Thunderbird - obsługa programu pocztowego

Poczta elektroniczna to podstawowe narzędzie do komunikacji w Internecie. W niniejszym poradniku przedstawię proces obsługi najpopularniejszego klienta poczty Thunderbird w stopniu podstawionym

 

Pobieranie i wstępna konfiguracja konta

1.Pobieramy program ze strony https://www.mozilla.org/pl/thunderbird/ Instalacja przebiega standardowo.
2.Uruchamiany program i rozpoczynamy konfigurowanie nowego konta.

Thunderbird-konfiguracja1.png

Możemy również przez Narzędzia->Konfiguracja kont.

Konfiguracja2.png
3.Po uruchomieniu pojawi się okno w którym możemy utworzyć nowe konto e-mail. Niestety nie na tej liście polskich serwisów więc klikamy "Pomiń i użyj istniejącego konta".
Thunderbird-konfiguracja1-1.png

4.Wpisujemy pseudonim, adres oraz hasło do konta.

Thunderbird-Konfiguracja3.png

5.Wybieramy rodzaj konta -IMAP lub POP3.Co prawda IMAP daje większe możliwości ale wybierzmy POP3.Klikamy "Utwórz konto i edytuj jego ustawienia".

Thunderbird-Konfiguracja4.png

6.Przechodzimy do pozycji Konfiguracja serwera-zaznaczamy opcję Pozostaw wiadomości na serwerze->Dopóki wiadomość nie zostanie usunięta.(szczegółowa konfiguracja niżej)

Thunderbird-Konfiguracja5.png

7. Jeśli mamy internet mobilny zaznaczamy opcję "Pobieraj tylko nagłówki wiadomości".
8.Jeśli mamy pocztę na o2.pl zmieniamy:

  • adres poczty przychodzącej na poczta.o2.pl a port na 995 (obrazek wyżej). Bezpieczeństwo połączenia zmieniamy na SLL/TSL.
  • adres poczty wychodzącej SMTP na poczta.o2.pl a port na 465.

Konfiguracja konta

Wchodzimy w Narzędzia->Konfiguracja kont (dalej również jako "Ustawienia" dla uproszczenia),

Podstawowa

Imię i nazwisko:dane wpisane w tym polu będą widniały jako nadawca wiadomości.Jeśli zostawimy to pole puste jako nadawca będzie widniał adres e-mail. Adres zwrotny Jeśli chcemy aby odbiorca wysyłał odpowiedzi na inny adres niż nadawcy-wpiszmy go tutaj.

Sygnaturka.Każda wiadomość może być opatrzona tekstem np Pozdrawiam Marek.Wpisujemy dowolny tekst.Thunderbird-Konfiguracja6.png

Serwera poczty

Automatyczne sprawdzanie:Jeśli chcemy program może sam sprawdzać czy na doszły nowe wiadomości wpisujemy dowolną wartość-Jeśli mamy internet mobilny nie wybieramy tej opcji. Pobieranie nagłówków: Jeśli mamy internet mobilny zaznaczamy opcję "Pobieraj tylko nagłówki wiadomości".

Kopia wiadomości na serwerze:zaznaczmy:pozostaw kopię wiadomości na serwerze.Thunderbird-Konfiguracja7.png

Tworzenie wiadomości

Emaile możemy tworzyć na dwa sposoby:jako zwykły tekst oraz jako HTML wykorzystując formatowanie.

Potwierdzenia

w zależności od upodobań możemy zażądać od nadawcy potwierdzenia dostarczenia wiadomości. Tutaj ustalmy również co zrobić program w przypadku otrzymania potwierdzenia od nadawcy.

Odbieranie wiadomości

Pobieranie nowych e-maili jest bardzo proste.Na pasku klikamy "Pobierz". Nowe wiadomości będą pogrubione. Aby ją otworzyć klikamy dwa razy lub dajemy Enter.Wiadomość możemy wydrukować odpowiedzieć i wykonać inne czynności na pasku narzędzi.Szczegółowy w Operacje w folderze Odebrane

Thunderbird-Odebrane.png

Wysyłanie pierwszej wiadomości

W pasku klikamy Napisz lub w oknie wiadomość Odpowiedz. Wpisujemy adres e-mail temat oraz treść wiadomości

Thunderbird-Wysyłanie1.png

Jeśli chcemy, możemy dodać załącznik-klikamy na Załącz oraz Plik.Wybieramy pliki (przytrzymując Crtl zaznaczmy kilka) i Enter.

Thunderbird-Wysyłanie2-zał.png

Wybrane pliki zostały już dodane

Thunderbird-Wysyłanie1zzał.png

Aby wysłać klikamy Wyślij; pojawi się okno sprawdzanie pisowni.Jeśli nie ma błędów po chwili pojawi się monit o podanie hasła.

Thunderbird-Autoryzacja-smtp.png

Wysłana wiadomość jest już folderze Wysłane.Czas dostarczane wynosi do kilku minut.

Operacje na wiadomościach.

Opcje są dostępne w oknie na pasku narzędzi i/lub po kliknięciu prawym klawiszem myszy na wiadomości.

Przekazywanie wiadomości:

Każda wiadomość można przekazać dalej.Wiadomość będzie zaczynać się skrótem "Fwd:" Można to zrobić na dwa sposoby. -bezpośrednio: wiadomość będzie przekazana jako cytat.
-jako załącznik:będzie przekazany jako załącznik .eml.Zostanie przesłana cała wiadomość łącznie z nagłówkami (coś w stylu podpisów kolejnych listonoszy po drodze)

Oznaczanie wiadomości

Każdą wiadomość możemy oznaczyć Etykietą (kolorem)-podczas przewijania będzie widoczna na liście.Możemy tworzyć własne oraz zmienić nazwy domyślnych.

Thunderbird-Etykieta.PNG

Archiwum

aby zachować przejrzystość list możemy część wiadomości przenieść do archiwum.

Wyszukiwanie

Aby wyszukać wiadomość klikamy na Szybkie filtrowanie na pasku narzędzi. Dostępne są takie filtry jak szukanie tylko wśród nowych wiadomości lub poprzez nadawcę czy temat.

Bezpieczna skrzynka

W Internecie nie powinno się podawać swojego adresu byle gdzie. w przypadku rejestracji w małą znanych serwisach warto dodać kilka dodatkowych aliasów (adresów ) i ten adres podawać w formularzach. Dodatkowy adres ustawiany w logując się przez przeglądarkę (szczegóły w pomocy danego usługodawcy. Aby wysyłać wiadomości z nowego adresu klikamy w Narzędzia->Konfiguracja kont i Zarządzaj tożsamościami: Wpisujemy nowy adres oraz jeśli chcemy inne informacje jak w kroku Konfiguracja konta->Podstawowa. Nowy adres może mięć zupełnie inną sygnaturkę i inne dane niż główny adres. Nowy adres pojawi się jako nadawca do wyboru w oknie wysyłania wiadomości.

 

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto