A A A

Czy Polacy wiedzą, jak bezpiecznie korzystać ze smartfonu

11 maja 2017, 14:30
Co najmniej 16 proc. transakcji bankowych na smartfonach przebiega bez żadnej dodatkowej ochrony, co może narażać Polaków na ogromne straty finansowe. Skąd taka beztroska postawa?
Czy Polacy wiedzą, jak bezpiecznie korzystać ze smartfonu

Badania przeprowadzone przez F-Secure ujawniają, że głównym winnym jest zatrważający brak wiedzy - co piąty ankietowany stwierdził, że przy korzystaniu z bankowości online lub zakupów przez smartfona nie ma się czego bać, nawet bez programów ochronnych, a ludzie wyolbrzymiają zagrożenia jakie wiążą się z korzystaniem z internetu w telefonie lub tablecie!

Zakupy przez internet na urządzeniach takich jak smartfon i tablet oraz korzystanie z bankowości online stają się powoli normą. Smartfon mamy zawsze pod ręką, co sprawia, że możemy skorzystać z jego pomocy zawsze, gdy tylko przyjdzie nam do głowy pomysł na nowy zakup lub potrzebujemy wykonać przelew bankowy. Zakładamy, że wystarczającym zabezpieczeniem jest korzystanie z aplikacji udostępnianych przez banki lub operatorów finansowych i w rezultacie zapominamy o podstawowym zabezpieczeniu, jakim jest program antywirusowy. Mylnie kojarzymy go jedynie z urządzeniami typu laptop czy komputer stacjonarny.

Jak pokazują badania F-Secure, aż 93 proc. Polaków deklaruje, że korzysta z jakiejś formy zabezpieczenia antywirusowego, co wydaje się dość dobrym wynikiem. Jednak, gdy zaczynamy zgłębiać temat okazuje się, że w przypadku użytkowników smartfonów jakikolwiek program antywirusowy ma na nim zainstalowane zaledwie 37 proc. ankietowanych. Polacy zapominają bowiem, że identyczna ochrona jest potrzebna na każdym urządzeniu podłączonym do internetu - w tym także na smartfonach - zwłaszcza jeśli służy nam on do zakupów on-line lub do bankowości mobilnej.

Tymczasem badania Play zrealizowane w październiku 2016 roku wykazały, że aż 65 proc. użytkowników smartfonów płaci za zakupy w internecie właśnie przy pomocy telefonu lub tabletu. 23 proc. podaje w trakcie takich zakupów numer karty kredytowej. Jeśli dodamy do tego informację, że 66 proc. użytkowników smartfonów i tabletów korzysta z aplikacji do bankowości mobilnej, to widzimy, że mamy do czynienia ze sporym problemem.

Zwłaszcza, że w ciągu minionego roku 36 proc. użytkowników zetknęło się (osobiście, w rodzinie lub gronie najbliższych znajomych) z jakąś formą ingerencji osób trzecich w ich smartfon, w tym 19 proc. miało do czynienia z zainfekowaniem smartfona przez wirus, a 5 proc. przez program szpiegowski.

Skąd zatem tak beztroska postawa Polaków i niechęć do instalowania antywirusa na smartfonie? 40 proc. użytkowników po prostu nie czuje takiej potrzeby lub nie pomyślało o takiej ochronie, co oznacza, że nie są w pełni świadomi zagrożeń, które mogą wystąpić podczas korzystania z internetu w komórce.

Jest jednak nadzieja na ocalenie finansów Polaków. Z badania Play wynika, że 66 proc. użytkowników smartfonów i tabletów chciałoby lepiej zabezpieczyć swoje dane podczas korzystania z internetu na urządzeniu mobilnym, zaś 64 proc. uważa, że korzystając z aplikacji bankowej w telefonie lepiej posiadać zainstalowaną dodatkową ochronę.


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
12 maja 2017, 08:40
Dawidzie, jeżeli instalujesz aplikację i świadomie nadajesz jej uprawnienia do wszystkiego, to nie jest to wirus, tylko głupota użytkownika. Jedyne samoinstalujące się wirusy o których słyszałem, były napisane pod system Windows. Ich działanie wykorzystywało automatycznie uruchomione usługi w systemie, dzięki czemu żadna specjalna akcja nie była wymagana po stronie użytkownika. Czegoś podobnego nie widziałem w żadnym innym systemie, włącznie z Androidem.
avatar
~Anonim
12 maja 2017, 07:03
kamel16 napisał(a): Przecież na linuxa (android) nie ma wirusów. (powtarzam tylko to, co przeczytałem w internecie) Witam! Nie wiem, nie wiem... W którymś z numerów "PC - Formatu" (parę lat temu) czytałem, że jest jakiś wirus na "Androida", który zamienia ikonki w trupie czachy, czy coś takiego :oczy: . Na pewno sobie tego nie zmyśliłem. Na pewno było coś takiego opisywane.
koneton
koneton
11 maja 2017, 22:50
Dyskusje na taki temat należałoby zacząć od tego czym jest wirus...
kamel16
kamel16
11 maja 2017, 17:39
Przecież na linuxa (android) nie ma wirusów. (powtarzam tylko to, co przeczytałem w internecie)
koneton
koneton
11 maja 2017, 14:44
Ponieważ Polacy wiedzą, że programy antywirusowe nie chronią przed zagrożeniami, a zdarza się, że same są furtką do włamań. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto