A A A

Ekran jak w kinie

PC Format 3/2008
Ceny projektorów jeszcze kilka lat temu sięgały kilkunastu tysięcy złotych. Dzisiaj dobry projektor można kupić taniej niż 32-calowy telewizor LCD. Przetestowaliśmy osiem modeli o niedużej rozdzielczości w cenie od 1900 do 3100 złotych i oceniliśmy ich przydatność w zastosowaniach domowych.

Ekrany do projekcji

Sam projektor nie jest jedynym elementem niezbędnym do wyświetlenia filmu, równie istotny jest ekran lub ściana, na które obraz będzie rzutowany. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekranów – od najprostszych ekranów rozwijanych ręcznie (od 400 zł), elektrycznych (od 1500 zł) czy wreszcie holograficznych, odpornych na obce światło, niepochodzące z projektora. Do zastosowań domowych wystarczy nawet zwykły ekran rozwijany; przed zakupem trzeba tylko określić właściwe jego proporcje (4:3 lub 16:9), docelową wielkość obrazu i rodzaj powierzchni projekcyjnej. Niektóre ekrany do projekcji mają specjalną powierzchnię o podwyższonym kontraście i kątach widzenia, a także zwiększonym współczynniku odbicia (tzw. gain), dzięki czemu obraz wydaje się jaśniejszy. W przypadku konieczności ograniczenia budżetu obraz można wyświetlić na zwykłej jasnej ścianie. Co ciekawe, jeżeli w domu mamy kolorową ścianę (np. zieloną bądź jasnożółtą), to nie musimy się martwić – wiele projektorów pozwala bowiem z poziomu menu wybrać kolor ekranu i dzięki temu automatycznie skorygować wyświetlane barwy.

Możliwości i wyposażenie

Przyjazny w obsłudze projektor musi mieć przejrzyste, dobrze zaprojektowane menu. Pozytywną cechą jest również jego dostępność w polskiej wersji językowej, co ułatwia korzystanie z niego mniej zaawansowanym osobom. Z jakością menu ściśle się wiąże pilot zdalnego sterowania i przyciski umieszczone na projektorze. Większość pilotów, niestety, nie jest zbyt wygodna – są nieergonomiczne, a ich przyciski zdecydowanie za małe. Wprawdzie z pilota nie korzysta się zbyt często (właściwie jedynie w celach konfiguracji obrazu oraz włączania i wyłączania urządzenia), ale dobrze, jeśli jego użytkowanie nie będzie dodatkowo utrudnione.

Jeżeli projektor znajduje się w zasięgu ręki, to równie istotna jest wygoda korzystania z przycisków na jego obudowie. Obsługa powinna być przede wszystkim intuicyjna, a funkcje poszczególnych kontrolek i przycisków – dobrze opisane.

Nierzadko się zdarza, że powierzchnia, na której ustawimy projektor, nie jest idealnie równa lub nie ma odpowiedniego nachylenia. Wówczas cierpi na tym geometria obrazu, który wydaje się przekrzywiony w jednym kierunku. Dobry projektor powinien udostępniać fizyczne i cyfrowe możliwości dopasowania obrazu. Przez te pierwsze rozumiemy regulację nóżek urządzenia, która pozwoli wyrównać różnice w poziomie wyświetlanego obrazu. Niektóre projektory mają nóżki wysuwane na kilka centymetrów, co pozwala na prawidłowe ustawienie obrazu nawet w ekstremalnych warunkach.

Ważnym elementem jest liczba regulacji dostępnych w menu projektora. Każdy projektor musi dawać możliwość regulacji zniekształceń trapezowych, występujących wtedy, gdy urządzenie świeci lekko do góry. Niestety, większość domowych projektorów umożliwia tylko dopasowanie ich w pionie (wpływają na nachylenie boków obrazu), ale okazuje się, że w praktyce taka regulacja zazwyczaj jest wystarczająca.

Każdy projektor ma oczywiście zestaw wejść pozwalających na jego podłączenie do sprzętu wideo czy komputera. Wśród wejść telewizyjnych zwykle jest to S-Video lub wejście kompozytowe, ale jeśli chcemy podłączyć odtwarzacz DVD, najlepiej byłoby to zrobić przez wejście komponentowe, które się znajduje nie w każdym projektorze. Podobnie w przypadku komputera najlepiej jest korzystać z cyfrowych łączy DVI lub HDMI , a tanie projektory często mają tylko D-SUB o nieco gorszej jakości.

Dobry projektor musi dawać możliwość pracy w tzw. trybie ekonomicznym. W trybie tym lampa świeci słabiej, co pozytywnie wpływa na kolejne cechy – głośność pracy i pobór mocy. Dodatkowo podczas pracy w trybie ekonomicznym lampa ma dłuższą żywotność, np. w trybie normalnym są to 2000 godzin, w ekonomicznym – 3000 godzin. Po tym czasie powinno się ją wymienić. Ponieważ z projektora na ogół korzysta się wieczorem, mniejsza jasność tego trybu nie przeszkadza.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Kotototo
opera
2 czerwca 2008, 16:43
Prawie jak w kinie, tylko popcornu brak
Oj tak rzutniki są wspaniałe. choć przyznam sie że podchodziłem bardzo ostrożnie do tematu. no bo jak obraz rzucany na "prześcieradło" ma niby być lepszy od mojego 21' monitora? dodatkowo gdy byłem na wieczorze kawalerskim u kolegi i oglądaliśmy filmy "z rzutnika" byłem przerażony straszną jakością obrazu. dopiero niedawno dziewczyna wymusiła na mnie kupno rzutnika bo chciała mieć właśnie "kino domowe". padło na rzutnik firmy BenQ(szczerze polecam) i byłem totalnie zaskoczony ponieważ film wyglądał lepiej niż na moim komputerze ( no i te wymiary!). koniec końców teraz rodzina przyjeżdża do nas oglądać filmy :)
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto