Sprytne działania
Tips & Tricks do Windows
Jak zlikwidować irytujące powiadomienia systemu? Jak samodzielnie ustawić komunikat dla domowników? Jak zablokować rejestr Windows? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszych poradach.

Start z płyty ratunkowej
Uruchamianie Linuksa bez instalowania
W celu zapoznania się z systemem Linux nie trzeba w ogóle przeprowadzać procesu instalacji. Dzięki dystrybucji Damn Small Linux możesz korzystać z tego systemu, gdzie chcesz, uruchamiając go z pendrivea lub z płyty CD.

Śpiewać każdy może
Karaoke z komputera
Pecet z odpowiednim oprogramowaniem może się stać domowym centrum karaoke. Chcesz doświadczyć emocji związanych z tą zabawą? Do dzieła!

Ciemność widzę...
Fotografowanie nocą
I nie tylko. Na zdjęciach w umiejętny sposób robionych nocą widać w ciemności wszystko, co fotografujący chciał utrwalić, zarówno obiekty z pierwszego, jak i drugiego planu. W dodatku wzbogacone efektami, jakich nie uda się uzyskać w żadnych innych warunkach.

Muzyczne sentymenty
Ratowanie nagrań z kaset magnetofonowych
Nowe urządzenia audio są już najczęściej pozbawione magnetofonu kasetowego. Co zatem zrobić ze starymi nagraniami utrwalonymi na kasetach? To proste. Póki jeszcze masz działający sprzęt do ich odtworzenia, skopiuj ich zawartość na dysk twardy komputera i zapisz w wybranym, cyfrowym formacie audio.

Sprawny listonosz
Sztuczki i wtyczki do programów pocztowych
Obecne wersje programów pocztowych nie zawsze zaspokajają nasze oczekiwania. Czasami brakuje najprostszych funkcji, które uczyniłyby pracę wygodniejszą. Możemy wtedy skorzystać z ciekawych i przydatnych dodatków i wtyczek.

Straż sieciowa
Instalowanie i konfigurowanie firewalla
Firewall zbawienny dla twojego komputera podłączonego do internetu, nie do przebycia dla zagrażających mu z sieci ataków. Nie dopuści do kradzieży cennych danych z twojego peceta ani do użycia go przez hakerów w niecnych celach. Warto wiedzieć, jak go zainstalować i skonfigurować, by dobrze spełniał swoją rolę.

Nierozpoznane ślady
Jak ukryć swoją obecność w internecie
Internet daje złudne poczucie anonimowości. Tymczasem od dawna wiadomo, że zawsze pozostawiamy w nim po sobie ślady. Nie muszą to być jednak ślady pozwalające nas zidentyfikować.

Bat na konie trojańskie
Usuwanie z systemu trojanów i robaków
Jeśli program antywirusowy ostrzega o intruzie, a jednocześnie nie potrafi go usunąć, w systemie najprawdopodobniej zagościł koń trojański.

Złap sygnał
Zwiększanie zasięgu telefonu komórkowego
Zrywane połączenia, przerywane rozmowy to objawy niedostatecznie silnego sygnału sieci komórkowej. Tam, gdzie sygnał jest słaby lub zanika, warto stosować dodatkowe anteny zewnętrzne, które poprawią zasięg.

Dwa w jednym
Test telefonów muzycznych
Przetestowaliśmy dwa telefony z odtwarzaczami muzyki. Oba to smartfony, pracujące pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego Symbiana, ale w różnych wersjach. Są dostępne tylko w wolnej sprzedaży, nie u operatorów.

Program numer 1
BIOS do czego służy, jak działa
Zanim komputer załaduje system operacyjny, pozostaje pod kontrolą BIOS-u niewielkiego programu zaszytego w układzie pamięci na płycie głównej. W języku greckim bios oznacza życie i nie ma przesady w stwierdzeniu, że program BIOS ożywia komputer.

Pamięć na talerzu
Pamięć na talerzu
Dysk hybrydowy to połączenie tradycyjnego twardziela i pamięci flash. Dzięki użyciu pamięci flash jest znacznie szybszy i zużywa mniej energii niż zwykły dysk HDD, a przy tym jest niewiele droższy.

Cyfrowy negatyw
Zapis zdjęć cyfrowych w formacie RAW
W niektórych zaawansowanych aparatach cyfrowych można zapisywać zdjęcia w formacie RAW. Daje on ogromne możliwości wpływania na końcowy wygląd fotografii już po ich wykonaniu. Potrzeba do tego jednak wiedzy i doświadczenia.

Dobra klasa średnia
ATI Radeon HD 2900 XT
Wiosną pojawiły się nowe procesory graficzne ATI Radeon HD 2900XT. Obecnie już kilkunastu producentów ma w ofercie karty graficzne korzystające z tego układu. Rywalizują z najlepszymi kartami średniej klasy i bez trudu je pokonują.

Ożyw swoją komórkę
Darmowe źródła dodatków do telefonów
W pamięci każdego nowo kupionego telefonu komórkowego znajdują się dzwonki, tapety i gry Java. Zestaw ten może ci się jednak znudzić. Ciekawe, darmowe materiały na komórkę znajdziesz wtedy w internecie.

WWWygodnie i szybko
Test popularnych przegladarek internetowych
Do przeglądania stron WWW nie musi służyć systemowy Internet Explorer. W sieci istnieje wiele programów, które z powodzeniem potrafi ą zastąpić produkt Microsoftu. Dowiedz się zatem, czy warto zmieniać swoje przyzwyczajenia.

Wygoda słuchania
Test słuchawek bezprzewodowych
Najwygodniejsze słuchanie muzyki w dowolnym miejscu mieszkania i podczas wykonywania domowych czynności zapewnią oczywiście słuchawki bezprzewodowe. Nie każde jednak w jednakowym stopniu. Dlatego przetestowaliśmy 8 modeli słuchawek kosztujących do około 400 zł, by ułatwić wybór najlepszego modelu.

Sposób na błędy
Jak sobie radzić z komunikatami błędów w Windows
"System Windows zakończył działanie po poważnym błędzie", "Operacja niedostępna, skontaktuj się z administratorem systemu", "Brak urządzenia lub urządzenie nie działa", błękitne ekrany Masz dość? Wyjaśniamy, co oznaczają niezrozumiałe komunikaty błędów Windows i jak sobie z nimi radzić.

Sprawa fundamentalna
Test płyt głównych do procesorów AMD i Intel
Jeszcze w ubiegłym roku na rynku płyt głównych panował niemały rozgardiasz spowodowany ogromną różnorodnością podstawek do procesorów. Teraz dominują dwa rodzaje płyt głównych, więc wybór jest łatwiejszy. Żeby ułatwić go jeszcze bardziej, przetestowaliśmy oba rodzaje i prezentujemy nasze spostrzeżenia i oceny.

Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto