Notepad++ / prosty edytor tekstu

Notepad++ to zaawansowany edytor tekstu. Umożliwia on pracę dla programistów oraz zwykłych kowalskich. Składnie wszystkich języków, kodowanie plików oraz dodatkowe pluginy – to wszystko oferuje nam Notepad++.

1. Instalacja programu.

Aby zainstalować ten program, musisz pobrać go z tej strony(1). Pobrany plik uruchom i przejdź przez instalację metodą Dalej, Dalej, Dalej... Po zakończonej operacji na pulpicie pojawi się skrót uruchamiający Notepad++.

2. Zapoznanie się z interfejsem.

Interfejs tego programu jest bardzo banalny. Składa się on z górnej belki Menu i pola tekstowego. W górnej belce znajdziemy kolejno rozwijane następne Menu: Plik, Edycja, Szukaj, Widok, Format, Składnia, Ustawienia, Makra, Uruchom, Okno oraz ? (Pomoc). Po rozwinięciu Menu pokażą się wszystkie opcje, które możemy wykonać na naszym dokumencie; zaczynając od Nowy... przez Drukuj... do Zakończ. W menu Edycja znajdziemy wszystkie opcje związane z edycją danego dokumentu np. Cofnij, Ponów, Zaznacz wszystko, Zablokuj edycję. Menu szukaj, jak sama nazwa wskazuje, służy do wyszukiwania danej frazy w dokumencie lub dokumentach. Widok to nic więcej, jak zmiana wyglądu wyświetlania danego dokumentu. W menu Format możemy zmienić kodowanie zapisu pliku. W składni zmieniamy składnię, która ma być wykorzystywana w podświetlaniu fraz dla danych języków programistycznych np. PERL, HTML, C itp. W Ustawieniach konfigurujemy ustawienia programu. Makra służy do „nagrywania" pisanego przez nas tekstu. Działa to w ten sposób, że rozpoczynając nagrywanie z użyciem makry, zapisuje się do Schowka Notepad++ pisany przez nas tekst. Uruchom służy do uruchamiania edytowanego pliku w różnych programach. Np. Firefox, Chrome lub inny wybrany przez nas program. W menu Okno wybieramy, który dokument ma być wyświetlany w programie. Jest to spore ułatwienie dla osób korzystających z kart. Jeżeli jest ich bardzo dużo, to znalezienie wybranej jest dosyć czasochłonne. ? (Pomoc) wyświetla nam pomoc programu. Pole tekstowe jest standardowe - białe pole i po lewej stronie cyfry oznaczające numer linijki.

3. Podsumowanie

Jeżeli szukasz prostego w obsłudze oraz zaopatrzonego w zaawansowane funkcje edytora tekstu, to znalazłeś coś idealnego dla siebie. Prosty interfejs jest wielkim atutem tego programu. Mogą z niego korzystać nawet mniej zaawansowani komputerowcy.

 

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto