A A A

W poszukiwaniu cyfrowego raju

10 sierpnia 2020, 11:00
Polska znalazła w pierwszej dziesiątce krajów o najwyższej jakości internetowych łączy i dostępności e-administracji.
W poszukiwaniu cyfrowego raju

Firma Surfshark przedstawiła indeks cyfrowej jakości życia za rok 2020.

Wskaźnik Digital Quality of Life (DQL) został obliczony dla 85 państw, w których mieszka łącznie 6,3 miliarda ludzi. Co interesujące, wskaźniki gospodarcze, takie jak produkt krajowy brutto na głowę, nie przekładają się wprost na poziom cyfrowych usług w poszczególnych państwach. Przykładowo, DQL dla Stanów Zjednoczonych był dopiero 22. w zestawieniu zbiorczym.

 

Najważniejsze wskaźniki

Podczas obliczania poziomu cyfrowej jakości życia brano pod uwagę pięć składników:

 

  • przystępność cenową internetu (średnią liczbę godzin, które należy przepracować aby pokryć koszty najtańszego w kraju łącza szerokopasmowego);
  • jakość Internetu (uwzględniającą szybkość transmisji w sieciach szerokopasmowych i komórkowych oraz stabilność działania łączy obu typów);
  • infrastrukturę elektroniczną (odsetek osób korzystających z internetu);
  • bezpieczeństwo elektroniczne (przepisy regulujące zagadnienia cyberbezpieczeństwa i zasady ochrony danych osobowych wraz z poziomem ich zapewnienia);
  • poziom zaawansowania krajowej e-administracji (dostępność elektronicznych urzędów).

Jak się okazuje, w pierwszej dziesiątce zestawienia krajów o najwyższym wskaźniku DQL dominują państwa europejskie. Pierwsze miejsce zajmuje Dania, drugie Szwecja, a trzecie Kanada. Kolejne lokaty przypadły Francji, Norwegii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Izraelowi, Japonii i Polsce.

Łącza szerokopasmowe są najbardziej przystępne cenowo w Izraelu, Kanadzie i Azerbejdżanie. Najwyższą jakość połączeń zapewniają operatorzy z Singapuru, Szwecji i Holandii. Najlepszą e-infrastrukturą mogą pochwalić się Zjednoczone Emiraty Arabskie, Szwecja i Dania. Wielka Brytania, Francja i Litwa przodują w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego. Singapur, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone mają najlepiej rozwiniętą e-administrację.

 

Niespodzianki i rozczarowania

Jeśli chodzi o relację między zamożnością społeczeństwa a jakością cyfrowego życia, należy wspomnieć o pojawieniu się zaskakujących wyników.

Trzy państwa o wysokim PKB w przeliczeniu na mieszkańca – Bahrajn, Kuwejt i Arabia Saudyjska – mają stosunkowo niski wskaźnik DQL. Autorzy raportu twierdzą, że wynika to ze słabej infrastruktury, niskiego poziomu zabezpieczeń przesyłanych informacji i lekceważenia powszechnie przyjętych zasad ochrony danych osobowych. Mała jest ponadto dostępność e-administracji.

Niespodzianką natomiast jest poziom DQL odnotowany w 13 krajach, których nie sposób nazwać zamożnymi. W ich przypadku niskiemu (lub najwyżej przeciętnemu) PKB na mieszkańca odpowiada dobra jakość cyfrowych usług. W takim zestawieniu prym wiedzie Polska. Pozostałe pozycje zajmują Azerbejdżan, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Malezja, Rumunia, Słowacja i Urugwaj.

fot. Surfshark


Adam Wiśniewski
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Pierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto