A A A

Zbuduj swoją stronę

PC Format 06/2012
Z programem Serif WebPlus X5 Starter możesz zbudować własną witrynę na dwa sposoby: korzystając z jednego z gotowych szablonów lub tworząc stronę od podstaw. W drugim przypadku niezbędne będzie przygotowanie własnych elementów graficznych, które wykorzystasz w projekcie. MATEUSZ NOSEL

Struktura podstron i parametry witryny

Program pozwala na założenie witryny składającej się ze strony głównej i czterech podstron. To w zupełności wystarczy do przygotowania podstawowej wizytówki w sieci. Przemyśl konstrukcję swojej strony. Nazwy działów będą zależały od charakteru strony, która może być prywatna, hobbystyczna lub firmowa.


Jeżeli budujesz stronę, wykorzystując gotowy szablon, listę wygenerowanych podstron zobaczysz w oknie głównym programu w zakładce  Site. Domyślnie są to te pokazane na poniższym obrazku. W przypadku budowania strony od podstaw w tej samej zakładce masz widoczną tylko stronę główną. Zauważ, że strona główna jest oznaczona charakterystyczną ikoną z domkiem.


Nadaj polskie nazwy działom swojej strony. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę strony głównej lub jednej z podstron i z rozwiniętego menu wybierz opcję Page Properties.


W oknie  Page Properties, w sekcji Navigation zmień zawartość pola Page name, wpisując nazwę danej podstrony, np. O mnie. Zaznacz opcję Specify page name i wpisz w pole tekstowe tytuł dla strony, który będzie wyświetlany na pasku tytułu okna przeglądarki. Następnie zmień również nazwę pliku podstrony, definiując nazwę w polu File name, np. omnie.html, i kliknij  OK. Z drzewa kategorii wybierz jeszcze Appearance i w sekcji Dimensions zdefiniuj szerokość i wysokość danej podstrony. W przypadku modyfikacji szablonu, postępując analogicznie, zmień nazwy pozostałych podstron.


Aby dodać nową podstronę, kliknij ikonę z plusem i w oknie Page Properties wpisz nazwę podstrony oraz nazwę pliku, podobnie jak w kroku 3, i kliknij OK. Jeżeli chcesz usunąć podstronę, kliknij ikonę z minusem.



Do zarządzania strukturą stron masz również specjalne narzędzie, które wywołasz, klikając ikonę Site Structure. W oknie Site Structure możesz dodawać nowe podstrony i definiować linki. W sekcji Web Pages na drzewie kategorii zaznacz aktualną stronę, w naszym przykładzie projekt_wlasny, i kliknij przycisk Properties.


W oknie Site Properties zdefiniujesz parametry techniczne swojej witryny. W sekcji Page Position z listy Default page alignment wybierz Centered, dzięki czemu twoja strona będzie wyśrodkowana w oknie przeglądarki. Następnie w polach WidthHeight wpisz kolejno szerokość i wysokość. W sekcji Page Appearance możesz zdefiniować kolorystykę dla hiperłączy.



Z drzewa opcji wybierz File Naming i z rozwijanej listy Default page extension wybierz format rozszerzeń dla plików twojej strony. Domyślnie zaznaczona opcja html jest dobra dla stron statycznych, ale jeżeli planujesz w przyszłości rozbudować swoją stronę o dodatkowe funkcje i mechanizmy (np. formularz kontaktowy, który przesyła wiadomość bezpośrednio przez serwer), z listy wybierz php.


Jeżeli masz już swój serwer i znasz jego parametry, a zarazem docelowy adres swojej witryny, przejdź do części Publishing i w sekcji Site URL podaj ten adres. Darmowe konto WWW możesz założyć w serwisie strefa.pl. Proces rejestracji opisywaliśmy w numerze 11/2011, archiwalny artykuł znajdziesz pod adresem http://pcformat.pl/u/299. Następnie w sekcji FTP account kliknij przycisk Manage accounts.


W oknie Account Details wypełnij formularz, który pozwoli programowi na łączenie się z twoim serwerem i przesyłanie plików wygenerowanej strony bezpośrednio do sieci. W polu Account name nadaj nazwę dla konta, a w pole FTP address wpisz nazwę serwera ftp, np. ftp.strefa.pl. Następnie w pola UsernamePassword wpisz odpowiednio nazwę użytkownika i hasło. Kliknij przycisk OK, by powrócić do okna Site Properties.



Przejdź do sekcji Graphics. W tej części możesz ustawić opcje optymalizacji obrazów publikowanych na stronie. Aby zachować najwyższą jakość grafik, wybierz z listy JPEG Compression opcję Highest Quality.


Z drzewa kategorii wybierz  Code page. Na liście masz domyślnie wybrane kodowanie UTF-8. Jeżeli na stronie wyświetlane są poprawnie polskie znaki diakrytyczne, nie zmieniaj tej opcji. W przypadku wyświetlania tzw. krzaczków zamiast polskich liter, możesz z listy wybrać kodowanie ISO 8859-2.


Na koniec uaktywnij sekcję Summary. W polu Author podaj dane autora witryny. Następnie w pole Keywords wpisz słowa kluczowe, które będą przydatne dla wyszukiwarek. Zatwierdź wszystkie wprowadzone modyfikacje przyciskiem OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto