Konfiguracja sprzętowa - system Windows

Jak sprawdzić czy dana aplikacja uruchomi się na naszym sprzęcie? Ten samouczek pomoże sprawdzić konfiguracje komputera pod systemami Windows.

Najprostszą metodą jest skorzystanie z narzędzi wbudowanych w nasz system. Te jednak nie są zbyt dokładne i rozbudowane. Dzięki nim dowiemy się podstaw dotyczących marki procesora, jego taktowania, karty graficznej oraz ilości pamięci RAM. Aby skorzystać z dobrodziejstw oferowanych przez Windowsa wykonujemy następujące rzeczy:

1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę naszego komputera.

2. Z widocznego menu wybieramy zakładkę „Właściwości".

3. Otwiera się okno w którym możemy sprawdzić jaki i jak szybki procesor posiadamy w komputerze oraz jaką ilością pamięci RAM dysponujemy.

 

4. Gdy posiadane informacje nie są dla nas wystarczające, w uprzednio otwartym menu wybieramy zakładkę „Menedżer urządzeń". Tam przeskakując po poszczególnych opcjach możemy dowiedzieć się jaki rodzaj sprzętu znajduje się w komputerze i jaki sterownik jest do niego przypisany.

Drugim, lepszym i dokładniejszym sposobem na zdiagnozowanie konfiguracji komputera jest program DirectX. Aplikacja ta jest zbiorem interfejsów programowania aplikacji (API) wbudowanych w system Windows. Jego biblioteki zdalnie pośredniczą miedzy programami a zaawansowanymi funkcjami graficznymi . Z reguły każdy komputer na którym pracujemy posiada zainstalowanego DirectX-a.

By sprawdzić konfiguracje naszej maszyny, postępujemy następująco:

1. Otwieramy menu Start.

2. W polu „uruchom" lub na nowszych systemach „wyszukaj" wpisujemy komendę dxdiag.

3. W zależności od wersji systemu, odpalamy lub czekamy aż narzędzie diagnostyczne uruchomi się automatycznie.

4. Przed nami otworzy się panel zawierający szczegółowe informacje dotyczące naszego systemu.

5. Poruszając się po zakładkach : system, ekran oraz dźwięk pozyskujemy informacje dotyczące naszego procesora, pamięci ram, karty graficznej oraz karty dźwiękowej

Co zrobić gdy DirectXa nie mamy i mieć nie chcemy lub nie możemy na dany moment? Tu z pomocą przychodzą odpowiednie programy.

Wszelkie problemy związane z prawidłowym sprawdzeniem konfiguracji komputera można zgłaszać na Forum PC Format.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto