A A A

Niezbędne urządzenia

PC Format 1/2008
Sieć w domu może służyć do wielu różnych zadań. Dlatego jeszcze przed jej stworzeniem trzeba się zastanowić, do czego będzie potrzebna, by zakupić odpowiedni sprzęt. Ten zazwyczaj ogranicza się do jednego urządzenia routera, który dzieli łącze internetowe i zarazem umożliwia komunikację między komputerami.

Dodatkowa konfiguracja sieci

By sieć domowa pracowała stabilnie i była bezpieczna, warto wykonać kilka dodatkowych czynności.


Hasło administratora nie powinno pozostać domyślne. W programie konfiguracyjnym odszukaj więc odpowiednie funkcje pozwalające na jego zmianę, np. w routerze Asus WL-600 g klikając kolejno w Management, Access Control i Passwords. W polu Old Password wpisz stare, domyślne hasło z konfiguracji fabrycznej, a w polach poniżej wpisz nowe hasło. Zmianę zatwierdź, klikając Save/Apply.


Świetnym sposobem zabezpieczenia dostępu do sieci bezprzewodowej jest ukrycie jej identyfikatora SSID – najlepiej to zrobić już po podłączeniu komputerów. Nowe komputery z kartami bezprzewodowymi wykryją sieć, ale z powodu braku SSID nie będą mogły się z nią połączyć. Odpowiednie ustawienia znajdziesz zwykle w sekcji Wireless. W naszym przykładzie wystarczy zaznaczyć pole Hide Access Point i kliknąć przycisk Save/Apply.


Gdy w sieci pracują urządzenia różnych producentów i różnych standardów sieciowych, może być konieczne wykorzystanie słabszego szyfrowania WEP lub całkowite jego wyłączenie. Niezbędny jest wtedy filtr adresów MAC, który daje dostęp do sieci tylko wybranym kartom sieciowym. Ustal więc adresy MAC (inaczej: adresy fizyczne) kart sieciowych w komputerach. Najlepiej to zrobić w linii poleceń, za pomocą komendy ipconfig /all. Pojawi się lista kart oraz adres fizyczny każdej z nich. W konfiguracji routera przejdź teraz do sekcji Wireless, a potem do funkcji MAC filter. Zaznacz w niej opcję Allow. Następnie dodaj kolejno do listy adresy fizyczne kart sieciowych w twoich komputerach (zwykle zamiast kresek w adresie należy zastosować dwukropki).


Sieci bezprzewodowe wykorzystują fale radiowe o określonych częstotliwościach. Oznacza to, że dwie sieci o tej samej częstotliwości będą się wzajemnie zakłócać. Są dwa rozwiązania tego problemu. W sekcji Wireless należy przejść do ustawień Advanced i – jeśli to możliwe – ustawić automatyczny wybór kanału, czyli opcję Channel zmienić na Auto. Natomiast jeśli router nie daje możliwości automatycznej konfiguracji kanału, trzeba sprawdzić, z jakich kanałów korzystają sąsiednie sieci Wi-Fi (polecamy artykuł na naszym krążku CD) i ustawić kanał własnej sieci w taki sposób, by nie kolidował z innymi sieciami, a ponadto był od nich „jak najdalej”. Zalecany jest odstęp przynajmniej dwóch kanałów, tzn. jeżeli jakaś sieć w pobliżu pracuje na kanale 5, twoja może pracować na kanale 1, 2, 8, 9, 10 itd. (z pominięciem kanałów w okolicach numeru 5).


Podczas pierwszych eksperymentów z siecią pewnie wielokrotnie się okaże, że zabrnąłeś w ślepą uliczkę i nie wiesz, jak dostać się do programu konfiguracyjnego lub wyłączyć jakieś funkcje. Sposobem na to jest przywrócenie konfiguracji fabrycznej. Zazwyczaj wystarczy wcisnąć na klika sekund przycisk z tyłu obudowy routera Factory Reset. Jeśli to nie pomaga, sprawdź w instrukcji, jak przeprowadza się reset twojego sprzętu i wykonaj go.

Gdzie postawić router

Router nie musi „widzieć się” z komputerami korzystającymi z sieci Wi-Fi, jednak jego całkowite ukrycie gdzieś pod biurkiem też nie jest wskazane. Musi stać mniej więcej pośrodku między komputerami korzystającymi z sieci bezprzewodowej, a także jak najbliżej komputerów połączonych siecią przewodową. Wskazane jest postawienie go na szafie lub wysokiej półce, by niskie meble nie przeszkadzały w rozchodzeniu się fal radiowych. Takie ustawienie pozwala też objąć zasięgiem sieci jedno lub dwa piętra w domu jednorodzinnym. Sprzęt bezprzewodowy musi być postawiony z daleka od przedmiotów, które mogłyby tłumić fale radiowe. Chodzi o takie urządzenia, jak: kuchenki mikrofalowe, telefony bezprzewodowe, kopiarki, a także półki metalowe, zbiorniki wodne (akwaria) czy inne przedmioty metalowe (np. wejście do windy).

Inne programy do konfigurowania sieci Wi-Fi

Niektórzy producenci notebooków, a także bezprzewodowych kart sieciowych, dołączają do nich własne programy do konfiguracji sieci. W wielu notebookach można znaleźć program Intel PRO/Wireless, który wygląda inaczej niż standardowe narzędzia wbudowane w Windows. Zasada działania jest jednak taka sama (wykrycie sieci, wprowadzenie hasła, zestawienie połączenia). Ponadto program taki można wyłączyć, by do konfiguracji sieci wykorzystać Windows.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto