A A A

Testujemy Amazon Appstore dla Androida

28 marca 2011, 12:54
Testujemy Amazon Appstore dla Androida
W sklepie Amazona można już kupić aplikacje dla systemu Android: sklep Appstore prowadzony przez tę internetową platformę handlową jest czynny od wtorku.

Aby przyciągnąć do niego klientów, Amazon codziennie rozdaje jedną aplikację, która normalnie jest płatna – na start klienci dostali darmową grę Angry Birds Rio, która obecnie jest do kupienia jedynie w Amazonie.

W czwartek można było bezpłatnie pobrać grę Doodle Jump – w sklepie Android Market kosztuje ona niewiele, 70 centów. Trzeba tu jednak zauważyć, że pobierając aplikacje z Amazona, klienci są skazani na stosowany przez tę firmę mechanizm DRM. Aby zagwarantować, że klient naprawdę kupił aplikację, podczas instalacji generowany jest token. Tenże token sprawdza ochronę przed kopiowaniem przy każdorazowym uruchomieniu programu. W ten sposób firma chce sprawić, by klienci mogli używać aplikacji nawet bez połączenia z Internetem.

W krótkim teście gra Angry Birds Rio działa bezproblemowo w trybie samolotu. Jednak w blogu dla programistów Amazon twierdzi, że klient Appstore'a cyklicznie komunikuje się z jego serwerami, aby odnowić token. Tak więc może się zdarzyć, że jeśli ktoś używa smartfonu przez dłuższy czas w miejscu, gdzie nie ma dostępu do Sieci – czyli np. na urlopie – to może się spodziewać problemów z działaniem aplikacji.

Dość zdumiewające jest za to zachowanie sklepu w momencie, kiedy chcemy zainstalować aplikację, która już znajduje się na naszym telefonie. Klient Amazona zwraca na to uwagę dopiero po pobraniu programu i bezceremonialnie stwierdza: "Ta aplikacja jest już zainstalowana na twoim urządzeniu, ale nie jest powiązana z twoim kontem w Amazonie. Czy ma zostać usunięta i zastąpiona przez wersję Amazona?". Jeśli odpowiemy na to pytanie twierdząco, utracimy wszystkie ustawienia wprowadzone do programu. Wygląda na to, że na razie tylko niektóre aplikacje są wyposażone w mechanizm DRM Amazona: kiedy testowo wyrejestrowaliśmy nasz telefon, to wprawdzie Angry Birds Rio i Doodle Jump przestają działać, ale pobrany w Appstorze Wifi Analyzer uruchamia się tak jak wcześniej bez żadnego problemu. Nawiasem mówiąc, ta ochrona przed kopiowaniem nie wydaje się szczególnie solidna: nielegalne wydania Angry Birds Rio pojawiły się w Sieci już w kilka godzin po otwarciu Appstore'u.

W Appstorze obowiązują takie same zasady dla programistów jak w Android Markecie prowadzonym przez Google'a: 70 procent wpływów trafia do programisty, a resztę inkasuje Amazon. Jednak w odróżnieniu od Google'a Amazon sprawdza wszystkie aplikacje przed ich udostępnieniem online. W tak zwanym trybie Test Drive klienci mogą bezpłatnie przez 30 minut testować każdą aplikację – ale nie na własnym smartfonie czy tablecie, lecz w emulatorze działający w przeglądarce. Wydaje się jednak, że ta funkcja nie jest jeszcze w pełni uruchomiona i nie udało się jej przetestować. W Android Markecie Google pozwala za darmo testować aplikację na własnym urządzeniu przez 15 minut.

Sklepu Appstore nie znajdziemy w Android Markecie. Odnośnik do pliku instalacyjnego APK Amazon przysyła e-mailem albo SMS-em. Użytkownicy Androida muszą następnie zaznaczyć w ustawieniach systemu opcję "Dopuszczaj instalację aplikacji spoza Android Market" – w następstwie czego system wyświetla nam komunikat ostrzegawczy: "Programy z nieznanego źródła mogą być szkodliwe dla twojego telefonu i dla twoich osobistych danych". Późniejsze wyłączenie tej opcji niewiele zmienia: klient sklepu Appstore po prostu przestaje działać.

Na razie dostęp do sklepu z aplikacjami mają jedynie amerykańscy klienci Amazona. Europejczycy mogą wprawdzie przeglądać aplikacje, ale już nawet przy pobieraniu bezpłatnych programów pojawia się komunikat o błędzie. Niewiele w tej kwestii zmienia stosowanie amerykańskiej sieci VPN. Z Appstore'u można korzystać jedynie zapomocą amerykańskiej karty kredytowej i adresu do rozliczeń. Na forach już teraz pojawiają się dyskusje, czy można uzyskać dostęp za pomocą fałszywych numerów kart kredytowych – wydaje się bowiem, że nie są one sprawdzane. Amazon jeszcze nie chce ujawnić, czy i kiedy Appstore oficjalnie ruszy w Europie. Zasadniczo jednak firma chce także w dalszym ciągu zaspokajać potrzeby globalnej rzeszy konsumentów. W odpowiedzi na pytanie firma oświadczyła, że będzie sprawdzać możliwości działania w tej sprawie.

Czas pokaże, czy Amazonowi uda się stworzyć alternatywny rynek aplikacji dla użytkowników Androida. Już sam pomysł z rozdawaniem codziennie jednej aplikacji może przyciągnąć do sklepu okazjonalnych klientów. Poza tym Appstore jest bardzo przejrzysty i przyjemny w obsłudze. Wewnątrz czeka na nas znany już wygląd sklepu Amazona. Pewien gorzki posmak pozostawia jednak nie tylko system DRM – bo coś takiego znajdziemy także w Google'u – ale przede wszystkim konieczność trwałego zezwolenia na instalację w systemie operacyjnym aplikacji spoza Android Marketu.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto