A A A

Pamięć flash zamiast talerzy

PC Format 07/2011
Dyski SSD stają się realną alternatywą dla standardowych dysków twardych. Ich ceny powoli spadają, pojemność i wydajność szybko rosną, a niezawodność wydaje się coraz lepsza. Sprawdziliśmy możliwości dysków SSD i radzimy, jaki model wybrać do komputera. ARTUR WYRZYKOWSKI

Jaki SSD kupić

Dostępne modele SSD bardzo się różnią wydajnością, więc w pierwszej kolejności na nią trzeba zwracać uwagę. W dobrym wyborze pomoże nasz test. Jeśli jesteś zainteresowany innym modelem, którego w nim nie uwzględniliśmy, zwracaj uwagę na maksymalną szybkość odczytu oraz liczbę operacji wejścia-wyjścia. Im te wartości są wyższe, tym lepiej. Przydatną cechą jest także obsługa funkcji TRIM. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w specyfikacji produktu.

Istotnym parametrem jest również pojemność, która zaczyna się od... 16 GB. Na dysku o takiej pojemności zmieści się system i kilka programów, więc prawdopodobnie będziesz potrzebować drugiego dysku na dane, szczególnie jeśli są to filmy czy duża ilość muzyki.

Kupując SSD, możesz potrzebować także akcesoriów, które czasami są sprzedawane razem z napędem. Na przykład do montażu dysku w 3,5-calowej wnęce peceta będzie potrzebna specjalna ramka, która może być też sprzedawana razem z napędem. Niekiedy w pakiecie znajdzie się oprogramowanie do sklonowania systemu, a także obudowa USB pozwalająca korzystać ze starego dysku twardego, gdy zostanie zastąpiony przez SSD.

Podsumowanie testu

Testowane dyski podzieliliśmy na dwie kategorie cenowe, a granicę między nimi ustaliliśmy na 600 zł. Jednocześnie jest to cena, która w naszym teście oddziela modele 30–64 GB od modeli 80–128 GB.

Wydajność

Dyski SSD pozwalają na bardzo szybki odczyt danych, a maksymalną wartość zanotowaliśmy w nowym napędzie Intel 510. To pierwszy testowany przez nas dysk SSD z interfejsem SATA3 – w najbliższych tygodniach pojawią się równie wydajne, konkurencyjne modele.

Kłopoty zaczynają się przy testach zapisu, który w większości dysków odbywa się z szybkością 150–200 MB/s. Jednak w niektórych modelach zapis spada nawet do 30–50 MB/s, a więc jest wolniejszy niż w zwykłym dysku.

Wyniki testów wykonywanych przy użyciu małych bloków danych jeszcze bardziej ujawniają słabości niektórych produktów. W teście ATTO, przy blokach o wielkości 512 bajtów, transfer minimalny spada nawet do kilku MB/s. W teście Iometer, przy blokach 4 KB, a szczególnie przy jednoczesnych operacjach zapisu i odczytu, niektóre dyski wykonują tylko kilkadziesiąt operacji na sekundę (najlepsze nawet kilkanaście tysięcy).

Pozostałe parametry

Jeśli chodzi o pojemność, wielu osobom wystarczy model 60–64 GB w cenie do 600 zł (PQI, OCZ, Kingston), ale jeśli instalujesz w systemie dużo oprogramowania, potrzebujesz wiekszego modelu. Warto przy tym zaznaczyć, że nie opłaca się kupować SSD „na zapas”, bo technologia ta szybko się rozwija. Za rok będzie możliwość wymiany obecnych modeli na znacznie lepsze i tańsze.

Jeśli chodzi o parametry, takie jak odporność na wstrząsy, głośna praca czy pobór prądu, w SSD mają one małe znaczenie. Napędy pracują zupełnie bezgłośnie, a moc waha się od ułamka wata do niewiele powyżej 1 W. W notebookach takie różnice dają zaledwie kilkanaście minut pracy na baterii. Natomiast producenci podają parametr MTBF związany z awaryjnością – im jest wyższy, tym lepiej.

Co w praktyce daje zastosowanie dysku SSD – na przykładzie modelu Intel X25-M (zielona belka)

Pomiary wykonane przez nas podczas testu pokazują przepaść, jaka dzieli SSD od klasycznych dysków. Jednak nic tak nie przemawia do wyobraźni, jak szybkość wykonywania codziennych czynności: uruchamiania Windows, instalacji programów, następnie wykonywania określonych zadań. Dlatego na wykresach obok umieścilismy przykładowe osiągi SSD w porównaniu ze współczesnym dyskiem 500 GB, a także starym modelem 80 GB (również 3,5”). Przyrost wydajności pomiędzy starym a nowym dyskiem HDD (tak naprawdę na przestrzeni kilku lat) jest niewielki. Za to SSD jest w większości zadań znacznie lepszy niż jakikolwiek dysk w talerzami, choć zdarzają się wyjątki, np. przetwarzanie grafiki w Photoshopie (wg benchmarku Retouch Artists Speed Test).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto