A A A

Test procesorów AMD

PC Format 10/2015
Dwa miesiące temu przedstawiliśmy test procesorów Intela dla popularnej podstawki LGA 1155  od Celerona po Core i7. Dziś opisujemy konkurencyjne produkty firmy AMD, które na pewno nie cieszą się tak dużym powodzeniem, ale mają sporo ciekawych rozwiązań technologicznych. Artur Wyrzykowski

Podsumowanie testu

W teście znalazły się tylko trzy procesory AMD, ponieważ właśnie one reprezentują to, co firma ma nowego w swojej ofercie. Dwa najnowsze układy z serii A porównaliśmy z jednym z procesorów FX. Testu nie traktujemy jako konfrontacji z procesorami Intela (sprzed dwóch miesięcy), aczkolwiek oba testy były objęte tymi samymi procedurami, więc wyniki są jak najbardziej porównywalne.

Wydajność CPU

Testowane przez nas układy z serii A mają po cztery rdzenie, natomiast FX ma ich osiem. Samo to sprawia, że osiągi CPU w tym drugim przypadku będą lepsze. Rzeczywiście, FX-8320E uzyskał wyższą ocenę za wydajność (4,13) mimo niższej częstotliwości taktowania, ale są testy (aplikacje), w których liczba rdzeni nie jest aż tak istotna. Układy z serii A były szybsze na przykład podczas konwersji wideo (DVDVideoSoft Free Studio), a także przetwarzania grafiki płaskiej (Photoshop). Wpływ na to może mieć nie tylko wyższa częstotliwość, ale również usprawniona architektura układów.

Ciekawym testem jest Cinebench 15 w trybie jednowątkowym, który pokazuje wydajność pojedynczego rdzenia. Testowane procesory uzyskały tylko 84–92 punkty. Nie sposób odnieść tego do Intela – taki wynik jest na poziomie… Celerona G1840T o częstotliwości 2,5 GHz. To pokazuje, jak słabe są pojedyncze rdzenie AMD połączone parami w moduły. Nic dziwnego, że ośmiordzeniowy AMD FX ledwie konkuruje z czterordzeniowym Core i5, i to niezbyt szybkim modelem i5–4460.

Wydajność grafiki

Zintegrowane z procesorami układy graficzne Radeon R7 osiągnęły już poziom kart graficznych z niższej półki. Osiem rdzeni graficznych w modelu A10–7870K można porównać z ośmioma rdzeniami Radeona R7 250, tyle że oba rozwiązania różnią się częstotliwościami (866 kontra 1050 MHz). Wykorzystując taki procesor, możesz zaoszczędzić około 350 zł, bo właśnie tyle kosztuje wymieniona karta. Co więcej, można dokupić taką grafikę dodatkowo, by skorzystać z trybu Dual Graphics i dwukrotnie zwiększyć wydajność.

Niestety zintegrowana grafika, zresztą podobnie jak Radeon R7 250, jest dla współczesnych gier tylko absolutnym minimum. Mimo zapewnień producenta, że gry działają w trybie Full HD, większość będzie wymagała obniżenia rozdzielczości do HD, a także ustawienia średniej jakości grafiki – dlatego też nasze testy są przeprowadzane w takim właśnie trybie. Płynność animacji oczywiście zależy od gry – w przypadku Metro: Last Light Redux jest to 40–43 kl./s, w GRID Autosport około 60 kl./s, w Counter-Strike: Global Offensive – ponad 100 kl./s (ta gra ma wyjątkowo niskie wymagania sprzętowe, więc można wykorzystać tryb Full HD).

Grafika zewnętrzna

Sprawdziliśmy także, jak wypadają procesory w grach po wykorzystaniu dodatkowej karty graficznej – w tym teście był to Radeon R7 265. Gry przetestowaliśmy w rozdzielczości 1920x1080, przy wysokich lub bardzo wysokich ustawieniach jakości grafiki. W pięciu grach testowych najlepszy okazał się procesor FX-8320E, ale nie jest to regułą. Na przykład Tomb Raider działał lepiej na układach serii A z dodatkową kartą graficzną (w trybie Dual Graphics byłoby jeszcze lepiej), natomiast w przypadku Battlefielda czy Counter-Strike’a procesor nie miał specjalnie dużego znaczenia.

Niestety wyników wydajności w grach nie możemy bezpośrednio porównać z wynikami uzyskanymi na procesorach Intela, gdyż te ostatnie były testowane w połączeniu ze słabszą kartą GeForce GTX 750 Ti. Nawet Core i7 nie otrzymał tak dobrych ocen jak układy AMD. Oczywiście zintegrowane układy graficzne Intel HD Graphics 4600 czy 4400 też okazały się znacznie słabsze od tych wbudowanych w procesory AMD A10 oraz A8.

Pobór energii

W teście potwierdziło się to, że procesory AMD są zdecydowanie bardziej prądożerne niż układy Intela. Nie jest już to takie zapotrzebowanie na prąd, jak np. w pierwszych układach FX, jednak całkowita moc komputera przy pełnym obciążeniu procesora jest wyższa o połowę. Na szczęście moc spoczynkowa utrzymuje się na rozsądnym poziomie około 40 watów.

Jeśli jednak zależy ci na cichym i energooszczędnym komputerze, lepszym wyborem będzie Intel. Dotyczy to również sytuacji, gdy potrzebujesz wydajności lepszej niż na poziomie Core i5.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto