PC Format 10/2008 - artykuły

Wszechstronne pecety
Wszechstronne pecety
Test komputerów stacjonarnych
Wydajny komputer, który poradzi sobie z obsługą nowoczesnych aplikacji i obciążających procesor gier, można kupić za ok. 2000 zł. Ponieważ większość takich pecetów jest składana na życzenie, poprosiliśmy producentów o złożenie komputerów za taką cenę. Otrzymaliśmy 11 zestawów, część pochodziła z produkcji seryjnej.

Nowe funkcje Windows
Nowe funkcje Windows
Windows szybszy, stabilniejszy, wygodniejszy i ładniejszy
Do zwiększenia komfortu korzystania z Windows nie są konieczne skomplikowane działania optymalizacyjne. Pokazujemy, jak za pomocą prostych i skutecznych metod zadbać o szybkość, wygląd czy stabilność systemu.

W dobrej wierze
W dobrej wierze
Łamanie haseł w praktyce
Łamanie haseł nie zawsze jest związane z uzyskaniem nielegalnego dostępu do informacji. Dzięki narzędziom do łamania haseł możesz odzyskać dostęp do plików, które kiedyś zabezpieczyłeś, a potem zapomniałeś, jakie hasło je chroniło.

Własny e-sklep
Własny e-sklep
Tworzenie platformy handlowej w serwisie Otwarte24
Obecnie internet stwarza wiele możliwości sieciowego handlowania. Swoje usługi i towary możesz oferować na aukcjach internetowych i w wyspecjalizowanych serwisach. Stwórz z nami swoją platformę handlową w serwisie Otwarte24.

Zdalne zakupy
Zdalne zakupy
Test internetowych marketów spożywczych
Zamiast odbywać kilkugodzinne wędrówki po wielkich sklepach spożywczych, usiądź przed komputerem i zrób zakupy, nie wychodząc z domu. Bez problemów z parkowaniem, kolejek i dźwigania sprawunków. Sprawdziliśmy, gdzie będzie najszybciej, najwygodniej i najtaniej.

Nowoczesna tradycja
Nowoczesna tradycja
Test cyfrowych ramek na zdjęcia
Coraz lepsza jakość, miniaturyzacja i spadek cen paneli LCD pozwoliły na stworzenie urządzeń, które mogą zastępować tradycyjne obrazki w ramkach, wiszące na ścianach lub stojące na biurkach. Mogą wyświetlać zdjęcia z karty pamięci, z sieci Wi-Fi lub przez Bluetooth, niektóre odtwarzają muzykę i wideo.


Fototelefony
Fototelefony
Komórki z fotoaparatem przykładowe modele i akcesoria
Telefony komórkowe wyposażone w aparaty cyfrowe to blisko 80 proc. dostępnych na rynku modeli. Coraz częściej wbudowane cyfrówki przypominają proste kompakty z automatycznym ustawianiem ostrości i mocną lampą błyskową. Nie dorównują im jednak jakością wykonanych zdjęć.

Do ostatniego MHz
Do ostatniego MHz
Ekstremalne podkręcanie komputera
Ekstremalny overclocking to już nie zwykłe podkręcanie, w którym chodzi o szybszą pracę komputera. Tu liczy się liczba megaherców zegara podkręcanego podzespołu: procesora, karty graficznej i pamięci, wynik w programach mierzących wydajność, a przede wszystkim uznanie w środowisku fanatyków podkręcania.

Nie zabraknie adresów IP
Nie zabraknie adresów IP
IPv6 internet nowej generacji
Prognozuje się, że w 2010 roku skończy się pula wolnych publicznych adresów IP w internecie. Może to być powodem znacznego ograniczenia jego rozwoju. Aby temu zaradzić, stworzono protokół IP w wersji 6.

Potwierdzanie tożsamości
Potwierdzanie tożsamości
Biometryczne metody identyfikacji
Rozpoznawanie tożsamości na podstawie wykonanych tuszem odcisków palców odchodzi do lamusa. Zastępują je elektroniczne badania nie tylko linii papilarnych, ale też tęczówki oka, kształtu twarzy, a nawet mapy cieplnej całego ciała.

Wirtualna telefonia
Wirtualna telefonia
Przegląd ofert komórkowych operatorów MVNO
Wirtualni operatorzy komórkowi umożliwiają korzystanie z telefonów komórkowych w taki sam sposób, jak Orange, Era, Plus czy Play. Ich oferta często jest łączona z innymi usługami i kształtowana pod kątem określonych grup klientów.

Sterowane dotykiem
Sterowane dotykiem
Test komórek z dotykowymi panelami
Elementy dotykowe w wybranych modelach telefonów komórkowych ułatwiają sterowanie, skracają czas wybierania funkcji i poprawiają wygląd komórek.

Własny multiplex
Własny multiplex
Jak kupować kino domowe
Dobrze dobrane kino domowe zapewni wiele radości podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Określenie swoich potrzeb co do brzmienia oraz niezbędnych funkcji to klucz do dobrego zakupu.

Więcej funkcji i nowa szata graficzna
Więcej funkcji i nowa szata graficzna
Komunikator Gadu-Gadu 8
Gadu-Gadu, najpopularniejszy komunikator w Polsce, doczekał się już ósmej odsłony o nazwie Nowe Gadu-Gadu. Sprawdziliśmy, ile nowości i jakie nowatorskie funkcje zafundowali programiści użytkownikom. Przetestowaliśmy najnowszą betę wersji 8, o numerze 6001.

Gazeta z internetowego kiosku
Gazeta z internetowego kiosku
Dystrybutor cyfrowy Nexto
Cyfrowa prasa to przede wszystkim błyskawiczny dostęp do informacji z każdego miejsca, gdzie znajduje się komputer podłączony do internetu. Wszystkie dostępne w wersji elektronicznej gazety to oszczędność rzędu około 20 proc. w porównaniu z ich papierowymi odpowiednikami.

Jeden pilot do wszystkiego
Jeden pilot do wszystkiego
Pilot zdalnego sterowania Elmak Markus
Coraz większa liczba domowych urządzeń audio i wideo powoduje, że zapanowanie nad nimi staje się coraz trudniejsze. Uniwersalne piloty zdalnego sterowania, takie jak np. nowy Elmak Markus, znacznie to ułatwiają.

Wcale nie taki mały
Wcale nie taki mały
Aparat kompaktowy Panasonic Lumix DMC-TZ5
Wśród amatorów fotografii cyfrowej znajdują się między innymi tacy, którzy potrzebują taniego i niewielkiego kompaktu z dużym zoomem optycznym. Testowany Panasonic jest właśnie dla nich.

Dwa rdzenie za 100 złotych
Dwa rdzenie za 100 złotych
Procesor dwurdzeniowy Sempron X2 2100
Zarówno AMD, jak i Intel, wkraczają z procesorami dwurdzeniowymi w segment najtańszych układów. Ceny procesorów z tej grupy osiągnęły już symboliczną kwotę 100 złotych, a najtańszym jest obecnie Sempron X2 2100, taktowany zegarem 1,8 GHz.

Grafika wydajna i cicha
Grafika wydajna i cicha
Karta graficzna Asus EN9600GT Matrix
Asus EN9600 GT Matrix to nietypowa karta graficzna z układem GeForce 9600 GT, wyjściem HDMI oraz cyfrowym, optycznym wyjściem dźwięku.

Myszką po mapie
Myszką po mapie
Publikowanie zdjęć na internetowych mapach
Chciałbyś pochwalić się znajomym, gdzie spędziłeś urlop? Masz sporo ciekawych fotografii? Spróbuj z nami! Pokazujemy, jak w oryginalny i niezwykle ciekawy sposób zaprezentować zdjęcia z własnej podróży.

Pingwin otwiera okna
Pingwin otwiera okna
Aplikacje windowsowe w Linuksie Wine 1.0 w praktyce
Koronnym argumentem przeciwników Linuksa było zawsze narzekanie na niewielką liczbę aplikacji opracowanych do tego systemu. Twórcy narzędzia o nazwie Wine umożliwili uruchamianie aplikacji windowsowych pod kontrolą Linuksa.

Wiśta wio, Vista!
Wiśta wio, Vista!
Przyspieszanie działania Windows Vista
Powszechnie się sądzi, że Vista to system powolny i ociężały, o ogromnych wymaganiach sprzętowych. Jednak obecnie każdy nowy komputer ma zainstalowany właśnie ten system. Oto kilka sposobów ożywienia Visty.

Boczny pasek
Boczny pasek
Nowy pasek informacyjny w Windows
W codziennej pracy warto wykorzystać proporcje panoramicznego ekranu do wyświetlania paska bocznego, który nie przeszkadzając działającym programom, będzie pełnił rolę informacyjnego niezbędnika.

W dobrej wierze
W dobrej wierze
Łamanie haseł w praktyce
Łamanie haseł nie zawsze jest związane z uzyskaniem nielegalnego dostępu do informacji. Dzięki narzędziom do łamania haseł możesz odzyskać dostęp do plików, które kiedyś zabezpieczyłeś, a potem zapomniałeś, jakie hasło je chroniło.

Wzorowa akustyka
Wzorowa akustyka
Poprawne podłączanie głośników do komputera
Kupiłeś zestaw głośnikowy typu 5.1 lub 7.1, ale nie wiesz, jak go podłączyć do komputera? Spokojnie, to nic trudnego. Wystarczy poznać kilka reguł i skorzystać z oprogramowania dołączonego do karty muzycznej.

Nauka z pecetem
Nauka z pecetem
Programy pomoce naukowe dla uczniów
Rozpoczął się rok szkolny. Warto docenić komputer jako narzędzie nauki. W artykule zajmujemy się wspomaganą komputerowo edukacją, prezentując przydatne programy, które ułatwią wykonywanie szkolnych zadań.

Sposób na lepszą grafikę
Sposób na lepszą grafikę
Współpraca grafiki zintegrowanej z dodatkową kartą graficzną
Układy graficzne zintegrowane z płytami głównymi mają mizerną wydajność. Można za to dokupić kartę graficzną za 100200 zł i połączyć moc obliczeniową obu układów. Dzięki temu grafika w grach będzie wyświetlana bardziej płynnie.

Bateria jak nowa
Bateria jak nowa
Przywracanie sprawności baterii w notebooku
Użytkowane w notebooku akumulatory z czasem tracą swą pierwotną pojemność. Objawia się to coraz krótszą pracą urządzenia na zasilaniu bateryjnym. Pokazujemy, jak można przywrócić sprawność tych elementów.

Finansowy ład
Finansowy ład
Darmowe programy do zarządzania budżetem
W tym miesiącu proponujemy narzędzia do zarządzania finansami osobistymi. Programy te znakomicie się sprawdzają podczas kontrolowania codziennych wydatków i ułatwiają zarządzanie domowym budżetem.

Zwinność i zręczność
Zwinność i zręczność
Zestaw darmowych gier dla każdego
Rozpoczynamy zestawem zręcznościowym. Tu znajdą coś dla siebie zarówno fani skakania z platformy na platformę, jak i zwolennicy rozbijania ceglanej ściany. Większość z proponowanych tutaj gier to współczesne odmiany klasycznych tytułów, takich jak: Boulder Dash, Pacman, Frogger czy Arcanoid.

Rozkosze łamania głowy
Rozkosze łamania głowy
Zestaw darmowych gier dla każdego
Palce już rozruszane w grach akcji, więc pora teraz na gimnastykę umysłu! Przygotowaliśmy grupę łamigłówek stanowiących wyzwanie dla najtęższych mózgów. W tej grupie nie zabraknie szachów i gier planszowych. Są tu układanki, puzzle, gra w kółko i krzyżyk czy tetris.

Przygoda i szybka akcja
Przygoda i szybka akcja
Zestaw darmowych gier dla każdego
Nasz darmowy zestaw kończymy mocnym uderzeniem, czyli grami akcji! Grupa ta zawiera gry, które łączy jedna cecha szybka i dobra zabawa. Lubisz zagadki? Może wolisz brawurową jazdę samochodem lub po prostu chcesz postrzelać? W zestawie akcji każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy dla ciebie gry nowoczesne oraz odświeżone klasyki gatunku.

Szybszy system
Szybszy system
Windows szybszy, stabilniejszy, wygodniejszy i ładniejszy
Na wydajność systemu Windows XP ma wpływ przede wszystkim porządek. To nie żart. Masowa instalacja wielu aplikacji, choć pozornie wiele instalatorów wygląda podobnie, a instalowane programy są najczęściej umieszczane w jednym folderze program files, oznacza najczęściej zbędne ładowanie na starcie wielu niepotrzebnych programów. Szybkość działania Windows zależy też od jego wyglądu. Tutaj musisz się zdecydować na kompromis: albo szybciej, albo ładniej.

Wygodniejszy Windows
Wygodniejszy Windows
Windows szybszy, stabilniejszy, wygodniejszy i ładniejszy
Korzystanie z systemu Windows to dla wielu z nas nie tylko rozrywka, ale też praca. Wielogodzinne obowiązkowe sesje z komputerem podczas opracowywania zamówionego projektu, pisania pracy czy prowadzenia żmudnych obliczeń można sobie nieco ułatwić. Wystarczą proste, niewymagające praktycznie żadnych nakładów i sił triki, aby praca w Windows była po prostu przyjemniejsza.

Stabilność i automatyzacja
Stabilność i automatyzacja
Windows szybszy, stabilniejszy, wygodniejszy i ładniejszy
O stabilności systemu operacyjnego decyduje sprawność sprzętu zainstalowanego w komputerze oraz przede wszystkim stabilność specjalnych programów sterowników sprzętowych, zarządzających zamontowanymi w pececie urządzeniami. Sterownik certyfikowany przez producenta systemu daje gwarancję, że jeżeli sprzęt jest w pełni sprawny, to sterownik na pewno nie będzie powodował zawieszania się systemu.

Oryginalny wygląd
Oryginalny wygląd
Windows szybszy, stabilniejszy, wygodniejszy i ładniejszy
System operacyjny powinien być nie tylko wydajny, stabilny i wygodny w użytkowaniu. Dla wielu osób znaczenie ma także estetyka interfejsu. Na szczęście w tej dziedzinie można bardzo łatwo coś zmienić.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto