Lista alfabetyczna
Krok po kroku (32)
Do czego służą aplikacje z tego działu?
Krok po kroku to dział stworzony z myślą o wszystkich tych użytkownikach, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem i nie są obeznani z najczęściej wykorzystywanymi aplikacjami. Dlatego też postanowiliśmy ułatwić im zadanie i spośród setek programów wybrać te, które są najbardziej wartościowe i niezbędne przy codziennym korzystaniu z komputera. Są one podzielone na kategorie i uzupełnione o krótki opis ich charakterystyki. Krok po kroku to dział, który przyda się również nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy po reinstalacji systemu będą chcieli szybko uzyskać dostęp do najbardziej potrzebnych aplikacji.

Archiwizacja (4)
Archiwizacja plików pozwala na zmniejszenie objętości plików oraz scalenie ich do jednego. Kompresory plików są obowiązkową pozycją na liście najczęściej wykorzystywanych aplikacji. Ponieważ system Windows domyślnie obsługuje jedynie format ZIP, warto przemyśleć instalację oprogramowania znacznie rozszerzającego te możliwości.
7-Zip
7-Zip
7-Zip to darmowy program pozwalający na wypakowywanie takich plików jak 7z, ZIP, RAR, GZIP czy TAR. Jego zaletą jest integracja z menu kontekstowym systemu operacyjnego.
WinZip
WinZip
Jeden z najbardziej rozpoznawanych programów kompresujących. Legenda z czasów systemów Windows 95/98. W ostatnim czasie możliwości programu zostały bardzo solidnie rozbudowane. Niektórym użytkownikom może nie spodobać się, że aplikacja wykorzystuje interfejs oparty na wstążkach.
WinRAR
WinRAR
Popularna aplikacja pozwalająca na obsługę wielu formatów kompresji. Dodatkowo pozwala na wypakowywanie obrazów płyt ISO. Niestety - program jest płatny.
PeaZip
PeaZip
PeaZip to darmowy archiwizer plików. Program potrafi konwertować wiele archiwów naraz, tworzyć samorozpakowujące się archiwa, łączyć oraz dzielić pliki.
 

Bezpieczeństwo komputera (5)
Na komputerze nie tylko przeglądamy Internet czy odbieramy pocztę, ale także przechowujemy dokumenty, których wartość niejednokrotnie jest nie do ocenienia - czy to z perspektywy finansowej czy też wspomnień. Dlatego warto zapoznać się z aplikacjami zabezpieczającymi komputer przed złośliwym oprogramowaniem, które może przedostać się na nasz dysk wszelkimi możliwymi sposobami.
Avast Free Antivirus
Avast Free Antivirus
Program antywirusowy. Nowy, przystępniejszy interfejs to efekt współpracy z ogromną, prawie 200-milionową społecznością użytkowników. Co istotne, scala on cały szereg ulepszeń i nowości, które zaimplementowano w tej edycji programu.
AVG Anti-Virus 2011
AVG Anti-Virus 2011
Najnowszy AVG Anti-Virus oferuje podstawową ochronę komputera. Aplikacja antywirusowa. Najnowszy AVG Anti-Virus oferuje podstawową ochronę komputera. Ma zwykły moduł antywirusowy oraz ochronę poczty, wykrywanie spyware oraz rezydentny monitor. Bez problemu aktualizuje się przez sieć.
ESET Smart Security
ESET Smart Security
ESET Smart Security jest zaawansowanym technologicznie programem zapewniającym kompletną ochronę przed wirusami, spyware, spamem i innymi zagrożeniami czyhającymi w internecie. Skutecznie ochroni twój komputer podczas przeglądania stron WWW, odbierania poczty elektronicznej czy korzystania z banku internetowego.
Microsoft Security Essentials
Microsoft Security Essentials
Microsoft Security Essentials to aplikacja przeznaczona do ochrony systemu Windows przed zagrożeniami z sieci. Program ma małe wymagania sprzętowe, automatycznie pobiera z internetu aktualizacje baz wirusów. Skaner antywirusowy może pracować w trzech trybach (automat, skanowanie wg harmonogramu i skanowanie wybranych przez użytkownika dysków i katalogów).
Kaspersky Anti-Virus 2011
Kaspersky Anti-Virus 2011
Kaspersky Anti-Virus 2011 to program antywirusowy zabezpieczający komputer przed szkodliwym oprogramowaniem. Ma wbudowany skaner antywirusowy, który potrafi wykryć zarażone pliki w poczcie elektronicznej, na dysku twardym oraz w archiwach RAR i ZIP.
 

Kodeki (4)
Gdy posiadamy cyfrową kopię muzyki lub filmu, do ich odtworzenia potrzebujemy odpowiednich kodeków, czyli dodatków do systemu, które integrują się z aplikacjami służącymi do odtwarzania multimediów. Dzięki naszej liście odtworzysz większość popularnych formatów plików.
AC3Filter DirectShow
AC3Filter DirectShow
AC3Filter DirectShow to Kodek pozwalający na odtwarzanie wielokanałowego dźwięku za pomocą DirectShow. Kodek pozwalający na odtwarzanie wielokanałowego dźwięku za pomocą DirectShow. Może to być plik AVI albo płyta DVD.
FLAC
FLAC
Bezstratna kompresja plików audio. Kodek FLAC nie usuwa danych ze strumienia audio, dzięki czemu po dekompresji otrzymasz dźwięk, który nie odbiega jakością od pierwowzoru.
K-Lite Codec Pack
K-Lite Codec Pack
Zestaw K-Lite Codec Pack wraz z narzędziami pomagającymi w ich diagnostyce i instalacji. Program zawiera kodeki DivX, XviD, 3ivx, MPEG-4, MPEG-2, MP3, OGG, AC3 i WMA. Przyjazny interfejs użytkownika powoduje, że ich instalacja jest bezproblemowa.
XCodec Pack
XCodec Pack
Record Media to pakiet najpopularniejszych kodeków i filtrów pozwalających na odtwarzanie wielu formatów audio/wideo. W pakiecie znajdziemy m.in. DivX codec, XviD codec, AC3 filter, DirectVobSub, DivX G400, Media Plater Classic oraz Video Inspector.
 

Komunikacja (4)
Dzięki szybkiemu rozwojowi Internetu obecnie możemy przy jego pomocy kontaktować się nie tylko z innymi użytkownikami globalnej sieci, ale również z abonentami sieci komórkowych i stacjonarnych na całym świecie. Komunikacja przy pomocy Internetu ma jedną, potężną zaletę: jest bardzo tania. Wybraliśmy dla Ciebie najlepsze komunikatory tekstowe i głosowe. Przy podejmowaniu decyzji, który z nich będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni kieruj się nazwami sieci, w których konta mają Twoi znajomi.
Skype
Skype
Program Skype służy do komunikacji głosowej i wideo przez internet. Jest to najpopularniejszy komunikator internetowy wykorzystywany do rozmów wideo. Jakość dźwięku i obrazu jest automatycznie dopasowywana do bieżącej przepustowości sieci.
Miranda IM
Miranda IM
Miranda IM to jeden z najpopularniejszych multikomunikatorów internetowych. Za pomocą wtyczek umożliwia korzystanie z takich sieci jak Gadu-Gadu, Tlen.pl, Yahoo! Messenger, MSN, IRC, AOL Instant Messenger, ICQ, Jabber czy Skype. Program obsługuje również protokół IRC.
GG (Gadu-Gadu)
GG (Gadu-Gadu)
Gadu-Gadu to najpopularniejszy w Polsce komunikator internetowy zintegrowany z wieloma usługami sieci GG Network. Program umożliwia użytkownikom rozmowę zarówno w formie pisemnej jak i poprzez mikrofon.
Tlen
Tlen
Jeden z najpopularniejszych komunikatorów w Polsce.
 

Multimedia (6)
W dziale multimedia zawarliśmy najbardziej cenione programy służące do odtwarzania filmów wideo oraz odtwarzania muzyki.
AIMP
AIMP
AIMP to prosty program pozwalający na odtwarzanie muzyki zapisanej w wielu formatach audio. Program, który skutecznie „depcze po piętach" niezwykle popularnemu Winampowi. AIMP jako odtwarzacz muzyczny spełnia większość wymagań użytkownika komputera.
Winamp
Winamp
Odtwarzacz plików muzycznych. Najpopularniejszy odtwarzacz plików w formacie MP3 i innych. Wersja Lite zawiera sam odtwarzacz, bez zbędnych dodatków. Wersja Lite jest pozbawiona wielu narzędzi, które są dostępne w wersjach rozszerzonych.
ALLPlayer
ALLPlayer
ALLPlayer to bardzo znany i popularny odtwarzacz plików audio i wideo. dtwarzacz multimediów ALLPlayer, z dodatkowymi programami i podstawowymi kodekami, które umożliwiają bez instalacji jakichkolwiek więcej dodatków, kodeków czy programów obejrzenie większości najpopularniejszych filmów (AVI, DivX, XviD) czy posłuchanie muzyki.
BESTplayer
BESTplayer
BESTplayer obsługuje najpopularniejsze formaty multimedialne i świetnie radzi sobie ze ściąganiem dopasowanych napisów do posiadanej wersji filmu. BESTplayer obsługuje najpopularniejsze formaty multimedialne i świetnie radzi sobie ze ściąganiem dopasowanych napisów do posiadanej wersji filmu.
VLC Media Player
VLC Media Player
VLC Media Player to odtwarzacz plików wideo i audio, obsługujący większość najpopularniejszych formatów plików.
foobar2000
foobar2000
Foobar2000 jako jeden z nielicznych programów w swojej kategorii obsługuje 64-bitowe przetwarzanie danych i 32-bitowe próbkowanie dźwięku z ditheringiem. Odtwarza pliki muzyczne w ponad 10 najpopularniejszych formatach, a dzięki dodatkowym wtyczkom liczba ta może być kilkakrotnie rozszerzona.
 

Programy pocztowe (3)
Mimo, iż konta pocztowe skupione na dostępie poprzez przeglądarkę internetową zdobywają coraz większą popularność, użytkownicy komputerów mogą również korzystać z aplikacji pobierających wiadomości pocztowe bezpośrednio na dysk komputera. Plusem takiego rozwiązania jest dostęp do historii konwersacji nawet w trybie offline. Wiele tego typu aplikacji posiada również konfigurowalne alerty, które wyświetlają się na pulpicie i informują o dostępności nowej poczty.
Mozilla Thunderbird
Mozilla Thunderbird
Mozilla Thunderbird to doskonale rozpoznawany program pocztowy autorstwa twórców Firefox. Program pocztowy. Mozilla Thunderbird obsługuje konta POP3, SMTP, IMAP, NNTP. Aplikacja oferuje różne metody ochrony przed spamem i niechcianymi reklamami oraz domyślnie blokuje skrypty na stronach WWW, dzięki czemu znacznie zmniejsza ryzyko zainfekowania wirusami i robakami internetowymi.
Microsoft Office Outlook 2010
Microsoft Office Outlook 2010
Microsoft Office Outlook to klient poczty elektronicznej, kalendarz i organizer w jednym. Program oferuje funkcje czytnika RSS, bardzo dobrze sprawdza się w korporacjach, gdzie służy pracownikom jako narzędzie współpracy. Dzięki programowi będziemy mogli filtrować, wyszukiwać, tagować wiadomości.
The Bat! Professional Edition
The Bat! Professional Edition
Zaawansowany, profesjonalny klient poczty.
 

Przeglądarki internetowe (3)
Przeglądarki internetowe służą do przeglądania Internetu. W systemach z rodziny Windows domyślnie zainstalowano program Internet Explorer, jednak warto pamiętać, że oprócz niego na rynku dostępnych jest więcej tego typu produktów. W zależności od wybranej przeglądarki, użytkownik otrzymuje dostęp do różnych funkcji usprawniających przeglądanie Internetu.
Google Chrome
Google Chrome
Przeglądarka stron od firmy Google to przede wszystkim przejrzystość interfejsu i łatwość obsługi. Jedną z największych zalet tego programu jest jego szybkość działania oraz dostęp do sklepu z dodatkami - Chrome Web Store.
Firefox
Firefox
Mozilla Firefox to przeglądarka już niemal kultowa. Świadczy o tym m.in. fakt, że program jest obecnie jednym z najbardziej popularnych produktów tego typu. Karty, zakładki, rozszerzenia i motywy. To wszystko doprawione silnikiem Gecko. Czego więcej potrzeba?
Internet Explorer
Internet Explorer
Najnowsza wersja popularnej przeglądarki stron WWW od Microsoftu. W jedenastej edycji programu poprawiono szybkość działania przeglądarki i obsługę HTML5.
 

Utrzymywanie porządku (3)
Codzienne korzystanie z komputera sprawia, że na jego dysku zaczynają się zbierać pliki tymczasowe, tworzone przez strony internetowe czy zainstalowane aplikacje. Wraz z upływem czasu mogą one niepotrzebnie zajmować bardzo dużą ilość miejsca na dysku oraz powodować spowolnienie pracy systemu operacyjnego. Poniższe aplikacje pozwalają na skuteczne i bezpieczne czyszczenie dysku.
CCleaner
CCleaner
Optymalizacja i porządkowanie systemu operacyjnego. CCleaner stanowi swego rodzaju narzędzie do ochrony prywatności. Podczas instalacji wyświetlana jest propozycja dodatkowej instalacji paska Google Toolbar - można z tego dodatku zrezygnować odznaczając odpowiednie pole wyboru.
Defraggler
Defraggler
Defragmentacja partycji systemowych. Defraggler radzi sobie z defragmentowaniem partycji w systemach plików FAT32 i NTFS. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość defragmentowania wybranych katalogów i plików oraz funkcja skanowania dysków w poszukiwaniu błędów.
Odkurzacz
Odkurzacz
Odkurzacz to darmowy program do oczyszczania dysków twardych z niepotrzebnych plików tymczasowych. Jest w stanie rozpoznać kilkaset typów plików i folderów tworzonych przez złośliwe oprogramowanie (np. trojany, spyware). Dodatkowe moduły jak Monitor Czystości Dysku i Monitor Instalacji Oprogramowania, pomogą utrzymywać porządek oraz ład na komputerze.
 

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto