na licencji Royalty Free. Jednak pełne warunki korzystania z tej formy zdefiniowane są inaczej w każdym z serwisów. Decydując się na sprzedaż w podstawowej licencji, nie tracisz praw majątkowych do swojego zdjęcia i możesz je sprzedawać w kilku microstockach jednocześnie. Natomiast w przypadku decyzji o sprzedaży zdjęcia „na wyłączność” tracisz do niego wszystkie prawa, przekazując je nowemu nabywcy. Taka decyzja opiera się na sprzedaży fotografii na rozszerzonych licencjach i warunkach, o których zostaniesz poinformowany przez agencję. Oczywiście zarobki zdecydowanie wzrosną.

W każdym z testowanych microstocków zarobione pieniądze można wypłacić na konto paypal. Czeki są akceptowane przez iStockPhoto, Shutterstock, Dreamstime, 123RF oraz Stockxpert. Tylko dwa z testowanych serwisów nie mają minimalnego progu wypłaty. To Fotolia i 123RF, które umożliwiają wypłatę pieniędzy w dowolnym momencie. W pozostałych bankach minimalna kwota wypłaty to 50–100 dolarów uzbieranych na wirtualnym koncie. Żaden z serwisów nie daje możliwości wypłaty pieniędzy w złotówkach. Nawet polskiej produkcji Buy-photo wypłaca wyłącznie w euro.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
breko
breko
opera
5 maja 2014, 15:25
re
Ale to jednak dopiero będąć profesjonalistą, faktycznie zarabiasz, zobacz - http://piotrblawicki.com/jak-sprzedawac-swoje-zdjecia-ekskluzywne-szkolenie/ I tutaj pojawiają się już imponujące sumy...
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto