Tag: karty-graficzne

Tanie rozgrywki na PC
Pojedynek kart graficznych z układami Nvidia i AMD
Premiery najnowszych kart graficznych przysparzają emocji, ale tańsze karty również nadają się do gier, a ich rynek jest niemal równie ciekawy i dynamiczny. W teście porównujemy dwa konkurencyjne, niedrogie modele dwóch producentów, wyposażone w układy Nvidia i AMD.

Niedroga i wydajna
Karta graficzna AMD Radeon HD 4830
Radeon HD 4830 to najnowszy układ graficzny firmy AMD. Bazuje na rdzeniu RV770, czyli tym samym, który napędza karty Radeon HD 4850 i 4870.

Graficzne nowinki
Test kart graficznych
Jak co roku na rynku kart graficznych nastąpił przewrót. Mnogość dostępnych modeli akceleratorów i napędzających je układów graficznych przyprawia o zawrót głowy. Przetestowaliśmy najnowsze karty, żeby odpowiedzieć na pytanie, które są najbardziej godne uwagi.

Grafika wydajna i cicha
Karta graficzna Asus EN9600GT Matrix
Asus EN9600 GT Matrix to nietypowa karta graficzna z układem GeForce 9600 GT, wyjściem HDMI oraz cyfrowym, optycznym wyjściem dźwięku.

Sposób na lepszą grafikę
Współpraca grafiki zintegrowanej z dodatkową kartą graficzną
Układy graficzne zintegrowane z płytami głównymi mają mizerną wydajność. Można za to dokupić kartę graficzną za 100200 zł i połączyć moc obliczeniową obu układów. Dzięki temu grafika w grach będzie wyświetlana bardziej płynnie.

Hit dla oszczędnych
Karta graficzna Sapphire Radeon HD 4850
Prezentowana karta to prawdziwy hit dla graczy. Napędzający ją układ Radeon HD 4850 (RV770) ma wydajność porównywalną z GeForce 9800 GTX przy niemal o połowę niższej cenie około 500 zł.

Szybsza grafika za darmo
Podkręcanie kart graficznych
Podkręcanie kart graficznych, czyli zwiększanie częstotliwości taktowania układu graficznego i pamięci ponad wartości fabryczne, umożliwia darmowe przyspieszenie karty o kilka, a nawet kilkadziesiąt procent. Pokazujemy, w jaki sposób bezpiecznie podkręcić akcelerator grafiki.

Karty grafiki pod parą
ATI Radeon 3870 X2 i Nvidia GeForce 9800 GX2
Wykorzystanie dwóch kart graficznych pracujących równolegle podnosi wydajność komputera w obliczeniach związanych z grafiką o kilkadziesiąt procent, ale wymaga specjalnej płyty głównej. Problem rozwiązuje karta z dwoma procesorami. Na rynku są takie karty z układami ATI, a od kilku tygodni również Nvidia.

Średniak dla wymagających
Karta graficzna Zotac GeForce 9600 GT AMP!
Zotac GeForce 9600 GT AMP! to karta graficzna z układem Nvidia GeForce 9600 GT pierwszym przedstawicielem nowej serii układów tego producenta. Jak sugeruje oznaczenie, mamy do czynienia z produktem ze średniej półki cenowej.

Procesory z grafiką
Połączenie CPU i GPU projekty AMD i Intela
W 2006 roku AMD przejęła firmę ATI, producenta układów graficznych. Jednym z efektów tej fuzji jest uruchomienie przez AMD projektu o nazwie Fusion, którego celem jest opracowanie układu integrującego procesor graficzny z procesorem głównym! Nad podobnym rozwiązaniem pracuje również Intel.

Bilans roku 2007
Ważne zmiany w komputerach w minionym roku
Procesory czterordzeniowe, tanie karty graficzne zgodne z bibliotekami DirectX 10 i pamięci DDR3 to najważniejsze rozwiązania, które pojawiły się w domowych komputerach w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Grafika z przyszłością
Test popularnych kart graficznych
Przed niespełna rokiem pojawiły się pierwsze układy graficzne zgodne sprzętowo z interfejsem DirectX 10. W czasie, jaki dotąd minął, zadebiutowało na rynku niewiele gier wykorzystujących jego możliwości. Jednak producenci układów graficznych zdążyli już zaprezentować kompletne linie produktów zgodnych z DirectX 10. Sprawdziliśmy, czego można się spodziewać po najnowszych kartach graficznych.

Szybsza grafika
Wymiana BIOS-u karty graficznej
BIOS kart graficznych można w prosty sposób zmodyfikować. W jakim celu? Oczywiście z zamysłem ich przyspieszenia, a w przypadku niektórych modeli, ustawienia wyższego napięcia zasilającego układ graficzny i pamięci karty w celu zwiększenia podatności na podkręcanie.

Dobra klasa średnia
ATI Radeon HD 2900 XT
Wiosną pojawiły się nowe procesory graficzne ATI Radeon HD 2900XT. Obecnie już kilkunastu producentów ma w ofercie karty graficzne korzystające z tego układu. Rywalizują z najlepszymi kartami średniej klasy i bez trudu je pokonują.

Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto